پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 24 January , 2020
امروز : جمعه, ۴ بهمن , ۱۳۹۸ - 29 جماد أول 1441
شناسه خبر : 42542
  پرینتخانه » آخرین اخبار, بین الملل تاریخ انتشار : ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۹ | ارسال توسط :
آیا «استراتژی جدیدی» برای درگیری در خاورمیانه آماده شده است؟

افشاگری‌های منتشرشده درباره انتقال تکنولوژی هسته‌ای آمریکا به عربستان/ طرح مارشال خاورمیانه چیست؟

راه سوم: مجموعه زیر گزارش‌هایی است که از افشاگران رسیده و منبع بعضی از مدارک و رویدادهای نوشتاری نیز همراه آن است که ادعای آن‌ها را مبنی بر تلاشهایی که درون کاخ سفید برای انتقال تکنولوژی فوق حساس امریکا به عربستان سعودی صورت گرفته است را اثبات می‌کند. این گزارش اولیه اعضا برای الیجا کامینگز، […]

افشاگری‌های منتشرشده درباره انتقال تکنولوژی هسته‌ای آمریکا به عربستان/  طرح مارشال خاورمیانه چیست؟
راه سوم: مجموعه زیر گزارش‌هایی است که از افشاگران رسیده و منبع بعضی از مدارک و رویدادهای نوشتاری نیز همراه آن است که ادعای آن‌ها را مبنی بر تلاشهایی که درون کاخ سفید برای انتقال تکنولوژی فوق حساس امریکا به عربستان سعودی صورت گرفته است را اثبات می‌کند.

این گزارش اولیه اعضا برای الیجا کامینگز، رئیس کمیته اصلاح و تجدیدنظر مجلس نمایندگان آمریکا در فوریه ۲۰۱۹، آماده شده و بعد از آن بود که چند افشاگر هشدار دادند تلاش‌هایی درون کاخ سفید برای انتقال تکنولوژی فوق حساس آمریکا به عربستان سعودی صورت گرفته است. این حرکت خلاف قوانین آژانس هسته‌ای است و بدون بررسی کنگره که در قانون آمده انجام شده است. این تلاش‌ها ممکن است تا امروز هم ادامه داشته باشد.

تعاملات دولت ترامپ با عربستان سعودی پنهانی بوده و درباره ماهیت این تعاملات پرسش‌هایی جدی به وجود آمده است.

در سال ۲۰۱۷، داماد ترامپ، جرد کوشنر، دیدار از عربستان را برای اولین سفر خارجی رئیس‌جمهور ترتیب داد. همچنین کوشنر برای خود ملاقاتی با شاهزاده بن‌سلمان گذاشت، کسی که بعدا پسرعموی خود محمد بن نایف را از کار برکنار کرد و علیه اعضای خانواده سلطنتی سرکوبی آغاز کرد و ادعا می‌کرد کوشنر «از او حرف‌شنوی داشته است».

در اکتبر سال ۲۰۱۸، قتل ظالمانه خبرنگار واشنگتن‌پست، جمال خاشقجی، ابهامی در ترامپ و دیگر مقامات رسمی دولت به‌وجود آورد. در این ماه، کاخ سفید هشدار ۱۲۰ روزه‌ای که از سوی کمیته روابط خارجی سنا برای گزارش قتل خاشقجی درخواست شده بود نادیده گرفت.

در ایالات متحده امریکا، گرایش تجاری محرمانه شدیدی وجود داشت که برای انتقال تکنولوژی فوق حساس هسته‌ای به عربستان سعودی فشار زیادی می‌آوردند و این قضیه خطری برای فقدان پشتیبانی دقیق امنیت ملی امریکا بود. ازاین اعمال تجاری میلیاردها دلار از طریق قراردادهای مرتبط با ساخت و اجرای تجهیزات هسته‌ای در عربستان سعودی به دست می‌آید و واضح است که این امر با ارتباط نزدیک و مداوم ترامپ و دولتش تا امروز انجام شده است.

گرچه کارشناسان نگران این مسئله هستند که انتقال تکنولوژی حساس آمریکا می‌تواند به عربستان اجازه دهد تا تسلیحات هسته‌ای تولید کند و همکاری در گسترش سلاح هسته‌ای در این اوضاع بی‌ثبات خاورمیانه خطرناک است. محمد بن سلمان، شاهزاده سعودی، این مطلب را تایید و ادعا کرد: «بی‌شک در ایران بمب هسته‌ای تولید می‌شود، ما هم در اسرع وقت به همین شیوه عمل خواهیم کرد.»

وقتی کنگره قانون انرژی اتمی را تصویب کرد، کنترل دقیقی بر صادرات تکنولوژی امریکا به یک کشور خارجی که بتواند تسلیحات هسته‌ای بسازد انجام گرفت. بند ۱۲۳ از این قانون می‌گوید آمریکا نمی‌تواند بدون اجازه کنگره تکنولوژی هسته‌ای به یک کشور خارجی بدهد، برای اطمینان از اینکه این توافق انجام می‌شود باید ۹ مورد از شرایط رعایت شود.

افشاگران از تخطی از قانون که مرتبط به طرح انتقال سریع تکنولوژی هسته‌ای به عربستان است اظهار نگرانی کردند. آنها درباره درگیری‌های بین مشاوران ارشد کاخ سفید که نشان‌دهنده وضعیت خلاف قانون فدرال است هشدار دادند. آنها همچنین هشدار دادند که محیط کاری درون کاخ سفید محیطی بی‌نظم، معلول و سخن‌چینانه است. افشاگران درباره صاحب منصبان سیاسی که دستورات مشاوران اخلاقی کاخ سفید را نادیده می‌گیرند هشدار دادند. این مشاوران به طور مداوم و ناموفق به مقامات رسمی دستور دادند تا عملکردشان را تغییر دهند.

با وجود اینکه این افشاگری‌ها برای کنگره توسط قانون حمایت می‌شود، هر افشاگری که با اعضای کمیته صحبت کرده است نگرانی جدی خود را درباره اینکه چگونه این فاش سازی‌ها می‌تواند انتقام سیاسی، مجازات یا شکست حرفه‌ای در پی داشته باشد ابراز کرده است. گرچه آن‌ها گفته اند که خود را ملزم دانسته‌اند که این نگرانی‌های عمیق را درباره عملکرد غیرعادی‌ای که در کاخ سفید شاهد آن هستند اعلام کنند. آن‌ها اعتقاد دارند که این بی توجهی‌ها به مشاوره‌های مقامات که به طور مداوم درباره خطرات محتمل پیشروی در این گونه پیشنهادهای حساس گوشزد می‌کنند، بدون دقت و بررسی کامل خطرساز خواهد بود.

افشاگران تاریخ اطلاعات مشخصی را از مکاتبات مرتبط آماده کردند و نام و مشخصات مقامات کاخ سفید دخیل در این فعالیت‌ها را نیز فاش کردند.

برای مثال، افشاگران اطلاعات جدیدی درباره شرکت بین‌المللی IP3، کمپانی خصوصی‌ای که کنسرسیوم شرکت‌های امریکایی را برای نیروگاه هسته‌ای در عربستان سعودی فراهم آورده است، افشا کردند. بر اساس گزارش‌ رسانه‌ها، تنها پروژه IP3 ساخت نیروگاه هسته‌ای در عربستان سعودی است.

مایکل تی. فلین یکی از مهم‌ترین طرفداران این تلاش هسته‌ای بود. او خود را در آرشیوها «مشاور» کمکی IP3 و گروه ایرن بریج معرفی کرد. در همین زمان او مشاور امنیت ملی دولت ترامپ در کمپین ریاست جمهوری و انتقال رئیس‌جمهور بود. بر اساس گفته‌های افشاگران، ژنرال فلین به حمایت خود از قبول IP3 ادامه داد و نه تنها این کار را در طول دوره انتقال انجام داد بلکه بعد از آن که به سِمت مشاور امنیت ملی دولت ترامپ درآمد نیز کار خود را ادامه داد.

یکی دیگر از طرفداران این تلاش‌ها توماس باراک، دوست صمیمی چندین ساله ترامپ و رئیس کمیته معارفه‌اش بود. بر اساس گزارش نیویورک تایمز: در طول مدت کمپین ترامپ، آقای باراک مسئول جمع‌آوری اعانه و سنگربان معتمد او بود. آقای باراک کسی بود که راه روابط با امارات و عربستان سعودی را باز کرد و پیشنهاد کرد که کاندیدا پال مانافورت را به سِمت مدیر کمپین درآورد و بعد سعی کرد تا روابطی مخفیانه بین آقای مانافورت و شاهزاده سعودی برقرار کند.

