پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 20 February , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱ اسفند , ۱۳۹۸ - 26 جماد ثاني 1441
شناسه خبر : 41863
  پرینتخانه » آخرین اخبار, سلامت تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۸:۰۲ | ارسال توسط :

آیا دولت موفق می‌شود از جامعه پزشکی مالیات بگیرد؟

راه سوم: براساس این روایت رقم مالیاتی که پزشکان باید پرداخت کنند بسیار بیشتر از آنچیزی است که اعلام شده است. براین اساس پزشکان درآمد واقعی خود را اعلام نمی‌کنند با این حال در همین مقدار درامدی هم که اعلام کرده اند ۸۰ درصد فرار مالیاتی داشته اند.   حسن روحانی رییس جمهور در جلسه […]

آیا دولت موفق می‌شود از جامعه پزشکی مالیات بگیرد؟
راه سوم: براساس این روایت رقم مالیاتی که پزشکان باید پرداخت کنند بسیار بیشتر از آنچیزی است که اعلام شده است. براین اساس پزشکان درآمد واقعی خود را اعلام نمی‌کنند با این حال در همین مقدار درامدی هم که اعلام کرده اند ۸۰ درصد فرار مالیاتی داشته اند.
 
حسن روحانی رییس جمهور در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی از پزشکان و سیستم آموزش و درمان کشور انتقاد کرد. او همچنین بر اهمیت اجرای طرح سلامت الکترونیک و کارت الکترونیک در مراکز درمانی تاکید کرد. رییس جمهور معتقد است اینکار مانع از فساد می‌شود.
 حسن روحانی در جلسه رای اعتماد به سعید نمکی وزیر پیشنهادی او برای تصدی وزارت بهداشت بر روند آموزش پزشکی کشور انتقاد کرد و گفت: «اگر روند آموزش پزشکی را از روز اول دانشجویی تا مرحله فوق تخصص در کشور‌های مختلف مرور کنیم، می‌بینیم در ایران پزشک را به گونه‌ای تربیت می‌کنیم که تزریق را خلاف شأن خودش می‌داند. اگر مریض نیاز به تزریق آمپول داشته باشد، می‌گوید پرستار بیاید و می‌گوید من پزشک و جراح هستم و نباید تزریق کنم یا اگر باند و گچ را بخواهد باز کند، این کار را به پرستار واگذار می‌کند.»
رئیس جمهور با اشاره به عملکرد پزشکان در خارج از کشور، گفت: “من با چشم خودم دیده ام که در کشور‌های پیشرفته، جراح خودش تزریق را انجام می‌دهد، زخم بیمار را می‌شوید، باند می‌پیچد و یا بعد از عمل جراحی زانو، زیر بغل بیمار را می‌گیرد تا راه برود. تصور ما این است که پزشک یک تافته جدابافته است و این موضوع باید در آموزش‌های ارائه شده در دانشکده پزشکی درست شود.”
روحانی تاکید کرد: «دانشکده‌های پزشکی ما باید متحول شوند و این یکی از وظایف مهم وزیر جدید بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.»
انتقاد روحانی در این مورد صراحت داشت، اما او در مورد موضوع مهمتری که این روز‌ها فضای رسانه‌ای کشور را پر کرده است با احتیاط و گوشه و کنایه سخن گفت.
او با تاکید بر اهمیت اجرای سلامت الکترونیک و کارت الکترونیک برای سلامت در کشور تصریح کرد: “این کار از امور مهمی است که اولاً تشخیص را آسان می‌کند، ثانیا از پول‌ها و هزینه‌هایی که نیازی نیست جلوگیری می‌کند، ثالثاً از باند‌های فسادی که متأسفانه در مراکز تشخیص و برخی از مطب‌ها و کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها وجود دارد که البته زیاد هم نیست، جلوگیری می‌کند.”
او گفت: «با سلامت الکترونیک می‌توانیم از این مسأله عبور کنیم؛ شفاف می‌شود این فرد امسال، چند بار ام. آر. آی کرده، چند بار اسکن و عکس و چند بار به دکتر مراجعه کرده و چه مقدار دارو مصرف کرده است.»
روحانی در سخنانش در این باره بر نظارت بر پزشکان تاکید کرد و گفت: «هم می‌توانیم پزشک را کنترل کنیم و ببینیم برای مریض چقدر دارو می‌نویسد و هم متخصصین و نظام پزشکی و ناظران می‌توانند بررسی کنند که این دارو‌ها چه مقدار ضروری و لازم بوده و چه مقدار زینت النسخه بوده است.»
او البته به مسائل فرهنگی نیز اشاره کرد. رئیس جمهور با اشاره به اینکه زینت‌النسخه نمی‌خواهیم بلکه دارو برای بیمار می‌خواهیم، گفت: «برای این کار تعداد زیادی از پزشکان ما متعهد هستند و این کار را می‌کنند و برخی هم ممکن است دقت نکنند؛ یک مقدار هم به فرهنگ جامعه مربوط می‌شود. اگر یک مریض پیش پزشکی برود و پزشک او را معاینه کند و در نهایت به او بگوید تو نیاز به دارو نداری، باید یک مقدار استراحت و نوشیدنی‌ها بیشتر مصرف کنید، می‌گوید اصلاً این دکتر هیچ سوادی نداشت؛ حتی اگر پزشک نسخه و دارو کم بنویسد باز هم طرف می‌گوید این چه پزشکی بود دو تا قرص برایم نوشت، آن پزشکی که زیاد می‌نویسد خوب است.»
این انتقادات از وضعیت بخش سلامت وجامعه پزشکی کشور تازگی ندارد، اما بیان آن‌ها از سوی رییس جمهور اهمیت ویژه‌ای به موضوع می‌دهد. البته مهمترین موضوعی که این روز‌ها درباره پزشکان مطرح بحث پرداخت مالیات از جانب آنهاست، رییس جمهور به طور مستقیم به این مسئله اشاره نکرد، اما سخنان او درباره طرح سلامت الکترونیک نشان داد که او نیز با منتقدان در این باره همراه است.
انتقادات بلندپروازانه روحانی از پزشکان/ آیا دولت موفق می‌شود از جامعه پزشکی مالیات بگیرد؟
پزشکان در ایران لابی بسیار قدرتمندی دارند و کمتر سیاستمداری تاب رویارویی با آنها را دارد
ماجرای فرار مالیاتی
با به وجود آمدن تنگنا‌های اقتصادی شدید در کشور، بحث‌ها پیرامون عدالت اقتصادی بالا گرفته است و هر روز جنبه‌ای از آن در افکار عمومی برجسته می‌شود. یکی از مسائل که مدتی است مورد بحث قرار می‌گیرد پرداخت مالیات از سوی پزشکان است. در این باره اظهار نظر‌های متناقض فراوانی صورت گرفته و هنوز ابعاد ماجرا کاملا شفاف نیست.
 
