راه سوم: احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: برخی دوستان در مجلس می‌گویند که بیایید رئیس جمهور را استیضاح کنیم، ما مخالف استیضاح رئیس جمهور هستیم چراکه معتقدیم او باید بماند و پاسخگو باشد.

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس در برنامه حالا خورشید گفت: در سازمان دیده‌بان عدالت و شفافیت ما جلسات هفتگی برگزار کرده و پرونده‌های زیادی را رسیدگی می‌کنیم و بر اساس آیین دادرسی کیفری همچون دادستان می‌توانیم مدعی العموم شکایت کنیم.

وی افزود: در بحث هفت تپه، کارگران به مجلس آمدند، خیلی ناراحت کننده بود کارگری می‌گفت که کسی که آنجا را گرفته بود قسم می‌خورد که «به جان بابکم قسم که حقوق شما را ماه آینده می‌دهم»، آن کارگر می‌گفت که ما فکر می‌کردیم منظورش پسرش است، اما دیدیم که از ماشینش یک سگ آورد!

وی در پاسخ به این سئوال که آیا سند آن موجود است، تصریح کرد: بله نمایندگان کارگران در جلسه این موضوع را به ما در مجلس گفتند و گریه می‌کرند، این چه اهلیتی دارد برای گرفتن یک کارخانه در کشور؟

امیرآبادی فراهانی تأکید کرد: معتقدم خصوصی‌سازی در کشور خوب انجام نشده و به اهلش داده نشده است. آقای قربانعلی فرخزاد که ماشین‌سازی تبریز را گرفت، در موضوع ارز به آقای عامری که اکنون دادگاه او برگزار می‌شود، ۴۲۰ میلیون دلاری را که قرار بود با آن قطعات وارد کشور کند را در بازار آزاد فروخته است این شخص چه اهلیتی دارد که کارخانه‌ای با این قدمت را در اختیار بگیرد.

نماینده مردم قم اضافه کرد: رشت الکتریک که خانم بعضی از مسئولان آنجا را گرفته‌اند، در آنجا دستگاه‌ها را از بین بردند، کارگران را اخراج کردند و می‌خواهند زمینش را در رشت تقسیم کنند و بفروشند.

امیرآبادی فراهانی تصریح کرد: بنده مطلقاً صحبت نمی‌کنم چراکه هیچ چیز مطلق درست نیست، اما متأسفانه فراوانی این موضوع در کشور در حال زیاد شدن است.

عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به اظهارات رئیس جمهور درباره افرادی که ارز دولتی گرفتند و طور دیگری با آن رفتار کردند، گفت: قطعاً ما و دولت باید پاسخگو باشیم و نباید از پاسخگویی فرار کنیم، ما حق داریم به دولت انتقاد کنیم، اما دولت به خود انتقاد کند، دولت باید پاسخگو باشد، اگر آقای رئیس جمهور سال اول ریاست جمهوری چنین سخنانی را مطرح می‌کرد که می‌زد، قابل پذیرش بود. الان سال ششم ریاست جمهوری آقای روحانی است و دیگر نباید از این حرف‌ها بزند بلکه باید پاسخگو باشد.

وی گفت: برخی دوستان در مجلس می‌گویند که بیایید رئیس جمهور را استیضاح کنیم، ما مخالف استیضاح رئیس جمهور هستیم چراکه معتقدیم او باید بماند و پاسخگو باشد.

امیرآبادی فراهانی ادامه داد: وزیر بهداشت رفت، برای چه رفت؟ باید می‌ماند و پاسخ می‌داد، ۱۸ هزار میلیارد تومان بدهی سازمان‌های بیمه‌گر در بخش بهداشت و درمان ماست. به نظر من جایی که باید استعفا دهند، استعفا دهند، اگر برای قطار تبریز و مشهد آن اتفاق بیفتد، آن استعفا ارزش دارد نه استعفا برای پاسخگویی که طرحی را آورده‌اید و به راحتی می‌خواهید از آن فرار کنید.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در پاسخ به این سئوال که به نظر شما استعفای آقای قاضی‌زاده هاشمی فرار از پاسخگویی بوده است، اظهار کرد: به نظرم آقای قاضی‌زاده باید می‌ماند و این مشکلاتی را که در طرح سلامت به وجود آورده بود حل می‌کرد.

وی افزود: از روز اول ما در تلفیق بودجه سال ۹۳ یک درصد ارزش افزوده اضافه کردیم، طراح طرح تحول نظام سلامت هم آقای تاجگردان و آقای مصباحی مقدم بودند، این طرح برای این بود که وضعیت درمان مردم بهتر شود، اما بنا نبود که این طرح اینگونه اجرا شود.

امیرآبادی تصریح کرد: قرار بود به شهر‌های ضعیف و روستا‌ها خدمات رایگانی دهیم و در شهر‌های بزرگ هم برای بیماری‌های صعب‌العلاج بخشی از درمان آنها به صورت رایگان پرداخت شود، اولین کاری که آقای قاضی زاده هاشمی انجام داد، ضریب کار را بالا برد و دستمزد پزشکان متخصص را بالا برد؛ آیا شما فکر می‌کنید که با این کار زیر میزی‌ها از بین رفت؟ البته زیر میزی فقط برای پزشکان نیست، مجلس هم باید نظارت کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس تأکید کرد: خیلی جالب نیست که من نماینده استیضاح را امضا کنم، اما آن را پس بگیرم، اشکالی ندارد استیضاحم را پس بگیرم، اما باید به مردم بگویم که استیضاح حق من نماینده است، لذا استیضاح کردم؛ باید به مردم بگوییم که مثلاً وزیر در کمیسیون آمد، توضیح داد من به این دلایل قانع شدم و استیضاحم را پس گرفتم، این حق نمایندگان هست و این روند باید روند عادی مجلس باشد.