بر اساس همین گزارش، ۲۴ درصد از ۷ میلیارد دلار در سرمایه گذاری‌ها در کمپانی آقای باراک جمع شده و این زمانی بود که دونالد ترامپ در نامزدی رئیس جمهوری برنده شد این مبلغ از «خلیج فارس و تمام آن از امارات متحده عربی و عربستان سعودی» آمد. در طول این مدت، آقای باراک «فکر کرد که برای مثال قسمتی از کارخانه وستینگ هاوس ورشکسته را برای رئاکتورهای هسته ای بخرد».

خلاصه‌ای از نگرانی‌های افشاگران

بر اساس گزارش افشاگران، دِرک هاروی، مدیر ارشد امور خاورمیانه و شمال آفریقا در شورای امنیت ملی (ژانویه تا ژوئیه ۲۰۱۷) طی اولین هفته شروع کار دولت ترامپ بیان کرد که تصمیم برای قبول ساخت نیروگاه هسته‌ای IP3، که به آن طرح مارشال خاورمیانه می‌گویند و گسترش «ده‌ها نیروگاه هسته‌ای» در طول دوره انتقال توسط ژنرال فلین انجام شده است. این در حالیست که فلین در آن دوره برای IP3 فقط یک مشاور بود.

اعضای ثابت هشدار دادند که هرگونه انتقال تکنولوژی هسته‌ای باید با قانون انرژی اتمی که امریکا و عربستان باید به توافق ۱۲۳ آن دست یابند، مطابقت داشته باشد و این شرایط قانونی را نمی‌توان دور زد. آقای هاروی به این هشدارها بی‌توجهی کرد و اصرار داشت که تصمیم برای انتقال تکنولوژی به عربستان قبلا گرفته شده است.

هم اعضا و هم مقامات سیاسی درون کاخ سفید توافق کردند که دستور آقای هاروی خلاف قانون نیست. یکی از مقامات ارشد سیاسی گفت که این پیشنهاد یک «طرح تجاری» نبوده است و بیشتر «برنامه‌ای برای ژنرال‌ها بوده تا پول دربیاورند». این مقام ارشد گفت: «باشد، می‌دانید ما نمی‌توانیم این کار را بکنیم».

با این حال، فقط چند روز بعد از معارفه رئیس‌جمهور، مقامات IP3 مدارکی را مستقیما برای ژنرال فلین فرستادند تا ترامپ آنها را تایید کند. این مدارک شامل یک یادداشت پیش‌نویس کابینه بود که اعلام می‌کرد رئیس‌جمهور، آقای باراک را به عنوان نماینده ویژه انجام طرح منصوب کرده و به آژانس‌ها دستور داده تا از تلاش‌های آقای باراک حمایت کنند.

بر اساس گفته‌های افشاگران، شورای اخلاقی و بسیاری از نمایندگان شورای امنیت ملی در قسمت دفتر مشاوره قانونی موافقت کردند که ژنرال فلین دخالتی پنهانی دارد که این امر می‌تواند وضعیت درگیری مجرمانه را نقض کند. در نتیجه، مشاور شورای امنیت، جان اشتانبرگ، به کارکنان شورای امنیت ملی آموزش داد تا از همه  کارهای مربوط به این طرح دست بکشند.

بر خلاف نگرانی‌های افشاگران و نمایندگان شورای امنیت و حتی بعد از اینکه رئیس‌جمهور ژنرال فلین را در اواسط فوریه اخراج کرد، مقامات کاخ سفید به کار خود روی طرح هسته‌ای IP3 ادامه دادند. بیش از پنج نفر به طور جداگانه تایید کردند که آقای هاروی در ملاقات روز دوم مارس ۲۰۱۷ گفته است: «من هرشب با مایکل فلین صحبت می‌کنم».

در اواسط مارس ۲۰۱۷، مشاور نماینده امنیت ملی، مک فارلند، بیان کرد که در ملاقاتی ترامپ به آقای باراک گفت می‌تواند رهبری اجرای طرح را به عهده بگیرد. همچنین او فاش کرد که آقای باراک آن روز با آقای هاروی صحبت خواهد کرد. آقای هاروی با آقای باراک تماس تصویری برقرار کرد. ریک گیتز هم در این تماس شرکت داشت. او مدیر سابق کمپین و معاون کمیته معارفه و کسی بود که آقای باراک او را برای مدیریت دفتر شرکتش در واشنگتن دی سی استخدام کرده بود. کارمند شورای امنیت ملی که با آقای گیتز، آقای باراک و آقای هاروی تماس تصویری داشت به همکاران خود گفت که آقای هاروی سعی داشت که طرح IP3 را ارتقا دهد « تا جرد کوشنر آن را برای تایید به رئیس جمهور تحویل دهد».

بر اساس گزارش افشاگران، در روز ۲۴ مارس ۲۰۱۷، چند کارمند ترفیع گرفتند و مشاور قانونی شورای امنیت شدند. نگرانی آنها توصیف دقیق عملکرد غیرقانونی و غیراخلاقی ژنرال فلین و آقای هاروی بود. در پاسخ به این نگرانی‌ها، مشاور شورای امنیت، مک مَستر، به کارکنان می‌گفت که باید جلوی طرح IP3 را بگیرند. با وجود این، کارمندان شورای امنیت ملی نگران بودند زیرا همان افراد به کار خود در طرح IP3 ادامه دادند.

محدودیت‌ها و گام‌های بعدی

این افشاگران تصویر لحظه‌ای این رویدادها را در آغاز کار دولت ترامپ جمع‌آوری کردند اما این تصاویر محدود است. کامینگز هنگامی که عضو ارشد کمیته بود سعی کرد تا سال‌ها درباره این کارها، بدون حمایت جمهوری‌خواهان، تحقیق کند.

همچنین این کمیته مدارکی را با حفظ نام افشاگران دریافت کرد که روابط بین مقامات IP3  و مسئولان دولت ترامپ را نشان می‌داد و نقش اصلی آقای باراک و همکارانش را در ارتقای طرح IP3 مورد تاکید قرار می‌داد.

تحقیقات این کمیته به طور مشخص انتقادی است زیرا تلاش‌های دولت برای انتقال تکنولوژی حساس هسته‌ای امریکا به عربستان همچنان ادامه دارد.

در ۱۲ فوریه ۲۰۱۹، رئیس‌جمهور دیداری با مسئولان نیروی اتمی در کاخ سفید درباره به اشتراک‌گذاری تکنولوژی هسته‌ای با کشورهای خاورمیانه انجام داد. علاوه بر این، هفته بعد آقای کوشنر در تور دیدار از پایتخت‌های خاورمیانه (که شامل ریاض هم می‌شود) شرکت می‌کند تا درباره بخش اقتصادی طرح صلح خاورمیانه در دولت بحث کند.

جدول زمانی رویدادهای گزارش شده

مجموعه زیر گزارش‌هایی است که از افشاگران رسیده و منبع بعضی از مدارک و رویدادهای نوشتاری نیز همراه آن است که ادعای آن‌ها را اثبات می‌کند.

انتقال

بعد از آنکه رئیس جمهور در انتخابات پیروز شد، هیئت نمایندگانی از عربستان شامل «دستیارهای اصلی شاهزاده محمد»  با جرد کوشنر، داماد ترامپ، در سفری به نیویورک دیدار کردند. در این هیئت «خالد الفلیح، وزیر نیرو و رئیس کمپانی نفتی دولت» هم بود. هیئت اقداماتی را پیشنهاد کرد و «برای اولین دوره ی حضور ترامپ در دفتر کارش برنامه ریزی هایی کردند. مثل پرداخت پنجاه میلیون دلار در طول چهار سال برای قراردادهای دفاعی امریکا» و به آقای ترامپ اصرار کردند که خود به عربستان بیاید تا «اقدامات لازم برای جشن خوشامدگویی تاریخی او انجام شود».

اول ژانویه ۲۰۱۷

ژنرال کیت الکساندر، ژنرال جک کین، آقای باد مک فارلن و دریاسالار مایکل هویت، رهبران IP3، و همچنین مدیر شش کمپانی اکسلون، توشیبا، بکتل، سنترس، جی ای و زیمنسِ امریکا نامه‌ای خطاب به محمد بن سلمان را امضا کردند. این نامه «طرح آیرن بریج را به عنوان طرح قرن مارشال برای خاورمیانه» ارائه می‌داد و بیان می‌کرد که «این طرح برای همکاری طولانی مدت بین دو دولت و اقتصاد کشورهای ایالات متحده امریکا و پادشاهی عربستان سعودی برنامه ریزی شده است».

۲۰ ژانویه ۲۰۱۷

دونالد ترامپ چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده شد.