سالهاست که بحث فرار مالیاتی پزشکان مطرح است، اما این بحث اخیرا با تصویب یک مصوبه در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی بالاگرفته است. این مصوبه “طرح الزام مطب‌ها به داشتن پایانه فروشگاهی” است که این روز‌ها با واکنش منفی جامعه پزشکی روبه رو شده است.
منظور از پایانه فروشگاهی همان دستگاه‌های “کارتخوان” است که با آن درآمد پزشکان رصد می‌شود. سالهاست که برخی پزشکان حاضر به نصب و استفاده از دستگاه‌های کارتخوان در مطب‌های خود نیستند و یا در مواردی از بیماران خود می‌خواهند هزینه ویزیت را به صورت نقد پرداخت کنند. گزارش هایی نیز از ثبت دستگاه کارتخوان مطب ها به نام افراد دیگر وجود دارد. این شیوه‌ها تبدیل به راهی ساده برای فرار مالیاتی و دور زدن قوانین شده است.
همزمان با تصویب این مصوبه مجلس معاونت قضایی دادستان پزشکان را ملزم به استفاده از کارتخوان در مطب‌های خود کرد. این در حالی است که جامعه پزشکی فرار مالیاتی را کلا کتمان می‌کند و می‌گوید الزام به نصب کارتخوان ایراد دارد. محمدرضا ظفرقندی رئیس شورای عالی سازمان نظام پزشکی در پاسخ به دستور معاون قضایی دادستان کل مبنی بر الزام پزشکان به نصب کارتخوان برای جلوگیری از فرار مالیاتی، وجوه در گردش بسیاری از پزشکان و سایر اعضای سازمان را بسیار کم دانست و گفت که «نمی‌تواند نشانه‌ی متقنی بر انتساب فرار مالیاتی به پزشکان باشد.»

