پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 12 November , 2019
امروز : سه شنبه, ۲۱ آبان , ۱۳۹۸ - 15 ربيع أول 1441
شناسه خبر : 42676
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۲ | ارسال توسط :

بقای اصلاح طلبان یا بقای کشور؟! مساله اساسی حجاریان کدام است

راه سوم: آنچنان که از یادداشت تئوریسین اصلاح طلبان به افکار عمومی القا می شود مساله اساسی بقا این جریان است که ذیل رهیافتی خاص تخم یاس و بی عملی را نیز در ذهن جامعه می کارد! در تحلیل ارائه شده بزعم حجاریان هیچیک از گزینه های حال حاضر موجود در صحنه سیاسی ایران مطلقا […]

بقای اصلاح طلبان یا بقای کشور؟! مساله اساسی حجاریان کدام است

راه سوم: آنچنان که از یادداشت تئوریسین اصلاح طلبان به افکار عمومی القا می شود مساله اساسی بقا این جریان است که ذیل رهیافتی خاص تخم یاس و بی عملی را نیز در ذهن جامعه می کارد!

در تحلیل ارائه شده بزعم حجاریان هیچیک از گزینه های حال حاضر موجود در صحنه سیاسی ایران مطلقا قادر به تغییر رفتار و سیاست های نظام جمهوری اسلامی نیست؛ ” پروژه ترامپ مبنی بر راهبرد قحطی فراگیر و قیام جامعه گرسنه ره به جایی نخواهد برد…اعتراضات بر پایه مطالبات اقتصادی به منزل مقصود نخواهد رسید…تلاش های اپوزسیون جمهوری اسلامی به شکست منجر شده است… تغییرات ایجاد شده در نهادهای انتصابی موازنه قوا را به سود دولت در آینده رقم نخواهد زد و همچنین امکان تحقق مشروطه خواهی( پروژه مورد نظر ایشان) نیز سخت و ناممکن بنظر می رسد!”

آیا القا چنین ذهنیتی به جامعه تداعی گر تسلیم شدگی به وضع موجود نیست؟!

از طرفی توصیه ایشان نیز در رابطه با راهبرد “تحول خواهی” که جلائی پور هم آن را امری انتزاعی، مخاطره آمیز و با افق نامعلوم قلمداد نموده است جالب توجه می نماید!

در این خصوص حجاریان به اصلاح طلبان هشدار می دهد که جهت در امان ماندن از طوفان پیشرو “مبادا با معترضان به وضع معیشت یکصدا گردند که با برخورد قهری مواجه خواهند گشت!” و در ادامه اما تز پیشنهادی وی جهت بقا اصلاح طلبان در چنین شرایطی بسیار تامل برانگیز است! “اصلاح طلبان سر خود را پایین نگه دارند تا از طوفان به سلامت گذر کنند و منتهای مراتب عطای انتخابات را به لقای آن ببخشند!” آیا این رهیافت و اندرز انفعال، محافظه کاری، عافیت اندیشی و بی عملی پیشه ساختن نسبت به سرنوشت کشور و “توده مردم حاضر در خیابان” محسوب نمی شود؟!

بخش دیگر دستورالعمل حجاریان که “تحلیل و تعریف روندها و نقش و جایگاه اصلاح طلبان، تحذیر جناح راست و ارائه بسته های مشورتی”است همه و همه صرفا لفاظی های خشک تئوریک تعبیر می گردد!

اینطور که از ظواهر امر بر می آید زعمای اصلاح طلب خیال بازنگری در سیاست صندوق محور و یا نهایتا رهاسازی سیاست ورزی انتخاباتی به وقت تنگنا را نداشته و همچنین به ارتقا راهبردهای موجود و منظور ساختن افق های نو و مولفه های مکمل توجه ای ندارند و چنانچه تئوریسین اصلاحات تاکید می کند می بایست از پیوستن به جریان های دیگر بپرهیزند!”

چنان که دیده می شود توصیه نامه حجاریان نه نسخه ای تجویز، نه دری می گشاید و نه راهی باز می نماید!

آیا طی چنین سیاست ورزی انتزاعی بی عملی پیشه ساختن و از یکسو تمامی روزنه ها را مسدود و از سوی دیگر با انداختن توپ به زمین حریف صرفا به انتظار حادثه نشستن نوعی نگرش قضا و قدری و تن دادن به شرایط تعلیق و راهبرد عقیم کنونی نیست؟!
بدون ایجاد موازنه قوا که بی شک تنها با حضور در بدنه اجتماعی حاصل می شود آنچنانکه خاتمی هم متذکر شده مردم چگونه مجاب به آمدن پای صندوق خواهند گشت؟!
گویی اصلاح طلبان می خواهند با سوار شدن بر کول دیگران و بدون خیس کردن پاهایشان از آب به سلامت عبور نمایند!

اکبر نوری

نویسنده : اکبر نوری |
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.