الکس کاپسن، همکار تجاری پیشین مشاور امنیت ملی، مایکل فلین که در کمپانی‌اش پروژه هسته‌ای خاورمیانه را برپا کرد و همکاران استراتژیک ACU که در روز سوگند رئیس جمهور جمع شده بودند ادعا کردند که ژنرال فلین به او پیامک زده و گفته است پروژه هسته‌ای خاورمیانه «آماده است» و به آقای کاپسن دستور داده تا با همکاران تجاری‌شان تماس برقرار کند تا «به آن ها اطلاع دهد تا همه چیز را مرتب کنند». این نکته را یکی از افشاگرانی گفته بود که در مراسم سوگند خوردن شرکت داشته است.

هفته آغازین ۲۱ ژانویه ۲۰۱۷:

در ملاقات سازمانی با اعضای NSC (شورای امنیت ملی) که کمیته اطلاعاتی و وزارت خارجه در آن شرکت داشتند، دِرک هاروی، مدیر ارشد امور خاورمیانه و شمال آفریقا در شورای امنیت ملی و دستیار ارشد ژنرال فلین گفت که او «استراتژی جدیدی» برای درگیری در خاورمیانه آماده کرده است که شامل «طرح نیرو و اقتصاد منطقه‌ای است». وی همچنین بیان کرد که این طرح جدید را طی دوره انتقال و در پاسخ به درخواست ژنرال فلین انجام خواهد داد.

در همان ملاقات، اعضای NSC توضیح دادند که دو دفتر NSC مسئول امور مربوط به نیرو و اقتصاد هستند و این موضوع برای نیروی متخصص NSC و دپارتمان‌هایی که باهم کار می‌کنند تا طرح‌ها را برای رئیس جمهور و تیم امنیت ملی‌اش آماده و بازبینی کنند اهمیت دارد. همچنین اعضا به آقای هاروی گفتند که دولت اوباما یادداشت غیررسمی‌ای را درباره وضعیت موجود اقدامات مربوط به نیرو و اقتصاد با کشورهای خاورمیانه آماده کرده اند.

۲۷ ژانویه ۲۰۱۷

هفت روز بعد از مراسم سوگند (و دو روز قبل از درخواست برنامه ریزی شده پادشاه بن سلمان) آقای هاروی با گروهی از ژنرال‌های بازنشسته که برای IP3 کار می کردند (شامل همکاران موسس، ژنرال کین و آقای مک فارلین) در دفترش در کاخ سفید دیدار کرد.

سریعا بعد از این ملاقات، آقای هاروی به اعضای NSC دستور داد تا اطلاعاتی درباره «طرح ۴۰ نیروگاه اتمی» را به بسته دیدار ترامپ با پادشاه بن سلمان اضافه کنند. همچنین آقای هاروی گفت که ژنرال فلین از ترامپ خواست تا «طرح برای ۴۰ نیروگاه اتمی» را با بن سلمان مطرح کند و این «برنامه تامین انرژی» است که توسعه یافته و ژنرال فلین در طول دوره ی انتقال آن را تایید کرده است.

در مقابل، بسیاری از اعضای NSC به آقای هاروی اطلاع داده‌اند که هرگونه طرح مشخصی برای انتقال تکنولوژی هسته‌ای به یک کشور خارجی باید با شرایط قانونی مطابقت داشته باشد. اعضا به آقای هاروی توضیح دادند که بر اساس بند ۱۲۳ سازمان انرژی هسته‌ای، امریکا ملزم است تا قبل از انتقال هرگونه تکنولوژی هسته‌ای به توافق ۱۲۳ دست یابد. این روند احتیاج به زمان و مشورت با متخصصان NSC، وزارت خارجه، وزارت دفاع و وزارت نیرو دارد. اعضای NSC به آقای هاروی اطلاع دادند که  ژنرال فلین یا آقای هاروی نباید این شروط قانونی را دور بزنند.

علیرغم این هشدارها، آقای هاروی تاکید کرد که تصمیم انتقال تکنولوژی هسته‌ای به عربستان قبلا در طول دوره انتقال گرفته شده و اینکه ژنرال فلین از ترامپ خواسته تا مسئله «نیروگاه اتمی» را با بن سلمان مطرح کند.

بعد از این ملاقات، اعضای NSC، با چند مقام سیاسی که درجه ی بالاتری از آقای هاروی قرار داشتند مشورت کردند، همه ی آن‌ها موافق بودند که دستورات آقای هاروی خلاف قوانین و مقررات است. اعضای هیئت مدیره امور خاورمیانه، هیئت مدیره منع گسترش و هیئت مدیره امور اقتصاد بین الملل مشورت و بیان کردند که برای آقای ترامپ خوب نیست که طرح غیر قانونی «۴۰ نیروگاه هسته ای» را در دیدار با بن سلمان مطرح کند.

اعضای شورای امنیت با یک مقام ارشد سیاسی که اکنون در دولت ترامپ کار می‌کند و وابسته به طرح IP3 نبود (مقام ارشد ۱) مشورت کردند. مقام ارشد ۱ به اعضای شورای امنیت گفت که آن‌ها «قطعا نباید به این موضوع وارد شوند». مقام ارشد ۱ بیان کرد که مقامات از ملاقات آقای هاروی با ژنرال‌های بازنشسته IP3 خبر داشتند و گفت که این پیشنهاد یک «طرح تجاری نبوده» بلکه «برنامه‌ای برای ژنرال‌ها بوده تا پول درآوردند». مقام ارشد ۱ گفت که ژنرال فلین قبل از آن که به سمت مشاور امنیت ملی درآید، عضوی از گروه ژنرال های IP3 بوده است. مقام ارشد ۱ به اعضای شورای امنیت گفت: «باشد، می دانید که نمی توانیم این کار را بکنیم».

۲۸ ژانویه ۲۰۱۷

ژنرال فلین و نماینده مشاور امنیت ملی کی.تی. مک فارلند، در ایمیل خود در دفتر کارشان در کاخ سفید دو مدرک پیدا کردند که عنوان آن‌ها این بود: «آغاز طرح مارشال برای خاورمیانه». این ایمیل از آقای مک فارلن از موسسان و مدیر IP3 و مشاور سابق شورای امنیت ملی در زمان ریگان بود که در سال ۱۹۸۸ برای شرکت در پرده پوشی اقدامات ضد ایران گناهکار شناخته شد.

آقای مک فارلن عضو هیئت دولت ترامپ نبود و واضح است که او این ایمیل را به عنوان عضوی از IP3 فرستاده است. این ایمیل شامل این موارد بود: ۱) یادداشت پیش نویس نوشته شده ژنرال فلین به ترامپ، ۲) یادداشت پیش‌نویس «برای امضای رئیس جمهور» که به مدیران آژانس دستور می‌داد تا از توماس باراک برای اجرای طرح IP3 حمایت کنند.

آقای مک فارلن نیز نوشت که تیم IP3 و توماس باراک، دوست نزدیک رئیس جمهور و رئیس کمیته معارفه، با هر دو یادداشت موافق هستند.

اولین مدرک را ژنرال فلین به عنوان یادداشتی برای رئیس جمهور نوشت. «تام باراک کاملا در جریان این استراتژی قرار گرفته و می خواهد آن را برای شما عملی کند. او برای این کار عالیست. رِکس و جیم هم از تمرکز تام بر روی این موضوع حمایت می‌کنند». همچنین نوشت: «در یادداشت پیوست شده، شما با افسران مرتبط کابینه دیدار خواهید کرد تا حمایت آن‌ها از این برنامه تاریخی را جلب کنید. من پیشنهاد می‌کنم آن را امضا کنید».

دومین مدرک به شکل یادداشت کابینه بود که از طرف رئیس‌جمهور به وزیر خارجه، وزیر دفاع، وزیر دارایی، وزیر نیرو، رئیس آژانس اطلاعاتی و رئیس مدیران مشترک اعضا بود. در این یادداشت بیان شد که ترامپ آقای باراک را به سمت نماینده ویژه در خارج از کشور برای اجرای طرح مارشال خاورمیانه منصوب کرده است. «من یک نماینده ویژه را منصوب کرده ام، تام باراک، تا این اقدامات را در دست بگیرد و از او می خواهم تا در طول سی روز آینده تک تک شما را در حمایت از طرح مارشال خاورمیانه دخالت دهد».

شکل ۱: ۲۸ ژانویه ۲۰۱۷، ایمیل از طرف مک فارلن به فلین و مک فارلند

موضوع: آغاز طرح مارشال برای خاورمیانه

لطفا دو یادداشت پیوست شده را به شرح زیر بررسی کنید:

اول، یادداشت پنهانی از طرف تو مایک برای رئیس جمهور. در یک صفحه‌اش علت‌ها، لزوم ژئوپولیتیکی، منافع (برای امریکا و کشورهای میزبان)، ساختار و رهبری تام باراک برای انجام این استراتژی توضیح داده شده است و دوم، یادداشتی برای امضای رئیس جمهور تا در ملاقات با افسران کابینه حمایت آنها از تام باراک برای اجرای این طرح را بگیرد.

