پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 19 September , 2019
امروز : پنج شنبه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۸ - 20 محرم 1441
شناسه خبر : 42539
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اقتصاد تاریخ انتشار : ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴ | ارسال توسط :

۱۰ پیش‌بینی برای اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۹

راه سوم: اقتصاد آمریکا به لطف محرک‌های مالی که در اوایل سال ۲۰۱۸ تصویب شد، شتاب پیدا کرد، در حالی که اقتصاد منطقه یورو، بریتانیا، ژاپن و چین رو به ضعف نهاد. این روند واگرا در سال ۲۰۱۹ ادامه خواهد یافت. HIS Markit پیش‌بینی می‌کند رشد جهانی از ۳٫۲% در سال ۲۰۱۸ به ۳٫۱% در […]

۱۰ پیش‌بینی برای اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۹
راه سوم: اقتصاد آمریکا به لطف محرک‌های مالی که در اوایل سال ۲۰۱۸ تصویب شد، شتاب پیدا کرد، در حالی که اقتصاد منطقه یورو، بریتانیا، ژاپن و چین رو به ضعف نهاد. این روند واگرا در سال ۲۰۱۹ ادامه خواهد یافت. HIS Markit پیش‌بینی می‌کند رشد جهانی از ۳٫۲% در سال ۲۰۱۸ به ۳٫۱% در سال ۲۰۱۹ کاهش خواهد یافت و در چند سال آینده این کاهش ادامه پیدا می‌کند.

 مینا جزایری- اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۸ با رشدی رو به افزایش و همگام آغاز شد، اما همانطور که این سال رو به جلو می‌رفت، از شتاب این حرکت کاسته و روند رشد واگراتر شد. اقتصاد آمریکا به لطف محرک‌های مالی که در اوایل سال ۲۰۱۸ تصویب شد، شتاب پیدا کرد، در حالی که اقتصاد منطقه یورو، بریتانیا، ژاپن و چین رو به ضعف نهاد. این روند واگرا در سال ۲۰۱۹ ادامه خواهد یافت. HIS Markit پیش‌بینی می‌کند رشد جهانی از ۳٫۲% در سال ۲۰۱۸ به ۳٫۱% در سال ۲۰۱۹ کاهش خواهد یافت و در چند سال آینده این کاهش ادامه پیدا می‌کند.

یکی از خطرهای عمده در سال ۲۰۱۹ کاهش شدید در رشد تجارت جهانی است که از ابتدای سال ۲۰۱۸ از بیش از ۵% به نزدیک صفر در پایان سال ۲۰۱۸ رسید. با افزایش پیش‌بینی‌شده اختلافات تجاری، یک انقباض در تجارت جهانی می‌تواند اقتصاد جهانی را حتی بیشتر پایین بکشد. در عین حال، عواملی متشکل از افزایش نرخ بهره و افزایش نوسانات سهام و بازار کالاها به این معنی است که شرایط مالی در سراسر جهان در حال دشوارتر شدن است. این خطرات به افزایش آسیب‌پذیری اقتصاد جهانی به افزایش شوک‌ها و افزایش احتمال رکود در چند سال آینده اشاره دارد.

رشد اقتصادی

۱۰ پیش‌بینی اقتصادی برتر در سال ۲۰۱۹

۱٫ اقتصاد آمریکا بالاتر از روند کلی آن باقی می‌ماند

بر اساس برآوردها در مورد رشد پایدار نیروی کار و بهره‌وری، ارزیابی ما از روند یا پتانسیل رشد در اقتصاد ایالات متحده در حدود ۲٫۰% است. در سال ۲۰۱۸، رشد اقتصادی ایالات متحده بالای ۲٫۹% بود، هرچند این شتاب تقریبا به طور کامل ناشی از میزان بالای محرک‌های مالی در قالب کاهش مالیات و افزایش هزینه‌ها بود. تاثیر این محرک‌ها همچنان در سال ۲۰۱۹ احساس خواهد شد، اما هر میزان که سال به جلو می‌رود، تاثیر این محرک‌ها کاهش خواهد یافت. در نتیجه ما رشد اقتصادی ۲٫۶% را برای سال ۲۰۱۹ انتظار داریم که هرچند کمتر از سال ۲۰۱۸ است، اما همچنان بالاتر از روند کلی قرار دارد.

