پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 24 May , 2019
امروز : جمعه, ۳ خرداد , ۱۳۹۸ - 20 رمضان 1440
شناسه خبر : 42819
  پرینتخانه » آخرین اخبار, سیاست تاریخ انتشار : ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۵ | ارسال توسط :

سخنگویی که دیگر تکرار نمی شود!

بسیاری از صاحب نظران بر این باورند که بدیل و نظیری چون دکتر نوبخت برای سخنگویی دولت دکتر روحانی وجود نخواهد داشت و وی دیگر تکرار نمی شود! با این اوصاف باید منتظر ماند که آِیا سخنگوی بعدی دولت می تواند در قامت «سخنگویی» ظاهر شود یا خیر ؟!
سخنگویی که دیگر تکرار نمی شود!

راه سوم: بر اساس گفته واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور، هفته گذشته توسط کمیته ای برای تعیین سخنگوی دولت، ۴ نفر به عنوان گزینه به رئیس محترم جمهور معرفی شدند. بنابر گفته ایشان ،آقای دکتر روحانی روی ۲ گزینه به جمع بندی رسیدند و همه منتظر تصمیم ایشان هستند.

طولانی شدن مدت زمان تعیین سخنگوی دولت و درنگ و تأمل بر روی انتخاب گزینه ای برای این مسئولیت حاوی چند نکته است. با توجه به اینکه سخنگویی دولت مسئولیتی دشوار و حساس است و نقش تعیین کننده ای در بازتاب سیاست ها و برنامه ها و رویکردهای دولت در محافل سیاسی جهان و رسانه های داخلی و خارجی و نیز پاسخگویی به انتقادات و ابهامات و پرسش های افکار عمومی دارد، این تأخیر و تعلّل در انتخاب سخنگو نشان می دهد که دولت اعتدال هنوز نظیر و همتایی در حد و قواره ی دکتر محمدباقر نوبخت پیدا نکرده است که دارای همه شاخص های لازم و مناسب و مطلوب در تصدّی این جایگاه باشد. 

این تحلیل و ادعایی است که قطعاً مورد وفاق و مقبولیت بسیاری از اهالی سیاست و رسانه در باره شخصیت سیاسی و اخلاقی و مدیریتی دکتر نوبخت و عملکرد ایشان در دوران سخنگویی دولت است. دکتر نوبخت در عین شفافیت و قاطعیت در کلام، از ایجاد فضاهای کاذب و تشنج آفرین در کشور اجتناب می کرد. اغراض و اهداف سیاسی و جناحی را در تحلیل ها و سخنان خود دخالت نمی داد. با اخلاقی خوش و رویی گشاده و با سعه صدر با مردم و رسانه ها مواجه می شد و همواره تلاش می کرد که فضای امید و نشاط و دوستی را زنده نگهدارد. علاوه بر این موارد اخبار و اطلاعات او به روز و موثق بود و هیچگاه سخنانش از سوی کسی مورد تکذیب یا خدشه قرار نگرفت. مجموعه ی رفتار و عملکرد مطلوب و اخلاق حسنه دکتر نوبخت سبب گردیده بود که همه افراد و جناح ها و احزاب با گرایش های متفاوت و یا مخالف با دولت در حوزه رسانه با او رابطه ای صمیمانه و مبتنی بر اعتماد داشته باشند.

بیاد داریم که در پی نظرسنجی که از اهالی رسانه و خبرنگاران حوزه دولت  درباره عملکرد  پنجساله سخنگوی دولت یعنی دکتر نوبخت انجام شده بود، بیش از ۹۰ درصد از پرسش شوندگان، عملکرد محمدباقر نوبخت به عنوان سخنگوی دولت را مناسب ارزیابی کرده بودند. براساس این نظرسنجی ۸۸ درصد از پاسخ دهندگان در خصوص این پرسش که روحیه بی‌طرفی محمدباقر نوبخت به عنوان سخنگوی دولت و آمادگی او برای شنیدن افکار و ایده‌های مختلف را چگونه ارزیابی می‌کنید؛ روحیه بی‌طرفی سخنگوی دولت را عالی یا خوب ارزیابی کردند و اندک پاسخ دهندگان باقیمانده، روحیه بی‌طرفی او را متوسط ارزیابی کردند. نکته مهم تر این است که  ۸۵ درصد از پرسش شوندگان تغییر سخنگوی دولت در شرایط آن روزهای کشور را تصمیم درستی ندانسته و خواستار تداوم حضور نوبخت در این جایگاه شده بودند!

بسیاری از صاحب نظران بر این باورند که بدیل و نظیری چون دکتر نوبخت برای سخنگویی دولت دکتر روحانی وجود نخواهد داشت و وی دیگر تکرار نمی شود! با این اوصاف باید منتظر ماند که آِیا سخنگوی بعدی دولت می تواند در قامت «سخنگویی» ظاهر شود یا خیر ؟!

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.