پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 23 July , 2019
امروز : سه شنبه, ۱ مرداد , ۱۳۹۸ - 21 ذو القعدة 1440
شناسه خبر : 42217
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اقتصاد تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۸:۴۲ | ارسال توسط :

نگرشی تحلیلی به رشد و ارتقاء و بهبود نظام برنامه ای و بودجه ای دولت

سازمان برنامه و بودجه توسط دکتر نوبخت احیاء و ساماندهی شد و به اعتراف بسیاری از آگاهان مسایل اقتصادی و راهبردی در طول مدت خدمت دکتر نوبخت در این سازمان، نظام برنامه ای و بودجه ای کشور توانست به نقش و جایگاه واقعی خود در ساماندهی به مسایل مالی و اداری کشور برسد
نگرشی تحلیلی به رشد و ارتقاء و بهبود نظام برنامه ای و بودجه ای دولت

راه سوم: مطالعات و بررسى‌هاى اقتصادى و اجتماعى و پیش‌بینى منابع کشور به منظور تهیه و تنظیم سیاست‌ها و برنامه‌هاى بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت و همچنین بودجه‌هاى سالانه کشور است. این سازمان همچنین مطالعه و بررسى و انجام امور مربوط به برنامه‌ریزى در چارچوب نظام برنامه‌ریزى کشور، پیشنهاد خط‌‌ مشى‌ها و سیاست‌هاى مربوط به بودجهیکل کشور به شوراى اقتصاد، تخصیص منابع کشور براى فعالیت‌هاى جارى و عملیات عمرانى در چارچوب برنامه‌ها و سیاست‌هاى توسعه ی کشور، تهیه و تنظیم بودجهٔ کل کشور با همکارى دستگاه‌هاى ذیربط، نظارت مستمر بر اجراى برنامه‌ها و پیشرفت سالانه یآنها و بسیاری امور دیگر در مسایل برنامه ای و بودجه ای کشور را بر عهده دارد.

از این جهت وظایف و مأموریتهای این سازمان یک از حساس ترین و پیچیده ترین کارهای دولت است که بر مبنای آن اداره کلیه امور کشور در بخشهای مختلف بر مبنای آن انجام می شود. در دولت تدبیر و امید ریاست این سازمان مهم و راهبردی به دکتر محمدباقر نوبخت سپرده شده است که از جمله مجرب ترین و توانمندترین افراد در زمینه برنامه و بودجه است.

سازمان برنامه و بودجه توسط دکتر نوبخت احیاء و ساماندهی شد و به اعتراف بسیاری از آگاهان مسایل اقتصادی و راهبردی در طول مدت خدمت دکتر نوبخت در این سازمان، نظام برنامه ای و بودجه ای کشور توانست به نقش و جایگاه واقعی خود در ساماندهی به مسایل مالی و اداری کشور برسد.

علی رغم کاهش قیمت جهانی نفت، با بررسی و تشریح آمار علمکرد بودجه‎های سالانه در دولت یازدهم و دوازدهم، نسبت به دولت گذشته، می توان به انضباط مالی بسیار قوی سازمان برنامه و بودجه در تصویب و تخصیص بودجه یا بودجه‎ریزی و پرداخت ها پی برد و شاهد رشد و انضباط و ثبات بیشتری در هر سال نسبت به سالهای گذشته بود. تلاش این سازمان در کاهش سهم نفت و افزایش درآمدهای مالیاتی در منابع بودجه، افزایش نرخ مشارکت در دو سال اخیر، کاهش نرخ بیکاری، افزایش نرخ رشد اقتصادی بدون احتساب نفت و مثبت شدن سایر شاخص‎ها نشان دهنده موفقیت و اثرگذاری سیاست‎های اقتصادی دولت در بودجه‎ریزی است.

با توجه به اینکه درآمدهای نفتی کشور در سال‌های اخیر کاهش یافته است و بن مایه منابع ما که نفت است در دولت یازدهم و دوازدهم کاهش داشته ولی درآمدهای کشور در قانون بودجه رشد ۶۵ درصدی داشته است. این در حالی است که تمام منابع مالی برای کمک به واحدهای تولیدی و اعطای تسهیلات ارزان قیمت به واحدهای تولیدی انجام شده است و نیز تمام مطالبات کشاورزان و گندمکاران پرداخت شده است. حقوق کارمندان و بخش عمده ای از مطالبات آنان و نیز پداش پایان خدمت و عیدی سالانه کارمندان نیز در موعدهای مقرر پرداخت شده است و دولت اعلام کرده است که در سال مالی خود کسری بودجه نخواهد داشت.

