پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 20 September , 2019
امروز : جمعه, ۲۹ شهریور , ۱۳۹۸ - 21 محرم 1441
شناسه خبر : 42353
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۱ | ارسال توسط :

غفلت از شاخص های مثبت و ارزشمند بودجه ۹۸ بی انصافی است! /پاسخی به انتقادات «محسن رضایی» به بودجه ۹۸

تردیدی نیست که ساختار و ترکیب بودجه‌ریزی کشور نیازمند تغییر است؛ لذا به همین تناسب در دولت آقای روحانی و با توجه به ریاست آقای نوبخت در سازمان برنامه و بودجه کشور هم تغییرات متعدد و مفیدی در نحوه تدوین بودجه اجرا شده است؛ از جمله جداکردن مصوبات تکراری بودجه و تدوین آن در قالب مقررات مالی دائمی دولت یا واقعی کردن ردیف‌های بودجه
غفلت از شاخص های مثبت و ارزشمند بودجه ۹۸ بی انصافی است! /پاسخی به انتقادات «محسن رضایی» به بودجه ۹۸

راه سوم: دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «بودجه ۹۸ را در هیئت عالی نظارت بررسی کردیم. دولت و مجلس نزدیک به سه چهارم بودجه را در شرکت‌های دولتی بسته‌اند که در اختیار مدیران است. بخش اعظم بودجه عمومی هم در اختیار دولت قرار دارد. از این مقدار چیزی در حدود ۱۰ درصد عمرانی است. این بودجه هیچ تناسبی با شرایط تحریمی و جنگ اقتصادی ندارد؛ اولاً صرفه‌جویی در آن دیده نشده است ثانیاً مشارکت مردمی در آن ضعیف است ثالثاً کسری بودجه ۹۸ را نشان می‌دهد که دولت خود را به خواب زده است.»(!!)

تردیدی نیست که ساختار و ترکیب بودجه‌ریزی کشور نیازمند تغییر است؛ لذا به همین تناسب در دولت آقای روحانی و با توجه به ریاست آقای نوبخت در سازمان برنامه و بودجه کشور هم تغییرات متعدد و مفیدی در نحوه تدوین بودجه اجرا شده است؛ از جمله جداکردن مصوبات تکراری بودجه و تدوین آن در قالب مقررات مالی دائمی دولت یا واقعی کردن ردیف‌های بودجه.

آقای محسن رضایی ظاهراً به این نکته توجه نکرده است که دولت و سازمان برنامه و بودجه در وضعیت بسیار سخت و تاریخی و بن بست ها و تنگناهای اقتصادی اقدام به تدوین و تنظیم این بودجه کرده اند. با توجه به شرایط تحریمی و فشارهای مضاعف ناشی از آن بودجه ۹۸ تلاش گردیده تا بیش از هر چیز وضعیت معیشت مردم در شرایط سخت تحریم بصورت نسبی حفظ شود و از اشتغال و تولید حمایت مؤثری صورت پذیرد. جناب رضایی باید توجه داشته باشند در بحث بودجه عمومی رویکرد دولت بر این است  که رشد مصارف و هزینه های غیرضرور به صفر رسانده شود و از آنجا که این بودجه ریزی بر اساس عملکرد دستگاهها و ردیف های بودجه صورت گرفته است این انتقاد جناب محسن رضایی درست نیست که «دولت و مجلس نزدیک به سه چهارم بودجه را در شرکت‌های دولتی بسته‌اند که در اختیار مدیران است»!

در یادداشت آقای محسن رضایی از این نکته نیز غفلت شده که دولت تلاش کرده با اتخاذ راهکارهایی، انظباط بودجه ای را جدی تر از قبل دنبال کند و برای این منظور بودجه ریزی بر مبنای عملکرد دستگاهها و
ردیف ها در دستور کار قرار گرفته است. بر خلاف سخن دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام این بودجه متناسب با شرایط تحریمی و جنگ اقتصادی است؛ زیرا دولت سعی کرده است منابع درآمدهای غیرنفتی کشور افزایش یابد و برای تحقق این هدف افزایش درآمدهای مالیاتی و کاهش معافیت های مالیاتی از جمله رویکردهای دولت است. همچنین فروش دارایی های دولت و مولد سازی ظرفیت های اقتصادی از جمله راههای افزایش درآمدهای کشور است که در این بودجه پیش بینی شده است.