۲٫ توسعه اروپا حتی از میزان کنونی آن نیز آهسته‌تر خواهد شد

رشد اقتصادی منطقه یورو در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ به بالاترین حد خود رسید و از آن زمان به طور پیوسته کاهش یافته است. HIS Markit کاهش بیش از ۱٫۵% در سال ۲۰۱۹ را پیش‌بینی می‌کند. عدم اطمینان سیاسی از جمله برگزیت، به چالش کشیده شدن دولت امانوئل ماکرون و پایان صدراعظمی آنگلا مرکل، بر تضعیف فضای کسب‌و‌کار تاثیر می‌گذارد. عوامل اقتصادی مانند سخت‌تر شدن شرایط اعتباری و افزایش تنش‌های تجاری نیز در حال تشدید کاهش رشد اقتصادی هستند.

۳٫ بازیابی اقتصاد ژاپن ضعیف باقی خواهد ماند و اقتصادش کمتر از ۱% رشد خواهد کرد

انتظار می‌رفت که اقتصاد ژاپن در سال ۲۰۱۸ ۰٫۸% رشد کند، و این میزان در سال ۲۰۱۹ تنها به میزان اندکی یعنی ۰٫۹% افزایش یابد. کاهش رشد اقتصاد چین و عواقب ناشی از تنش‌های تجاری میان ایالات متحده و چین باعث کاهش رشد خواهد شد. سیاست پولی در سال آینده بسیار فشرده ادامه خواهد یافت. کاهش تناوبی رشد ژاپن در محیط رشد طولانی مدت بسیار ضعیف در حال رخ دادن است. وضعیت جمعیت‌شناختی نامساعد- به ویژه نیروی کار در حال کاهش- با رشد قابل ملاحظه بهره‌وری جبران نمی‌شود. «سومین فلش» آبنومیکس که قرار بود اصلاحات ساختاری قابل توجهی را تحقق بخشد و میزان بهره‌وری را افزایش دهد خیلی به آهستگی جامه عمل پوشیده است.

۴٫ کاهش سرعت اقتصاد چین ادامه خواهد داشت

نرخ سه ماهه رشد اقتصادی چین از ابتدای سال ۲۰۱۷ به طور پیوسته پایین آمده و در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ به پایین‌ترین سطح خود در ۱۰ سال گذشته رسیده است. رشد سالانه از ۶٫۹% در سال ۲۰۱۷ به ۶٫۶% در سال ۲۰۱۸ و در سال ۲۰۱۹ به ۶٫۳% سقوط خواهد کرد. در پاسخ به شوک‌های اقتصادی اخیر- از جمله تاثیر تعرفه‌های ایالات متحده که تاکنون محدود بوده است- سیاستگذاران مجموعه‌ای از اقدامات پولی و مالی را برای حمایت از رشد و تثبیت بازارهای مالی به راه انداختند.

با این حال، این اقدامات احتمالا به نسبت کم باقی خواهند ماند. رشد اعتباری همچنان با افزایش شدید بدهی‌ها و تعهد دولت به کاهش بدهی‌ها حداقل در دوره میان‌مدت و بلندمدت محدود خواهد ماند. از سوی دیگر، تلاش‌های تحریک‌آمیز دولت ممکن است تهاجمی‌تر شود اگر تنش‌های تجاری با آمریکا افزایش یابد و رشد به طور جدی آسیب ببیند.