گروه ما و تام باراک با هردو یادداشت موافق هستیم.

با احترام

باد

…..

ژنرال فلین ایمیل آقای مک فارلن و الصاقات آن را به کارمندان کاخ سفید فرستاد و دستور داد: «بسته کارمندان را آماده کنید تا به POTUS بروند».

آقای هاروی و بقیه را راهنمایی کردند تا در تاریخ ۳۰ ژانویه ۲۰۱۷ تصمیم را قطعی کنند.

آن شب اعضای شورای امنیت موظف شدند تا درباره راهنمایی‌های ژنرال فلین که در آخرین دستور به بقیه صاحب منصبان ارشد شورای امنیت که مقام بالاتری از آقای هاروی داشتند بحث کنند. آن‌ها نگران بودند که این دستورات درگیری زیادی ایجاد خواهد کرد زیرا همکاران تجاری ژنرال فلین می‌خواهند از این طرح سود ببرند و این طرح می‌تواند منفعت بیجا برای گروه‌های شخصی مثل آقای باراک، دوست نزدیک رئیس جمهور ایجاد کند.

۲۹ ژانویه ۲۰۱۷

مادامی که بحث‌ها ادامه داشت، مقام ارشد ۱ به اعضای شورای امنیت گفت که برای رئیس‌جمهور خوب نیست که «۴۰ فقره نیروگاه هسته ای» را با بن‌سلمان مطرح کند.

۳۰ ژانویه ۲۰۱۷

اعضای شورای امنیت با شورای اخلاقی NSC و چند نماینده در دفتر مشاوره قانونی NSC توافق نظر داشتند که ژنرال فلین تضاد منافع داشت و می‌تواند وضعیت جرم تضاد منافع را نقض کند. آن نمایندگان سریعا برای اعضای شورای امنیت دیداری با مشاور قانونی شورا، جان اینسبرگ، ترتیب دادند.

کمی بعد در همان روز اعضای شورای امنیت با آقای اینسبرگ و دیگر وکیلان شورای امنیت دیدار کردند و دوباره اقدامات ژنرال فلین و آقای هاروی را توضیح دادند. آقای اینسبرگ گفت که اعضای شورای امنیت «کار درستی انجام دادند» که این مسئله را گزارش دادند. او قول داد که سریعا موضوع را با کی.تی. مک فارلند، مشاور شورای امنیت، مطرح کند. آقای اینسبرگ به اعضای شورای امنیت آموزش داد تا کار روی این طرح را متوقف کنند.

وقتی آقای هاروی از دستور آقای اینسبرگ برای توقف کار مطلع شد، واکنش تندی نشان داد اما تصدیق کرد که ژنرال فلین تضاد منافع آشکاری داشته است.

۳۱ ژانویه ۲۰۱۷

شورای اخلاقی NSC و مقام ارشد ۱ در دیداری در کاخ سفید شرکت داشتند که ژنرال فلین پیش تر برنامه ریزی کرده بود تا این ملاقات با IP3 برگزار شود. آن‌ها به حامیان IP3 توضیح دادند که کاخ سفید مکان مناسبی برای آغاز پیشنهاد IP3 نیست. آن‌ها به کمپانی IP3 دستور دادند تا پیشنهادشان را در نمایندگی مناسب کابینه و هر روند فرا سازمانی استانداردی که پیشنهادهای طرف سوم را بررسی می‌کند مطرح کنند.

بعدتر، آقای اینسبرگ به اعضای شورا که این مسئله را به او گفته بودند خبر داد «لازم نیست اقدام دیگری برای این مسئله انجام دهیم». او گفت که مشاور شورای امنیت کی.تی. مک فارلند موافق است که اقدامات بیشتری از سوی شورای امنیت در طرح مارشال خاورمیانه انجام نخواهد شد.

فوریه ۲۰۱۷

شرکت سرمایه گذاری آقای باراک با نام Colony NorthStar، «طرحی برای منفعت بردن از روابطش در دولت آینده و اعیان خارجی ایجاد کرده است» و این طرح را در یادداشتی محرمانه در فوریه ۲۰۱۷ که ریک گیتز آن را نوشت بصورت مستند ارائه کرد. بعضی از این روابط مهم در تاریخ ۱۷ ژانویه ۲۰۱۷، روز تحلیف که آقای باراک ترتیب داده بود دعوت داشتند. این سران شامل سفیر امارات در امریکا و وزرای خارجه قطر، عربستان سعودی و امارات بودند. این فهرست نشان می‌دهد که وزرای خارجه قطر، عربستان سعودی و امارات با ژنرال فلین در ارتباط بوده‌اند.

در یادداشت کولونی نورث استار پیشنهاد شده که یک «سازمان بین المللی و گروه تجاری ترکیبی» تشکیل دهند که «قدرتی بی‌همتا در واشنگتن دی. سی. و سراسر جهان بوجود آید» که «میزگردهایی بین سفیران و اعضای دولت تشکیل شود تا روابط با مراکز مورد نظر توسعه یابد» و سعی شود که پروژه‌های نورث استار «به دیدارهای دوجانبه بین‌المللی که هم اکنون با اعضای مهم دولت ترامپ انجام می شود» راه یابد. در این یادداشت ذکر شده که کولونی نورث استار کانال ارتباطی برای پروژه های بالقوه اش را دارد» و کارکنان این شرکت با «بسیاری از سازمان های مهم که این تلاش ها را هدایت می کنند» ارتباط برقرار کرده اند و چنین نتیجه گرفته است که «گروه های دیگری هم درحال تشکیل هستند اما هیچ کدام نمی توانند اکنون با روابط یا منابعی که داریم منطبق شوند».

۱۳ فوریه ۲۰۱۷

ترامپ ژنرال فلین را برای اینکه درباره صحبت‌های مخفیانه‌اش با سفیر روسیه به معاون رئیس جمهور و اف‌بی‌آی  دروغ گفته بود اخراج کرد.

۲ مارس ۲۰۱۷

بیش از پنج نفر به طور جداگانه تایید کرده‌اند که آقای هاروی طی ملاقات داخلی روز ۲ مارس ۲۰۱۷ گفت: «من هر شب با مایکل فلین صحبت می کنم».

آن‌ها گفتند که این اظهارات مشکل‌ساز است حتی اگر فرض کنیم ترامپ مایکل را چند هفته زودتر اخراج کرده و اف بی آی درباره ژنرال فلین تحقیق می کرده است.

متعاقب آن اعضای شورای امنیت با مشاور جدید امنیت ملی، ژنرال اچ. آر. مک مستر، دیدار کردند و درباره آقای هاروی و تماس مداوم او با ژنرال فلین و تلاش‌هایی برای دور زدن روندهای فراسازمانی که ژنرال مک مستر به آن سر و سامان داده، ابراز نگرانی کردند.

۳ مارس ۲۰۱۷

ژنرال مک مستر به ژنرال کیت کلاگ، رئیس اعضای شورای امنیت، دستور داد تا گزارش سوءمدیریت شرم‌آور و خلاف را در شورای امنیت بررسی کنند.

در طول دوره این تحقیقات داخلی، ژنرال کلاگ درباره اقدامات پیشین ژنرال فلین و آقای هاروی برای پیشرفت طرح IP3، تناقض منافع و دغدغه‌های قانونی و تلاش‌های اعضای شورای امنیت برای بررسی این مسائل با مشورت با چند مقام کاخ سفید مثل آقای اینسبرگ و مقام ارشد ۱ آگاهی پیدا کرد.

به ژنرال کلاگ اطلاع داده شد که آقای هاروی گفته بود که وی اغلب با ژنرال فلین در تماس بوده است.

ژنرال کلاگ تایید کرد که طرح IP3 برای گروه انتقال «خلاصه شده است».

۴ مارس ۲۰۱۷

علیرغم دستورات در راستای توقف اقدامات، IP3 در کاخ سفید ادامه پیدا کرد. آقای مک فارلن در سمت خود که از موسسان و مدیر IP3 بود، ایمیلی به آقای هاروی با این عنوان فرستاد: «به از دست دادن موقعیت مان در خاورمیانه بسیار نزدیکیم».

در این ایمیل آقای مک فارلن از دستیار آقای هاروی خواست که طرح IP3 را برای تایید به ترامپ ارائه دهد. وی بیان کرد که او به دنبال بیانیه عمومی یا نامه‌ای از دولت امریکا برای حمایت از طرح IP3 بود که جلوتر از دیدار شاهزاده آینده عربستان، محمد بن سلمان، از واشنگتن دی سی انجام گیرد.