غفلت از شاخص های مثبت و ارزشمند بودجه 98 بی انصافی است! / به انتقادات «محسن رضایی» به بودجه 98

جناب رضایی در یادداشت خود آورده است: «کسری بودجه ۹۸ را نشان می‌دهد که دولت خود را به خواب زده است.»(!!) این نظر ایشان نیز با توجه به واقعیت های اقتصادی کشور و ساختار بودجه ۹۸ کاملاً ناموجه است؛ زیرا دولت برای کاهش کسری بودجه پنهان، کاهش هزینه‌های خود و افزایش پایه مالیاتی را اندیشیده است؛ زیرا در صورت عدم تحقق کامل منابع عمومی و با توجه به ضرورت تامین اعتبارات اجتناب‌ناپذیر و به طور عمده هزینه‌ای، عملاً تخصیص اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای کاهش خواهد یافت. همچنین محسن رضایی این نکته را در نظر نگرفته است که پرداخت یارانه به صورت فعلی همچنان بار سنگینی را به دولت تحمیل می کند. لذا دولت با استفاده از تجربیات ناموفق قبل مبنی بر استفاده غیرعلمی از منابع بانک مرکزی، که نتیجه‌ای جز افزایش تورم نداشت، تلاش می کند ثبات و امنیت اقتصاد ایران را برای رشد، حفظ کند. از این جهت همچنین تلاش می شود از ایجاد بدهی های جدید توسط دستگاههای دولتی و اجرایی ممانعت شود. همچنین راهکار دیگر دولت برای ایجاد ثبات و امنیت و نیز انضباط بودجه ای ایجاد شفافیت از طریق تبیین یارانه های پنهان و تشریح و اعلام معافیت های مالیاتی است.

از آنجا که ۱۰ درصد بودجه کشور در اختیار دولت است تا بتواند آن را در جاهایی که مصلحت و ضرورت ایجاب می‌کند و خارج از ردیف هزینه کند؛ این سخن آقای رضایی که گفته است بودجه عمومی زیادی در اختیار شرکت‌های دولتی و دولت قرار گرفته، چندان مستدل و قابل قبول نیست. ایشان باید توجه داشته باشد که اختیار دولت در همین حد است و باقی بودجه بر اساس قانون تعیین شده است و دولت نمی‌تواند در آن تصرف کند، اگر نه باید پاسخگوی دیوان محاسبات باشد.

آقای «یوسفیان ملا» نماینده آمل در مصاحبه ای در همین زمینه به درستی گفته است: «در پاسخ آقای رضایی که گفته است بودجه۹۸ هیچ تناسبی با شرایط تحریمی و جنگ اقتصادی ندارد و گویا دولت خود را به خواب زده، باید گفت که مگر می‌شود آب و گاز و برق و دیگر امکانات ضروری کشور را که در قالب شرکت‌های دولتی ارائه می‌شوند بدون اعتبار گذاشت. اتفاقاً برخلاف نظر ایشان باید بگویم که لایحه بودجه ۹۸ جزو کم ایرادترین، شفاف‌ترین و پاسخگوترین لوایح بودجه‌ای بوده که در سال‌های گذشته ارائه شده است.»

محسن رضایی که از خواب زدگی دولت سخن می گوید از این نکته بسیار مهم نیز غفلت ورزیده است که تدوین و تنظیم بودجه سال ۹۸ چنان صورت گرفته که شرایط را برای اصلاحات اقتصادی و تدبیر سازوکارهای مناسب برای غلبه بر مشکلات کنونی و تنظیم بودجه ای برای تحقق اقتصاد مقاومتی و خروج از بن بست ها و تنگناهای اقتصادی و نیز کاهش میزان وابستگی بودجه به نفت مهیا سازد و به نظر می رسد که بی توجهی به این شاخص های مهم بودجه ۹۸ بی انصافی و غیرواقع بینانه است!

کاش جناب محسن رضایی تمام شاخص های بودجه ۹۸ را مورد تأمل و مداقه قرار می دادند تا چنین حکمی کلی و ناصواب در باره آن صادر نمی کردند. البته تحلیل و واکاوی بودجه ۹۸ باید توسط کارشناسان و خبرگان مسایل بودجه ای و برنامه ای صورت گیرد تا در پی آن ارائه راهکارها و نقد و تحلیل های تخصصی و حرفه ای شکل گیرد و همه دستگاهها و نهادهای ذیربط و ذی مدخل به هم افزایی و مشارکت در ارتقاء و بهبود بودجه وارد شوند؛ لذا بیان چند ایراد کلی و غیرمستند و محکوم کردن دولت به خواب زدگی هیچ کمکی به رفع مشکلات و تبیین و تشریح مسایل نمی کند.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.