امیرآبادی خاطرنشان کرد: در استیضاح وزیر راه بنده در پشت تریبون گفتم من را عین کیان ایرانی از اسب پیاده‌ام کردند و رهایم کردند، چراکه دوستانی که آن استیضاح را امضا کرده بودند موضوع را رها کردند، همچنین در آن استیضاح گفتم از بیرون پیامی را به نمایندگان ارسال کردند که شما امضایتان را برای استیضاح آقای آخوندی پس بگیرید و اگر پس نگیرید دفعه دیگر در لیست ما نخواهید بود.

وی تأکید کرد: اشکالی ندارد اگر شخصیت، حزب یا جناحی لیست انتخاباتی می‌دهد، به مردم رسماً بگوید ما با استیضاح وزیر مسکن مخالفیم، اما فردا نیاید بگوید که کی بود؟ کی بود؟ من نبودم، اشکالی ندارد من در میان مردم جایگاه و رأیی دارم و یک لیست ۳۰ نفره در تهران می‌دهم، مردم هم به اعتبار من به آن لیست رأی می‌دهند، اما وقتی به این نمایندگان گفتم به آقای آخوندی رأی بدهید استیضاح نشود باید مسئولیت این را بپذیرم؛ لیست امید به بنده اعتراض کرد که چرا شما این‌ها را پشت تریبون گفتید.

امیرآبادی فراهانی بیان کرد: در بحث استیضاح آقای کرباسیان هر سه فراکسیون مجلس تصمیم گرفتند که او استیضاح نشود، اما دیدید که کرباسیان استیضاح شد.

عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به طرح مجلس “یک لیتر بنزین، برای هر ایرانی” اظهار کرد: این طرح را بنده ارائه کرده بودم، این طرح بیش از ۷ یا ۸ ماه است که در مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی و کارشناسی می‌شود و رئیس مرکز پژوهش‌ها آن را در حضور سران ۳ قوه هم ارائه کرده است.

وی افزود: ما حدود ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم، بیش از ۹۳ میلیون لیتر هم بنزین مصرف می‌کنیم اگر این روند مصرف پیش رود سال ۱۴۰۸، مرکز پژوهش‌ها پیش بینی کرده مصرف بنزین ما ۲۵۰ میلیون لیتر در روز می‌شود یعنی ۱۵۰ میلیون لیتر باید بنزین وارد کنیم، تحریم نباشد و همه چیز خوب باشد هر چقدر نفت خام صادر کنیم، باید فقط بنزین وارد کشور کنیم لذا باید جلوی مصرف را اینگونه بگیریم.

امیرآبادی فراهانی، ادامه داد: راهکار‌های فراوانی وجود دارد که یکی بحث خودرو است، خودرو اکنون یکی از مشکلات اساسی در بحث مصرف بنزین است، بدترین خودرو‌های کشور‌های خارجی در بدترین حالت ۸ لیتر بنزین در ۱۰۰ کلیومتر مصرف می‌کنند، اما به طور طبیعی ۶ لیتر مصرف دارند، درحالی که در کشور ما بین ۱۰.۵ تا ۱۲ لیتر بنزین مصرف می‌شود.

نماینده قم تاکید کرد: باید بر اساس برنامه‌ای تا سال ۱۴۰۸ این رقم را به ۶ برسانیم که اکنون قانونی برای ساماندهی خودرو در مجلس حال بررسی است، متاسفانه خودوسازی ما آن نگاه خوبی که در برخی قسمت‌ها هست، وجود ندارد، معمولا در این قسمت یک باند‌هایی وجود دارد، در دولت‌های مختلف هم فرقی ندارد، ارتباطات سیاسی، حزبی و جناحی هم دارند، مثلا چرا بچه‌های ما در بحث موشک پیشرفت کردند؟ برای اینکه این افراد سالم بوده و فاسد نیستند و به جوانان خوش فکر اجازه ورود به این عرصه داده می‌شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس یادآور شد: رئیس ایران خودرو ما من صحبت می‌کرد، می‌گفت: از ۳۰ هزار کارگر من، ۸ هزار کارگر را ابتدای دوره اول مجلس را نمایندگان مجلس معرفی کرده‌اند، یعنی یک نماینده ۳۰۰ نفر را معرفی کرده است، به او گفتم چرا شما و روسای قبلی ایران خودرو چنین موضوعی را قبول کردید، اعلام کرد که شما می‌دانید ما بدهکاری داریم و مجلس هم تحقیق و تفحص می‌کند، لذا باید خصوصی سازی صد درصدی انجام شود و دولت و مجلس تنها ناظر بر خودروسازی باشند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود کیفیت مرغوب خودرو خارجی تعرفه آن را انقدر بالا بسته می‌شود تا مردم مجبور به خرید خوردو‌هایی همچون پراید و پژو شوند، افزود: مدافعان این طرح دلایل خودر حمایت از تولید داخل و اشتغال اعلام می‌کنند.