در این ایمیل، او برای آقای هاروی نوشت: «کی تی مک فارلن کاملا از طرح آگاه است و پیشنهاد کرد که من برای دیدنت می‌آیم تا درباره گام‌های بعدی بیشتر فکر کنیم.»

از: رابرت مک فارلن

فرستاده شده: یکشنبه، ۴ مارس ۲۰۱۷، ۶:۳۴ عصر

به: درک هاروی

موضوع: به از دست دادن موقعیتمان در خاورمیانه بسیار نزدیکیم

دِرک، امیدوارم که این آخر هفته حداقل بتوانی یک روز مرخصی داشته باشی.

هفته بعد می‌خواهم نیم ساعت وقتت را بگیرم. دو مسئله وجود دارد: اول، روسیه و چین به واژگونی ۷۰ سال تسلط در خاورمیانه بسیار نزدیک هستند.

من مطمئن هستم که از ارتباطات گزارش شده دیدارهای روسیه از قاهره برای تعیین وقتی برای ساخت نیروگاه هسته‌ای دَبعا خبر داری (پروژه ۲۹ میلیارد دلاری که روسیه هزینه‌اش را داده- یکی از بی‌شمار اقدام روسیه). جای دیگر در عربستان و ژاپن، روسیه یادداشت تفاهم یا نامه قرار ساخت امضا کرده است. این کشور بیش از ۳۰ نیروگاه هسته دارد و آنها را به کار انداخته است. این نیروگاه‌ها عنصر مرکزی طرح گسترده‌تر روسیه هستند تا امریکا را به عنوان کشوری مسلط در خاورمیانه براند و جایگزینش شود.

نیروگاه برق در لینچ پین است. این موقعیتی است که هر امیدی را برای بدست آوردن اهداف خیال پردازانه عربستان که در چشم انداز ۲۰۳۰ و اهداف توسعه اقتصادی موازی با آن و دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس توجیه می‌کند. همان‌طور که از دیدارهایمان با ژنرال کین می‌دانید، گروه ما روی طرح مفصل برای چگونگی بازیابی رهبری امریکا در منطقه تمرکز کرده است. این در حالیست که اکنون به انحصار درآوردن سلاح‌های هسته‌ای با ساخت آن ۳۰ نیروگاه هسته‌ای به مسابقه‌ای بین ایران و کشورهای عربی سنی تبدیل شده و همچنین رژیمی قوی از نظر فیزیکی، سایبری و علمی در کشورهای میزبان فراهم می‌آورد. ما در سطوح تصمیم گیری در هر کشور دخیل وارد شده‌ایم. همه با قدرت از طرح ما حمایت می‌کنند. اما همه آنها یک سوال مشترک دارند: «جایگاه دولت شما در این مسئله کجاست؟»

همانطور که می‌دانی ما به دنبال حمایت مالی نیستیم. کشورهای میزبان تمام هزینه ها را پرداخت خواهند کرد. امید آنها برای اینکه از «خیانت» امریکا که در برجام آمده (آنها این طور می‌بینند) دور شوند و پیمانی را که۷۲ سال پیش در کوئینسی با روزولت بستند دوباره احیا کنند.

ما می‌خواهیم که طرح خود را برای POTUS، وزیر کشور و وزیر دفاع به طور خلاصه بیان کنیم و بعد حمایتشان را برانگیزیم. در این گونه نامه یا بیانیه لازم نیست که به طور خاص به ما اشاره کند، درواقع ما می‌دانیم که دولتمان لزومی ندارد «تصمیمی اساسی بگیرد».  ما خوشحال خواهیم شد که با هر گروه دیگری که هر امریکایی بخواهد جمع کند رقابت کنیم. اما سعودی‌ها و کشورهای خلیج فارس می‌خواهند بیانیه‌ای از دولت ما در واشنگتن بشنوند که امریکا از طرح‌هایشان برای مدرن و صنعتی کردن سیاسی-اقتصادی کشورشان حمایت می‌کند و اینکه ما از شرکت‌های امریکایی می‌خواهیم که قویا با ما مشارکت کنند. تمام.

ما نتوانستیم آن خلاصه‌ها را برنامه ریزی شده ارائه دهیم تا مقدمه‌ای باشد برای آن نوع بیانیه (یا نامه) عمومی. ما به کمک شما احتیاج داریم و ایده‌هایی نیز داریم. کی تی مک فارلن کاملا با طرح ما موافق است و پیشنهاد کرده که به دیدن شما بیایم تا درباره گام‌های بعدی فکر کنیم.

مصر- همانطور که می‌دانی سیسی برای سر و سامان دادن به وضعیت اسفبار کشورش دست و پا می‌زند. جهادی‌ها از سینا تا لیبی او را احاطه کرده‌اند و اقتصادش می‌لنگد. مردم مصر ضدامریکایی شده‌اند. او به یک نیروی قوی از طرف امریکا احتیاج دارد و فرستاده‌ای اعزام کرده تا رویکردی گام به گام برای بازسازی روابط براساس اقدامات دوجانبه طرح ریزی شده برای کاهش تنش‌ها پیشنهاد کند و دوباره مردم احساساتی و سرکش مصر را برگرداند. می خواهم ایده‌هایش را به شما بگویم و راهی پیش رویش بگذارم.

می توانم روز دوشنبه با شما تماس بگیرم تا وقت مناسبی برای هردویمان تعیین کنیم؟

با احترام

باد

…….

این ایمیل اعضای شورای امنیت را نگران کرد چون آقای اینسبرگ به همه کارکنان شورای امنیت از جمله آقای مک فارلن و آقای هاروی دستور داده بود تا همه ی کارهای مربوط به طرح مارشال خاورمیانه را متوقف کنند.

۷ مارس ۲۰۱۷

کارکنان شورای امنیت به آقای اینسبرگ و بقیه در دفتر قانونی شورای امنیت خبر دادند که آقای هاروی همچنان روی طرح IP3 کار میکند.

اعضای شورای امنیت نقش ژنرال فلین، آقای هاروی و خانم مک فارلند را حامی طرح IP3 توصیف کردند که به نظر می‌رسد برای منافع ژنرال فلین و همکار تجاری سابقش، آقای باراک، طراحی شده تا خلاف تضاد منافع فدرال و قوانین اخلاقی انجام شود.

همچنین اعضای شورای امنیت برای آقای اینسبرگ رونوشتی از ایمیل آقای مک فارلن در ۴ مارس تهیه کردند که در آن به آقای هاروی اصرار کرده بود تا طرح IP3 را به رئیس جمهور ارائه دهد.

آقای اینسبرگ قول داد تا درباره این گزارش ها تحقیق کند.

۱۴ مارس ۲۰۱۷

ترامپ با شاهزاده محمد بن سلمان در دفتر کارش دیدار کرد. در این جلسه آقای کوشنر هم همراه آنان بود. گزارش شده ترامپ و بن سلمان درباره «فرصت های شرکت های امریکایی برای سرمایه گذاری در عربستان سعودی بحث کرده‌اند».

آقای هاروی جلسه ی ترامپ با بن سلمان در روز ۱۴ مارس ۲۰۱۷ را در پیش نویسی عمومی «بلند قرائت کرد» و به مقام ارشد ۱ و اعضای شورای امنیت تحویل داد. این پیش نویس شامل منابعی برای «برنامه جدید امریکا و عربستان …. درباره نیرو، صنعت، زیرسازی و تکنولوژی بود که ارزش آن بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم در طول چهار سال آینده است». این منابع دست آخر در رونوشت نهایی عمومی باقی ماند.

نه اعضای شورای امنیت و نه مقام ارشد۱ با این برنامه آشنا نبودند و مقام ارشد ۱ به اعضای شورای امنیت گفت: «چه اتفاقی داره میافته؟»

۱۵ مارس ۲۰۱۷

مک فارلند، مشاور امنیت ملی، دیداری داخلی با اعضا داشت که در طول آن موضوع طرح مارشال خاورمیانه را مطرح کرد.

خانم مک فارلند گفت که آقای باراک در کمیته معارفه ترامپ «بی نظیر کار کرده» و برای رئیس جمهور اعانه جمع‌آوری کرده است. او گفت که آقای باراک در خاورمیانه روابط تجاری طولانی مدت و گسترده دارد.

خانم مک فارلند بیان کرد که ترامپ به باراک گفته او می‌تواند رهبری اجرای طرح مارشال خاورمیانه را به عهده بگیرد. او توضیح داد که ترامپ گفته آقای باراک نمی‌تواند تاوان این سمت را بدهد.

خانم مک فارلند فاش کرد که آن روز آقای باراک با آقای هاروی ملاقات خواهد کرد تا درباره طرح مارشال خاورمیانه صحبت کنند. او به اعضای شورای امنیت گفت: «همه ی شما باید با تام ملاقات کنید».