سازمان برنامه و بودجه در بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد به صورت دقیق و منظم عمل کرده است درخصوص بودجه بخش فرهنگ و کمک به فرهنگ نیز نگاه دولت مثبت بوده است و چنانچه دکترمحمدباقر نوبخت گفت: دولت مسوولیتی در قبال فرهنگ عمومی و جامعه دارد که یا باید خود این رسالت را به انجام برساند یا این کار را با کمک و وساطت بخش‌ها و نهادهای غیردولتی انجام دهد. اگر احراز شود که نهادی می‌تواند ماموریت دولت را با رویکرد مورد نظر فرهنگی انجام دهد، دولت به او کمک خواهد کرد تا باری از دوش دولت برداشته شود.

سازمان برنامه و بودجه در صیانت از بودجه و اعمال مدیریت درست و به شکل هدفمند در بودجه ریزی برای نهادها اعلام کرد عملکرد آنها مهم است و باید معلوم باشد نهادی که از دولت اعتباری می گیرد، آیا در جهت کاهش مشکلات مردم و انجام خدمات واقعی به آنان است یا نه؟ همین روش بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد سازمان مبتنی بر احراز اهداف برنامه ای و حذف و کنار گذاشتن حدود ۵۹ نهاد فرهنگی که از بودجه دولت اعتبار می گرفتند، ضمن اینکه به شفافیت نظام بودجه ای کشور کمک کرد، اما به مذاق برخی خوش نیامد!

سازمان برنامه و بودجه در نظام بودجه ریزی و اقدامات و مطالعات مربوط به آنها چنان عمل کرده است که اینک برای پرداخت پاداش بازنشستگان و مطالبات کارمندان، مشکلی ندارد. برای ترمیم و افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان تحت عنوان همسان سازی و متناسب سازی هیچ مانعی وجود ندارد. این تلاش وجود دارد که اگر منابعی آزاد شد، به برخی از ردیف ها از جمله ردیف بازنشستگان، فرهنگیان و دانشگاهیان افزایش صورت گیرد.

دکترنوبخت در باره مسایل مرتبط به دیوان محاسبات و تفریغ بودجه با صراحت اعلام کرده است: «اگر دستگاهی خطا کرده است حتما باید به جامعه معرفی شود، تمام تلاش ما بر این است که بودجه کشور شفاف شود؛ اما نباید براساس گمانه زنی باشد و با این کار با حیثیت یک دولت بازی کنیم.»

معاون‌رئیس‌جمهور و رئیس‌سازمان برنامه و بودجه از توسعه ملی از طریق توسعه استان‌ها غافل نبوده است و بعد از احیای سازمان برنامه و بودجه، با توجه به‌ مسئولیت ویژه‌ای که برای امر توسعه، راهبری و رصد توسعه کشور برعهده این سازمان گذاشته شد، موضوع توسعه مناطق در اولویت‌های کاری سازمان برنامه و بودجه  قرار گرفت.

بر این اساس تلاش مجدانه‌ای برای تنظیم سند آمایش استانها صورت گرفت تا از این طریق زیرساخت‌های لازم برای توسعه ملی فراهم شود. برای دستیابی به اهداف این سند و ماموریت‌هایی که برعهده سازمان گذاشته شده، معاونت ویژه‌ای در سازمان برنامه و بودجه تعریف شد که بتواند راه‌های رسیدن به توسعه را تسریع کند. بر این اساس سند آمایش برای تمام استان های کشور آماده شده و اکنون در سازمان برنامه و بودجه است.