۵٫ رشد بازار در سال ۲۰۱۹ به ۴٫۶% کاهش خواهد یافت

بعضی از اقتصادها از جمله برزیل، هند و روسیه در سال ۲۰۱۸ رشد ملایمی را تجربه کردند، در حالی که دیگر کشورها مانند آرژانتین، آفریقا جنوبی و ترکیه تحت فشار شدید مالی قرار داشتند و متحمل کسادی یا وضعیتی نزدیک به کسادی شدند. با پیش رفتن به جلو، بازارهای نوظهور با عواملی روبه‌رو می‌شوند که رشد اقتصادی را با دشواری روبرو می‌سازد؛ این عوامل شامل کاهش سرعت رشد در اقتصادهای پیشرفته و در جریان تجارت جهانی، دلار قدرتمند آمریکا، دشوارتر شدن وضعیت مالی و افزایش عدم اطمینان سیاسی در کشورهایی مانند برزیل و مکزیک می‌شود. تعدادی کمی از کشورها قادر خواهند بود در برابر این روندها مقاومت کنند، بهخصوص اقتصادهای پویا با نرخ پایین بدهی به ویژه در آسیا.

۶٫ ممکن است که بازار کالاها در سال ۲۰۱۹ با فراز و فرود بسیار روبه‌رو شود

رشد تقاضا در سال آینده به اندازه کافی قوی خواهد بود تا از بازار کالا حمایت کند، و آن نوع از فروپاشی قیمت‌ها را که در سال ۲۰۱۵ شاهد آن بودیم غیرمحتمل سازد. با این حال، در سال ۲۰۱۹ نوسانات در بازار کالا به‌ویژه در بازارهای نفتی ادامه خواهد یافت. ما پیش‌بینی می‌کنیم که در طول سال قیمت نفت در کوتاه‌مدت قدری افزایش پیدا کند و در مقایسه با قیمت میانگین ۷۱,۰ دلار در سال ۲۰۱۸ به صورت میانگین به حدود ۷۰٫۰ دلار برای هر بشکه برسد. این بدان معناست که با کاهش رشد تقاضا و افزایش عرضه خطرات مرتبط با قیمت نفت و سایر کالاها عمدتا رو به کاهش خواهد بود. با وجود نوسانات، ما پیش‌بینی می‌کنیم که تا پایان سال ۲۰۱۹ قیمت‌ها کمی متفاوت از انچه که در حال حاضر است خواهد بود.

۷٫ نرخ تورم جهانی نزدیک به ۳٫۰% باقی خواهد ماند

بیشترین افزایش تورم در قیمت مصرف‌کننده بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ از ۲٫۰% به ۳٫۰% افزایش یافت- به دلیل گذار در جهان توسعه‌یافته از شرایط ضدتورمی یا نزدیک به ضدتورم به  نرخ تورمی که نزدیک به اهداف بانک مرکزی برای ۲٫۰%  تورم است. ما انتظار داریم که در کوتاه‌مدت تورم جهانی و تورم اقتصاد پیشرفته به ترتیب نزدیک به ۳٫۰% و ۲٫۰% باقی بماند.

در حالی که فشارهای رو به افزایشی مانند شکاف‌های تولید و کاهش نرخ بیکاری-در بعضی موارد چندین دهه کاهش- در بسیاری از اقتصادها وجود دارد، این اقتصادها در بعضی موارد با کاهش فشارها هم روبه‌رو هستند. در خارج از ایالات متحده رشد در حال تضعیف شدن است. علاوه بر این در مقایسه با سال ۲۰۱۸، میانگین قیمت کالاها به صورت نسبی در سال ۲۰۱۹ نسبتا ثابت خواهد بود. در نهایت با «آتش‌بس موقتی» در جنگ تجاری، افزایش فشار ناشی از افزایش تعرفه ها به تعویق خواهد افتاد.