با در نظر داشتن دستور توقف این طرح، اعضای شورای امنیت گزارش دادند که این ملاقات در دفتر آقای اینسبرگ انجام شده است.

۱۷ مارس ۲۰۱۷

رهبران IP3، آقای مک فارلن، ژنرال کین، دریاسالار هِویت و ژنرال الکساندر نامه‌ای را که خطاب به بن سلمان بود امضا کردند. در این نامه نوشته شده بود «توافق های بین آقای ترامپ و شاهزاده بن سلمان چارچوبی ایجاد کرد تا از فرصت‌های بی‌نظیرمان برای اقدامات بعدی IP3 و عربستان سعودی گام برداریم». همچنین این نامه عطف به موضوع «شراکت برای بدست آوردن وستینگ هاوس بین IP3 و عربستان بود».

۲۱ مارس ۲۰۱۷

آقای هاروی با آقای باراک ویدئو کنفرانسی برقرار کردند تا درباره طرح مارشال خاورمیانه صحبت کنند.

این تماس در دفتر آقای هاروی در کاخ سفید با ریک گیتز مدیر کمپین آقای ترامپ و رئیس کمیته معارفه او بود. کسی که باراک او را استخدام کرده بود تا دفتر واشنگتن دی سی شرکت آقای باراک، کولونی نورث استار، را مدیریت کند. ریک گیتز حالا برای کلاهبرداری مالی و دروغ گویی به بازرسان مجرم شناخته شده و گزارش شده که او با مشاور ویژه، روبرت مولر، برای دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ همکاری داشته است.

همچنین یکی از کارمندان شورای امنیت بعدها به همکارانش خبر داد که آقای هاروی دوباره دارد تلاش می‌کند که طرح IP3 را پیش ببرد «تا جرد کوشنر بتواند آن را برای تایید به رئیس جمهور ارائه دهد».

۲۲ مارس ۲۰۱۷

کارکنان شورای امنیت از کنفرانس ویدئویی ۲۱ مارس آقای هاروی با ریک گیتز و تام باراک درباره طرح مارشال خاورمیانه به آقای اینسبرگ گزارش دادند.

آقای اینسبرگ پرسید: «ریک گیتز کیه؟» کارکنان با نشان دادن مقاله‌ای از واشنگتن پست که درباره روابط آقای گیتز با پاول مانافورت و الیگارش‌های روسی به آقای اینسبرگ پاسخ دادند.

آقای هاروی دوباره طرح مارشال خاورمیانه را در ملاقات همکاری میان سازمانی در آن روز مطرح و تاکید کرد که این مسئله اولویت دارد.

کارکنان شورای امنیت دوباره با شورای اخلاقی شورای امنیت تماس گرفتند و گزارش دادند آقای هاروی هنوز مشغول طرح مارشال است.

۲۳ مارس ۲۰۱۷

وزیر نیرو، ریک پری، موضوع طرح مارشال را طی ملاقات درون سازمانی مرتبط با عربستان سعودی مطرح کرد.

بعد از ملاقات، آقای هاروی خود را به آقای پری معرفی کرد و به ادامه صحبت درباره طرح مارشال خاورمیانه علاقه نشان داد.

۲۴ مارس ۲۰۱۷

چند نفر از کارمندان شورای امنیت نگرانی خود را برای سوء مدیریت در هیئت مدیره امور خاورمیانه به آقای اینسبرگ ابراز کردند.

آن‌ها از اقدامات غیراخلاقی و غیرقانونی ژنرال فلین و آقای هاروی برای پیشرفت در طرح مارشال خارمیانه گزارش دادند. همچنین از تلاش‌های ژنرال کلاگ و آقای هاروی برای توقف استخدام کارکنان شورای امنیت که منجر به افشاگری آن‌ها درباره این اقدامات شد خبر دادند.

۲۴ و ۲۵ مارس ۲۰۱۷

آن آخر هفته آقای هاروی به کارکنان شورای امنیت آموزش داد تا زبانی را به طرح مارشال خاورمیانه اضافه کنند (به خصوص قسمت نیروگاه‌های هسته‌ای) تا برای ملاقات آینده آقای ترامپ با رئیس جمهور مصر عبدالفتاح سیسی آماده کنند.

آقای هاروی ادعا کرد که آقای اینسبرگ و مقام ارشد ۱ هر دو تایید کردند که زبانی جدید را به موضوع طرح مارشال خاورمیانه اضافه کنند.

آقای اینسبرگ و مقام ارشد ۱ بعدتر به اعضای شورای امنیت خبر دادند که موضوع زبان طرح مارشال خاورمیانه را تایید نکرده اند. 

۲۷ مارس ۲۰۱۷

ژنرال مک مستر به اعضای مربوطه شورای امنیت اطلاع داد که او و اینسبرگ موافقت کردند که هیچ کس در شورای امنیت نباید دیگر روی طرح مارشال خاورمیانه کار کند. «جان (اینسبرگ) و من موافقیم که این مسئله تمام شده. هیچ کس نباید دیگر روی این مسئله کار کند».

کارکنان شورای امنیت به تلاش های آقای هاروی در هفته‌های پیش برای قرار دادن منابع به طرح مارشال و نیروگاه‌های هسته‌ای در موضوع دیدار آقای ترامپ با رئیس جمهور مصر اشاره کردند.

کارکنان شورای امنیت درباره اینکه چرا دِرک هاروی و دیگران هنوز هم طرح مارشال را دنبال می‌کنند تحقیق کردند. آقای اینسبرگ هیچ توجیهی نداشت.

۲۸ مارس ۲۰۱۷

فرانسیس تاونسند مشاور امنیت کشور در زمان جرج بوش و رئیس هیئت مدیره IP3 با مشاور کنونی امنیت کشور، توماس باسرت، تماس گرفت تا درباره طرح مارشال خاورمیانه صحبت کنند.

خانم تاونسند چند مدرک را به اعضای شورای امنیت فرستاد: ۱) مروری بر طرح مارشال خاورمیانه که به نظر می‌رسد IP3 ان را ارائه کرده است؛ ۲) مدرکی با عنوان «طرح مارشال خاورمیانه ترامپ» در تاریخ ۱۰ مارس ۲۰۱۷(گزارش رسمی آقای باراک)؛ ۳) نامه‌ای که رهبران IP3، آقای مک فارلن، ژنرال کین، دریاسالار هویت و ژنرال الکساندر به شاهزاده محمد بن سلمان نوشتند؛ ۴) روز ۱ ژانویه ۲۰۱۷ نامه به محمد بن سلمان را رهبران IP3 ژنرال الکساندر، ژنرال کین، باد مک فارلن و دریاسالار هویت و همچنین رئیس شش کمپانی اکسلون، توشیبا، بکتل، سنتروس، جی‌ای و زیمنس امریکا امضا کردند.

در گزارش رسمی آقای باراک نوشته شده: «رئیس جمهور نماینده ویژه‌ای را برای طرح مارشال خاورمیانه ترامپ با درجه دیپلماتیک سفیر یا مشاور ویژه رئیس جمهور منصوب خواهد کرد». همچنین گفته شده بود که فرستاده مخصوص باید «کار و همکاری نزدیک» با مقامات رسمی داشته باشد که این مقامات شامل آقای کوشنر هم می‌شود. گزارش رسمی گفته بود که رئیس‌جمهور باید طرح مارشال خاورمیانه را از طریق دستورات اجرایی انجام دهد. در این گزارش فرستاده رسمی «روابط طولانی با رهبران بخش های خصوصی امریکا بسازد و کسی باشد که موانع منطقه ای را با مشارکتشان از میان بردارد» و «روابط قابل اعتماد با رهبران کشورهای حوزه خلیج فارس، اسرائیل، مصر، اردن و عراق برقرار کند».

آقای باسرت به اعضای هیئت مدیره منع گسترش شورای امنیت ملی دستور داد تا با خانم تاونسند دیدار کنند. این ایمیل به آقای اینسبرگ فرستاده شد.

مارس ۲۰۱۷

رئیس‌جمهور و مشاورانش یک زمانی در ماه مارس به نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، گفتند «اگر امریکا رئاکتورهای سعودی را نفروشد، کشورهای دیگری مثل روسیه و فرانسه خواهند فروخت».

۳ آوریل ۲۰۱۷

آندریا تامپسون، مشاور امنیت ملی معاون رئیس جمهور، از یکی از کارمندان گروه امنیت ملیِ آقای پنس خواست تا با IP3 دیدار کند و درباره طرح مارشال خاورمیانه صحبت کند.

این توسعه از IP3 تا گروه امنیت ملی معاون رئیس جمهور به آقای اینسبرگ گزارش شد.