سازمان برنامه و بودجه همواره به مسایل مهم در برنامه ششم توسعه بویژه‌ به بحران آب و محیط زیست توجه دارد؛ لذا از رهبر معظم انقلاب اجازه استفاده ۸ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مهار آب‌های مرزی در طول چهار سال را دریافت کرد. با بهبود نسبی وضع دریاچه ارومیه، در کنار تخصیص بودجه برای احیای این دریاچه اصلاح ساختاری به خصوص در زمینه حقابه این دریاچه و نوع محصولات زراعی آن اتخاذ شده و بتدریج در حال اجراست. همچنین در بودجه امسال پیش بینی شده بود چنانچه قیمت نفت از ۵۰ به ۵۵ دلار اضافه شود ۵ دلار اضافه شده را در طرح‌های آب و محیط زیست کشور هزینه کنند.

اکنون که بعد از سال‌ها که از نظام بودجه‌ریزی فعلی در کشور می‌گذرد، در سال ۹۷ بودجه دستگاه‌های کشور براساس بودجه‌ریزی عملیاتی تخصیص داده شد و سازمان برنامه و بودجه بعد از سعی و تلاش وافر موفق شد برای هر یک از دستگاه‌ها و وزارتخانه‌هایی که از بودجه دولت استفاده می‌کنند و خدمات به مردم ارائه می‌دهند، به صورت مجزا و اختصاصی برای تک تک این خدمات بودجه مشخص کند. به این ترتیب سازمان برنامه و بودجه به دستگاه‌های مختلف اعلام کرده است که در بودجه نویسی سال آینده خود بودجه سال جاری  خود را فراموش کنند و به این توجه کنند که می‌خواهند در سال بعد چه خدماتی با چه میزان و به چه کیفیت و به چه تعداد افراد ارائه دهند تا براساس آن، بودجه آنها محاسبه و تعیین شود.

با اصلاحات و بهینه سازی نظام بودجه ریزی همچنین مقرر گردید برای سال آینده فقط بودجه وزارتخانه‌ها در حد کارکنانی که در مرکز دارند به وزارتخانه اختصاص یابد و مابقی بودجه به دستگاه‌های استانی آنها اختصاص می‌یابد که به این ترتیب استاندار و شورای برنامه ریزی استان بداند که این پول را کجا خرج کند و هر چقدر که صرفه‌جویی شد در همان استان هزینه خواهد شد.

از سوی دیگر مقرر شد به جای آنکه سازمان برنامه و بودجه کشوری به صورت فصلی بودجه دستگاه‌ها را اختصاص دهد، این عملکرد دستگاه‌ها باشد که ملاک تخصیص بودجه قرار بگیرد و نه درآمدهای داخل در خزانه. به این ترتیب بودجه هر دستگاه با حساب و کتاب مشخص و دقیق به آن دستگاه داده خواهد شد و اینک کشور بعد از سالها شاهد یک بودجه‌ریزی عملیاتی است.

بخش دیگری از اقدامات ارزشمند و مهم سازمان برنامه و بودجه، هدفمندسازی پرداخت یارانه ها در سال ۹۷ بوده است؛ یعنی منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها از دو مرجع تهیه می شود که یکی از محل افزایش قیمت ها و دیگری کمک های خزانه عمومی است که به صورت نقدی و غیرنقدی بین خانواده ها تقسیم می شود.

عملکرد ارزشمند و دقیق رئیس سازمان برنامه و بودجه سبب شده است که اینک می توان با اطمینان و وثوق گفت که  دولت تصمیم گیرنده نهایی تعیین بودجه سال آتی کشور است.

سازمان برنامه و بودجه در نظام بودجه ریزی چنان عمل کرده است که ریاست این سازمان خبر از آماده شدن اصلاح ساختار در دولت داد و اعلام کرد که تصویب کلیات لایحه بودجه یعنی اجازه ورود به اصلاحات موردنظر ؛ با این توضیح که تمامی تلاش و مساعی بر این شده است که این سازمان از طریق مساعدت می تواند کالاهای اساسی مردم را از ۱۴ میلیارد دلاری که با ارز ۴۲۰۰ تومانی محاسبه می شود، تامین کند.

در باره اقدامات و فعالیت های سازمان برنامه و بودجه نمی توان از تأثیر تصویب نشدن FATF بر مسئله واردات و مبادلات ارزی کشور و سخت تر شدن آن چشم پوشی کرد؛ زیرا در شرایط کنونی، کشور برای جابجایی پول با مشکلاتی روبرو است و جز برخی کشورها، مابقی در این زمینه با ایران همکاری نداشته اند و حتی برخی کشورهای دوست نیز اعلام کرده اند که اگر ایران از FATF خارج شود، نمی توانند مبادلات ارزی با ایران انجام دهند.