۸٫ بانک مرکزی ایالات متحده نرخ بهره را افزایش خواهد داد

با توجه به اقتصادهای کلیدی جهان در نقاط مختلف در چرخه کسب و کار، تعجب‌آور نیست که بانک‌های مرکزی با سرعت‌های مختلف و در جهات مختلف حرکت می‌کنند. با این حال با توجه به رشد ضعیف و فشارهای تورمی خاموش، سرعت از بین بردن همسازی احتمالا حتی نسبت به قبل کمتر پیش‌بینی شده است. بانک مرکزی ایالات متحده احتمالا در سال ۲۰۱۹ نرخ بهره را سه برابر افزایش می‌دهد. بانک‌های مرکزی دیگر از جمله بانک انگلستان (بسته به فرایند برگزیت)، بانک کانادا و چندین بانک مرکزی بازارهای در حال ظهور- مانند بانک‌های مرکزی برزیل، هند و روسیه- نیز ممکن است نرخ  بهره را افزایش دهند. بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را تا اوایل سال ۲۰۲۰ افزایش نخواهد داد. به همین ترتیب اعتقاد نداریم که بانک ژاپن سیاست نرخ بهره‌ منفی‌اش را تا سال ۲۰۲۱ به پایان برساند. بانک مرکزی چین یکی از بزرگ‌ترین بانکهای مرکزی است که در جهت مخالف حرکت می‌کند؛ بدین معنا که به دلیل نگرانی در مورد رشد، ارائه محرک‌های نسبتا معتدلی را فراهم می‌آورد.

۹٫ دلار آمریکا بیشتر سال ۲۰۱۹ در سطح بالای کنونی باقی خواهد ماند

ادامه روند رشد رو به بالا ایالات متحده و افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ایالات متحده دلایل اصلی این پیش‌بینی است. با توجه به آرامش نسبی اخیر در بازارهای فارکس، به‌ویژه نسبت به ارزهای بازارهای در حال ظهور، افزایش ارزش پولی دلار آمریکا به صورت چشمگیر به نظر غیرمحتمل است.

با این وجود احتمال نوسانات بسیار زیاد است. عدم اطمینان سیاسی در اروپا می‌تواند برای یورو و استرلینگ بسیار منفی باشد. ما انتظار داریم نرخ یورو/ دلار در سال ۲۰۱۹ در حدود قیمت ۱٫۱۰$ به پایان برسد، در مقایسه با ۱٫۱۴$ در پایان سال ۲۰۱۸٫ در عین حال ما پیش‌بینی می‌کنیم که نرخ دلار/ رنمینبی (پول چین) به طور یکنواختی پایین‌تر از سطح روانشناختی ۷٫۰ نگه داشته شود که نتیجه‌ تمایل دولت چین برای ثبات مالی است.

۱۰٫ شوک‌های سیاسی به آن اندازه قوی نخواهد بود تا در سال ۲۰۱۹ رکود اقتصادی رقم بزند

اشتباهات سیاسی بزرگ‌ترین تهدید برای رشد جهانی در سال ۲۰۱۹ و فراتر از آن است. درگیری‌های تجاری شکننده خطرناک هستند، نه به این دلیل آسیب‌هایی که تا کنون به بار آورده‌اند-چنین نیست- بلکه به این دلیل که به راحتی می‌توانند تشدید و از کنترل خارج شوند. علاوه بر این افزایش کسری بودجه در ایالات متحده، سطوح بالای بدهی در ایالات متحده، اروپا و ژاپن و اشتباهات احتمالی توسط بانک های مرکزی کلیدی همه تهدیداتی برای اقتصاد جهانی هستند.

خبر خوب این است که احتمال چنین خطاهای سیاسی که به صورت جدی به رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۹ آسیب برساند هنوز نسبتا پایین است. با وجود این، HIS Markit بر این باور است که تهدیدات مرتبط با اشتباهات سیاسی در سال ۲۰۲۰ و پس از آن، با کمتر شدن سرعت رشد اقتصادی، افزایش خواهد یافت.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.