تلاش های مستمر برای پیشبر انتقال تکنولوژی فوق حساس هسته ای به عربستان سعودی

افشاگران این اطلاعات دقیق را بیان کردند و برای تایید ادعاهایشان به مدارک مشخصی اشاره داشتند. با وجود این، حساب‌هایشان از آغاز دولت ترامپ محدود شده است. سوالات بسیاری بی‌پاسخ ماند مثل اینکه اکنون دولت ترامپ چگونه این تلاش‌ها را ادامه می‌دهد.

حساب‌های اخیر مطبوعات نشان می‌دهد که تلاش برای تامین عربستان با تکنولوژی حساس هسته ای امریکا به سوی معاون رئیس جمهور ریک پری در وزارت نیرو تغییر جهت یافت. البته گفته می‌شود که کاخ سفید (و آقای کوشنر)  در این قضیه دخالت دارند. در واقع، گزارش شده که رئیس جمهور مستقیما درباره این طرح‌ها با IP3 در ارتباط است و حمایتش را برای انتقال تکنولوژی به عربستان اعلام کرده است. همچنین این گزارش‌ها نشان می‌دهد که عربستان با منع غنی سازی اورانیوم و پردازش پلاتینیوم مخالفت می‌کند.

در نوامبر ۲۰۱۷، گزارش شد که طرح مارشال خاورمیانه «وقتی که دولت عربستان روندی رسمی را برای درخواست پیشنهاد اولین رئاکتورهایشان شروع کرد، این طرح دوباره فعال شد»، طبق گفته‌های مقامات سابق و فعلی در «روزهای قبل از مراسم شکرگزاری، مقام‌های ارشد امریکا از چندین سازمان در کاخ سفید گرد هم آمدند تا درباره این رویه صحبت کنند».

در دسامبر ۲۰۱۷ آقای پری هیئت نمایندگانی به عربستان فرستاد تا با شاهزاده بن سلمان و وزیر نیرو، خالد الفلیح، درباره همکاری غیرنظامی هسته‌ای صحبت کنند. گزارش شده است «در این ملاقات درباره مشارکت استراتژیک بین دو کشور در زمینه‌های مختلف به خصوص انرژی، محیط زیست، زیرسازی و بخش های نیرو صحبت کردند».

در ژانویه ۲۰۱۸، شرکای تجاری بروکفیلد طرح‌هایشان را برای دستیابی به شرکت وستینگ هاوس به ارزش ۶/۴ میلیارد دلار اعلام کردند. وستینگ هاوس شرکت ورشکسته خدمات هسته‌ای است که بخشی از کنسرسیوم پیشنهادی IP3 برای ساخت رئاکتور هسته‌ای در عربستان است و مانده تا از طرح مارشال خاورمیانه سودی ببرد. در آگوست ۲۰۱۸، مدیریت دارایی بروکفیلد یک سهام مشارکت در خیابان پنجم پلاک ۶۶۶ خرید، ساختمانی که متعلق به شرکت خانوادگی جرد کوشنر بود.

در روز ۲۷ فوریه ۲۰۱۸ گلدمن ساچز اعلام کرد که مشاور سابق امنیت ملی، دینا پاول که به روابط بین جرد کوشنر و شاهزاده محمد بن سلمان کمک کرد و دیدار سال ۲۰۱۷ ترامپ از عربستان با جرد کوشنر را مدیریت کرد، به گروه دارایی پرقدرت گلدمن ساچز خواهد پیوست. گلدمن ساچز در یک یادداشت داخلی نوشت که «دینا بر تقویت روابط شرکت با مشتریان سراسر کشور متمرکز خواهد بود.«خانم پاول» به خصوص با صندوق سرمایه گذاری عربستان و خانواده سلطنتی این کشور بسیار نزدیک است».

گزارش شده که در فوریه ۲۰۱۸ «دولت درنظر دارد به عربستان اجازه دهد تا غنی سازی کند و اورانیوم را به عنوان بخشی از قرارداد دوباره به کار بیاندازد که می تواند به وستینگ هاوس و دیگر کمپانی های آمریکایی اجازه دهد تا رئاکتورهای هسته‌ای در خاورمیانه بسازند».

در مارس ۲۰۱۸ گزارش شد که دولت سعودی در یک ماه بیش از چهارصد و پنجاه هزار دلار خرج کرده تا با دولت ترامپ لابی کند و موافقت فروش رئاکتورهای هسته‌ای به عربستان را بگیرد.

گروه ثبت عامل خارجی پرونده‌ای را توسط یک شرکت حقوقی تشکیل دادند که عربستان سعودی آنها را استخدام کرده بود که اعلام کرد «به وزارت نیرو، صنعت و منابع عربستان سعودی توصیه خواهد شد که با قراردادی دوجانبه درباره همکاری با ایالات متحده در ارتباط باشند و مسئله استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای تحت بند ۱۲۳ انرژی اتمی مربوط به سال ۱۹۵۴ و امور قانونی توسعه تجاری برنامه هسته‌ای در عربستان را درنظر بگیرند».

آرشیوی از یک مشاور که عربستان سعودی آن را نگه داشته به این شرح است: «درباره آن مسائلی که ثبت کننده خدمات قانونی و مشاوره‌ای تهیه کرده شامل پروژه انرژی اتمی عربستان می‌شود». همچنین نوشته شده: «پیش بینی می‌شود که ثبت کننده در تعاملات با آژانس‌ها و سازمان‌های دولت امریکا و اعضای کنگره از طرف وزیر شرکت داشته باشد واین کار طبق بند ۱۲۳ توافق و توافق‌های مرتبط با برنامه تجاری هسته‌ای توسعه کشور و بازبینی کنگره بند ۱۲۳ انجام شود».

همچنین در مارس ۲۰۱۸، شاهزاده محمد بن سلمان تعهد کرد که «سفری کوتاه به نیویورک داشته باشد». جایی که پنج روز مهمانان خود را در هتل بین‌المللی ترامپ در منهتن مهمان کرده بود. اقامتی که گزارش شده ۱۳ درصد به رشد یک چهارم فصل کمک کرده و «برای بیشتر کردن درآمد هتل کافی بوده است».

در گزارشی در روز ۹ مه ۲۰۱۸، قبل از جلسه کمیته مربوط به علم، فضا و تکنولوژی، آقای پری گفت که هدف از بحث‌های غیرنظامی هسته‌ای با عربستان این بوده که آن‌ها را قانع کند برای ساخت رئاکتور از وستینگ‌هاوس استفاده کند: «ما تلاش می‌کنیم تا برای شاهزاده کاملا این قضیه را روشن کنیم… که اگر بهترین رئاکتورهای جهان را می‌خواهید باید به امریکا بیایید و باید از تجهیزات وستینگ هاوس استفاده کنید».

در ژوئیه ۲۰۱۸، گزارش شد که وزیر نیرو ریک پری به مقامات عربستان فشار آورد تا شرکت‌هایی مثل وستینگ هاوس را به کار بگیرند تا برایشان نیروگاه های هسته ای بسازد.

در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸، گزارش شد که کنسرسیوم امریکا برای ساخت رئاکتورهای هسته‌ای «در لیست کوتاه شرکای بالقوه‌ای قرار دارد تا در عربستان نیروگاه‌های هسته‌ای بسازد». آقای پری به خبرنگاران گفت که «عربستان به تازگی تصمیمی اتخاذ کرده تا تجارت‌های امریکایی (در درجه اول شرکت وستینگ‌هاوس) را در موقعیتی قرار دهد که در نهایت به بازاری به ارزش میلیاردها دلار تبدیل شود».

در ۲ اکتبر ۲۰۱۸، جمال خاشقجی روزنامه نگار و منتقد اصلی شاهزاده بن سلمان، در کنسولگری عربستان در ترکیه به قتل رسید. عربستان بعد از روزها تکذیب هر اتهامی در قتل خاشقجی، سرانجام تایید کرد که آقای خاشقجی در «کتک کاری» داخل کنسولگری عربستان کشته شده و آن مقام رسمی که آقای خاشقجی را کشته در «سرپوش گذاری» قتل خاشقجی نقش داشته است.

بعد از فشار بسیار زیاد افکار عمومی، وزیر دارایی استیون منوشین و آقای باراک کنفرانس سران سرمایه گذاری‌های آینده در عربستان را رها کردند. در این کنفرانس می‌خواستند در میزگردی باهم صحبت کنند. در غوغایی که بر سر قتل خاشقجی پیش آمد، آقای کوشنر «به شاهزاده پیشنهاد کرد تا موضوع را مدیریت کند، اختلافات خود در منطقه را حل کند و از آبروریزی‌های آینده دور بماند».

گزارش شد که در ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸، پری چند هفته زودتر هیئتی درون سازمانی را به ریاض فرستاد تا درباره معاملات بالقوه برای به اشتراک گذاشتن تکنولوژی هسته‌ای با عربستان صحبت کنند. پری به سعودی‌ها گفت که این مسئله حائز اهمیت خواهد بود که «در قضیه منع گسترش قوی عمل کنیم».