یکی دیگر از اقدامات مهم سازمان برنامه و بودجه تخصیص بودجه بر پایه اولویت هاست و از آنجا که برای منابع محدود، باید سهمیه بندی و اولویت بندی کرد، بر این اساس دولت باید سال آینده ۶۲ هزار میلیارد تومان بودجه را بین ۷۱ هزار پروژه تقسیم کند. به گفته دکتر نوبخت ممکن است دستگاهی بگوید که سازمان برنامه و بودجه میزان بودجه درخواستی را در اختیار من قرار نداده و این موضوع می‌تواند صحیح باشد؛ چرا که سازمان برنامه و بودجه تنها به یک دستگاه بودجه تخصیص نمی دهد؛ بلکه موظف است همه دستگاهها را مد نظر قرار دهد. لذا تخصیص ها باید بر پایه اولویت ها انجام شود، به عنوان نمونه ۶۲ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح‌های عمرانی در سال ۹۸ در نظر گرفته شده، در حالی که بالغ بر ۷۱ هزار پروژه ناتمام در کشور وجود دارد؛ حال چگونه باید منابع ۶۲ هزار میلیارد تومانی را بین ۷۱ هزار پروژه تقسیم کرد؟ از این جهت باید پروژه ها را اولویت بندی کرد و به این ترتیب پروژه هایی در اولویت قرار می گیرند که امسال و سال آینده عملیات عمرانی آنها تمام می شود، اینگونه است که اولویت‌ها در ملاحظات سازمان برنامه و بودجه برای توزیع و تخصیص منابع مدنظر قرار می گیرد.

بحث اخیر در باره موافقت نمایندگان مجلس با افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق تمامی کارکنان شاغل و بازنشستگان و همچنین افزایش متغیر تا ۱۰ درصد حقوق ها به صورت پلکانی و براساس اختیار دولت و حواشی آن و واکنش رییس سازمان برنامه و بودجه از جمله نمونه هایی است که حاکی از دقت نظر و تبحر و تجربه دکتر نوبخت نسبت به مسایل بودجه است. بر این اساس محمدباقر نوبخت در جریان بررسی این پیشنهاد که تمام نمایندگان در جریان بررسی بودجه دغدغه داشتند که به اقشار کم درآمد توجه بیشتری شده و همچنین عدالت رعایت شود، گفت: اگر ۴۰۰ هزار تومان به همه حقوق بگیران افزوده شود، رقم افزایش بین ۴۰ تا ۶.۹ درصد می شود، و این در حالی بوده که فردی که ضریب ۶.۹ درصدی به حقوق وی افزوده شده، باید رقم بیشتری مالیات پرداخت کند که این رقم با عدالت و شایستگی های فردی همخوانی ندارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه به بیان اینکه با تصویب این پیشنهاد کسانی که رشد حقوقی ۶ درصدی داشته اند، باید مالیات ۳۵ درصدی پرداخت کنند، افزود: این موضوع با عدالتی که مجلس به دنبال آن است، تعارض دارد و همچنین این پیشنهاد با برنامه ششم توسعه مغایرت دارد؛ چرا که براساس قانون برنامه ششم توسعه ضریب افزایش حقوق ها باید توسط دولت تعیین شود.

همانگونه که در نظرسنجی از اهالی رسانه و خبرنگاران حوزه دولت  درباره عملکرد ۵ساله سخنگوی دولت بیش از ۹۰ درصد  از پرسش شوندگان، عملکرد محمدباقر نوبخت به عنوان سخنگوی دولت را مناسب ارزیابی کرده بودند اینک نیز با بررسی و تحلیل و تشریح عملکرد سازمان برنامه و بودجه در دوره ریاست دکتر محمدباقر نوبخت نسبت به دوران مختلف فعالیت های این سازمان می توان عملکرد سازمان برنامه و بودجه در دوره کنونی را بی نظیر و تحول آفرین و درخشان دانست که توانسته در عرصه مسایل برنامه ای و بودجه ای دولت و کشور،  بر مدار عقلانیت، انضباط، تخصّص و کارآمدی به بهترین نحو ممکن مدیریت کند. 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.