او در این نامه که پنجشنبه ۲۶ دی منتشر شد، با بیان اینکه “تاکنون هیچ‌گونه مطالعه یا بررسی آماری دقیق در خصوص تعداد مؤسسات پزشکی یا پزشکانی که از دستگاه کارتخوان استفاده نمی‌کنند صورت نگرفته”، این پزشکان را در اقلیت عنوان کرد که نمی‌تواند محل مناقشه باشد.
یکی از مسائل مهم در رابطه مالیات پزشکان این است که رقم واقعی فرار مالیاتی آن‌ها چقدر است. براساس گزارش‌های رسمی جامعه پزشکی رقمی بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت می‌کند. سازمان امور مالیاتی می‌گوید رقمی که پزشکان به عنوان مالیات باید پرداخت کنند ۷۰۰ میلیارد تومان است به این ترتیب آن‌ها حدود ۸۰ درصد فرار مالیاتی دارند.
اما روایت دیگری وجود دارد که قابل تامل است. براساس این روایت رقم مالیاتی که پزشکان باید پرداخت کنند بسیار بیشتر از آنچیزی است که اعلام شده است. براین اساس پزشکان درآمد واقعی خود را اعلام نمی‌کنند با این حال در همین مقدار درآمدی هم که اعلام کرده اند ۸۰ درصد فرار مالیاتی داشته اند.
عباس گودرزی، نماینده مردم بروجرد و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، در این باره معتقد است: «با عدد ۱۵۰ میلیاردتومان یعنی هر پزشک درآمدش یک میلیون تومان است و با عدد ۷۰۰ میلیاردتومان یعنی هر پزشک درآمدش دومیلیون‌و ۲۰۰ هزار تومان است که هیچ‌کدام از این اعداد واقعی نیست. مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گزارش داده شش‌هزارو ۸۰۰ میلیاردتومان رقم واقعی مالیاتی است که باید از جامعه پزشکی دریافت شود.»
 
هفت هزار میلیارد تومان رقم تکان دهنده‌ای برای فرار مالیاتی است. کل مبلغی که دولت برای پرداخت عیدی به کارمنداش در سال جاری در نظر گرفته است ۵ هزار میلیارد تومان است. این رقم با یارانه ۱۲میلیون نفر در کشور برابری می کند.  این نشان می‌دهد که اگر ادعای این نماینده را بپذیریم باید از وجود یک فساد و بی قانونی بزرگ در ساختار بهداشت و درمان کشور سخن بگوییم.
با توجه به این تلاش مجلس برای اخذ مالیات از پزشکان البته آن‌ها بیکار ننشسته اند و لابی‌های قدرتمند خود را فعال کرده اند. حتی در مجلس نیز طرح کمیسیون تلفیق مخالفان زیادی دارد. اعضای کمیسیون بهداشت و درمان معتقدند که پزشکان فرارمالیاتی ندارند.
از سوی دیگر چندی پیش نیز سعید نمکی که امروز به عنوان وزیر بهداشت از سوی مجلس انتخاب شد، از فشار‌ها برای اخذ مالیات از پزشکان انتقاد کرده است. او در این باره معتقد است: «اگر قرار است درباره فرار مالیاتی پروژه‌ای داشته باشیم، باید همه اقشار و حرفه‌ها را در بر گیرد و هیچ حرکتی نباید موجب القای این نکته به جامعه شود که پزشکان ما خطاکار هستند.»
سخنان رییس جمهور جدای از بحث مالیات پزشکان بحث تازه‌ای دیگر را پیش کشیده است، آن هم وجود فساد در نسخه‌های پزشکان است. او از لفظ “زینت النسخه” استفاده کرده است و معتقد است فساد‌هایی هر چند اندک در این زمینه وجود دارد که باید رفع و رجوع شود. البته رییس جمهور خواستار تحول در سیستم آموزشی پزشکان نیز شده است، او معتقد است پزشکان بسیاری از کار‌های درمانی را دون شان خود می‌دانند در حالی که در بسیاری از نقاط جهان اینگونه نیست. با وجود اینکه این انتقادات جدی است، اما اصلاح این ساختار بسیار بلند پروازنه به نظر می‌رسد. دولت و مجلس شورای اسلامی سالهاست درگیر بحث ساماندهی مالیات پزشکان است، اما هنوز موفق نشده است در این موضوع به نقطه مطلوب برسند. اگر دولت بتواند به زودی در این زمینه به شکل موفقیت آمیزی عمل کند می‌توان امیدوار بود که در زمینه‌های دیگر ساختار بهداشت و درمان کشور اصلاحات صورت گیرد.
|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.