کاخ سفید در روز ۷ فوریه ۲۰۱۹، اعلام کرد که آقای کوشنر در اواخر فوریه به عربستان، عمان، بحرین و قطر سفر خواهد کرد تا «عوامل طرح اقتصادی پیشهاد صلح امریکا در خاورمیانه را به اشتراک بگذارد».

در ۸ فوریه ۲۰۱۹، کاخ سفید از مهلت ۱۲۰ روزه مقرر برای ارائه گزارشی درباره قتل خاشقجی به کنگره چشم‌پوشی کرد. کمیته روابط خارجی سنا این گزارش را خواسته بود.

در ۱۲ فوریه ۲۰۱۹، آقای باراک درباره قتل خاشقجی گفت که «هرچه در عربستان اتفاق افتاده، این قساوت‌ها در امریکا نیز وجود دارد و حتی بیشتر است.» در ۱۳ فوریه ۲۰۱۹، آقای باراک بیانیه‌ای منتشر کرد و قتل خاشقجی را «بی‌رحمانه» و «غیر قابل توجیه» خواند و از اینکه این موضوع را «در سخنان هفته  پیشش بصورت روشن نگفته بود» عذرخواهی کرد. او اضافه کرد: «من عمیقا اعتقاد دارم که اقدامات نادرست عده کمی از عربستانی‌ها را نباید به پای تمام کشور سعودی گذاشت».

گزارش شده است که در روز ۱۲ فوریه ۲۰۱۹، آقای ترامپ در دیداری خصوصی در کاخ سفید درباره تامین کنندگان انرژی هسته‌ای و«اول از همه IP3» شرکت داشته است. این دیدار حول بحث‌هایی راجع به تلاش‌های امریکا «برای حفظ توافق‌ها بر سر اشتراک تکنولوژی هسته‌ای امریکا  به کشورهای خاورمیانه مثل اردن و عربستان سعودی است». شرکت‌کنندگان این جلسه دریاسالار هویت و ژنرال کین از IP3، نمایندگان وستینگ هاوس، جنرال الکتریک، اکسلون، ناسکیل، تراپاور، لایت بریج، AECOM، BWXT، سنترس و ایکس انرژی بودند. گزارش شده آقای ترامپ از طرح‌های مدیران برای فروش تکنولوژی هسته ای به عربستان «حمایت کرد».

در ۱۲ فوریه ۲۰۱۹، گزارش شد که یک مقام رسمی در کاخ سفید درباره دیدار با تامین کنندگان انرژی هسته‌ای گفته است: «این جلسه به مدیریت ژنرال کین بود. این گروهی است که او درکنار هم جمع کرده است، رئیس جمهور با او به طور دوره‌ای صحبت می‌کند».

نتیجه گیری

امروزه نگرانی جدی از تلاش‌های دولت ترامپ برای انتقال تکنولوژی حساس هسته‌ای به عربستان وجود دارد.

مثلا در روز ۳۱ اکتبر ۲۰۱۸، سناتورهای جمهوری‌خواه، مارکو روبیو، تاد یانگ، کوری گاردنر، رَند پاول و دین هلر نامه ای به ترامپ فرستادند و به او اصرار کردند که «مذاکره‌های مربوط به توافق همکاری غیرنظامی هسته‌ای بین عربستان و امریکا» را که منجر به ایجاد «نگرانی‌های جدی درباره شفافیت، جواب‌گویی و داوری تصمیم گیرندگان کنونی در امریکا» شده، متوقف کند. آن‌ها توضیح دادند:

ما نگرانیم که دولت سعودی چندین سال است که هرگونه قراداد مشتمل بر شروط «استاندارد طلایی» علیه ادامه کار غنی‌سازی اورانیوم و پلاتینیوم برای سوخت هسته ای را رد می‌کند.

در روز ۱۲ فوریه ۲۰۱۹، سناتورها اد مارکی، جف مِرکلی و رند پاول راه‌حل مورد نظر برای هر معامله‌ای را که به اشتراک‌گذاری تکنولوژی هسته‌ای با عربستان سعودی منجر شود ارائه کردند تا مانع ساخت سلاح هسته ای توسط عربستان شوند.

به نظر می‌رسد که علیرغم این نگرانی‌ها، کاخ سفید به کار خود ادامه می‌دهد. به تازگی در روز ۱۲ فوریه ۲۰۱۹، رئیس جمهور با تامین کنندگان انرژی هسته‌ای در کاخ سفید دیدار کرد تا درباره اشتراک انرژی هسته‌ای با عربستان صحبت کند.

تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود که آیا این اقدامات دولت ترامپ به نفع امنیت ملی امریکا هست یا اینکه برای خدمت به کسانی است که از این تغییر سیاست خارجی در امریکا نفع مالی می‌برند.

امروز کمیته برای جمع آوری این اطلاعات، درخواست‌هایی به کاخ سفید، وزارت‌های بازرگانی، دفاع، نیرو، کشور و دارایی، مدیران مشترک، آژانس اطلاعاتی مرکزی، کمپانی‌های مرتبط با این موضوع مثل IP3، گروه بین‌المللی فلین، ACU و کولونی نورث استار فرستاد و تقاضا کرد که مدارک بیشتری ارائه کنند. این کمیته می‌خواهد با کارکنان اصلی مرتبط با پیشبرد این طرح در کاخ سفید نیز مصاحبه‌ای انجام دهد.

چکیده گزارش به این شرح است:

۱٫ در سال ۲۰۱۷، داماد ترامپ، جرد کوشنر، دیدار از عربستان را برای اولین سفر خارجی رئیس جمهور ترتیب داد.

۲٫ در ایالات متحده امریکا، گرایش تجاری محرمانه شدیدی وجود داشت که برای انتقال تکنولوژی فوق حساس هسته‌ای به عربستان سعودی فشار زیادی می‌آوردند و این قضیه خطری برای فقدان پشتیبانی دقیق امنیت ملی امریکا بود

۳٫ ازاین اعمال تجاری میلیاردها دلار از طریق قراردادهای مرتبط با ساخت و اجرای تجهیزات هسته‌ای در عربستان سعودی بدست می‌آید و واضح است که این امر با ارتباط نزدیک و مداوم ترامپ و دولتش تا امروز انجام شده است.

۴٫ محمد بن سلمان، شاهزاده سعودی، ادعا کرد: «بی‌شک در ایران بمب هسته‌ای تولید می‌شود، ما هم در اسرع وقت به همین شیوه عمل خواهیم کرد»

۵٫ بند ۱۲۳ قانون انرژی اتمی می‌گوید امریکا نمی‌تواند بدون اجازه کنگره تکنولوژی هسته‌ای به یک کشور خارجی بدهد.

۶٫ افشاگران از تخطی از قانون که مرتبط به طرح انتقال سریع تکنولوژی هسته‌ای به عربستان است اظهار نگرانی کردند.

۷٫افشاگران از تخطی از قانون که مرتبط به طرح انتقال سریع تکنولوژی هسته‌ای به عربستان است اظهار نگرانی کردند. آنها درباره درگیری‌های بین مشاوران ارشد کاخ سفید که نشان‌دهنده وضعیت خلاف قانون فدرال است هشدار دادند. 

۸٫ افشاگران تاریخ اطلاعات مشخصی را از مکاتبات مرتبط آماده کردند و نام و مشخصات مقامات کاخ سفید دخیل در این فعالیت‌ها را نیز فاش کردند.

۹٫ مایکل فلین یکی از مهمترین طرفداران این تلاش هسته‌ای بود. ژنرال فلین به حمایت خود از قبول IP3 ادامه داد و نه تنها این کار را در طول دوره انتقال انجام داد بلکه بعد از آن که به سِمت مشاور امنیت ملی دولت ترامپ درآمد نیز کار خود را ادامه داد.

۱۰٫ یکی دیگر از طرفداران این تلاش‌ها توماس باراک، دوست صمیمی چندین ساله ترامپ و رئیس کمیته معارفه‌اش بود. آقای باراک کسی بود که راه روابط با امارات و عربستان سعودی را باز کرد و پیشنهاد کرد که کاندیدا پال مانافورت را به سِمت مدیر کمپین درآورد و بعد سعی کرد تا روابطی مخفیانه بین آقای مانافورت و شاهزاده سعودی برقرار کند.

۱۱٫ دِرک هاروی، مدیر ارشد امور خاورمیانه و شمال آفریقا در شورای امنیت ملی و دستیار ارشد ژنرال فلین گفت که او «استراتژی جدیدی» برای درگیری در خاورمیانه آماده کرده است که شامل «طرح نیرو و اقتصاد منطقه‌ای است».

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.