پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 12 December , 2019
امروز : پنج شنبه, ۲۱ آذر , ۱۳۹۸ - 15 ربيع ثاني 1441
شناسه خبر : 43054
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اقتصاد تاریخ انتشار : ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰ | ارسال توسط :

دو میلیون شغل در معرض خطر/ دورنمای بازار کار ایران در سال ۱۳۹۸

نکته‌ای که در مورد بازار کار ایران وجود دارد، ثبات نرخ بیکاری در ارقام 11 تا 14 درصد طی دوره‌های رونق و رکود 1384 تا 1397 است زیرا بخش عمده‌ای از تغییرات ایجادشده در عرضه نیروی کار ایران با توجه به موج جمعیت جوان در انتقال بین جمعیت فعال و غیرفعال انعکاس می‌یابد و چندان نرخ بیکاری را متاثر نمی‌کند. بنابراین برای ارزیابی تغییرات اقتصاد کلان بر بازار کار شاخص‌هایی مانند تغییرات تعداد شاغلان تصویر گویاتری به دست می‌دهند.
دو میلیون شغل در معرض خطر/ دورنمای بازار کار ایران در سال ۱۳۹۸

راه سوم: بازار کار ایران در سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ طی یک دوره سه‌ساله افزایش سالانه قابل توجه تعداد شاغلان را تجربه کرد و به طور متوسط سالانه ۶۹۰ هزار نفر تعداد شاغلان افزایش یافت. با توجه به این تغییر قابل توجه که دقیقاً نقطه مقابل ثبات اشتغال در سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱ بود، تا حدودی شدت یافتن بیکاری کنترل شد، اما حتی این میزان از افزایش اشتغال نیز به طور کامل توانایی حل بلندمدت مسائل بازار کار ایران را نداشت.

◽️طی سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۷ اگرچه روند ایجاد اشتغال مناسب بوده است اما از آنجا که نرخ مشارکت نیروی کار طی تقریباً یک دهه پیش از این دوره روند کاهشی داشت است، اشتغال ایجادشده تنها توانسته است تا حدودی افزایش حدود چهاردرصدی نرخ مشارکت طی پنج سال اخیر را جبران کند و همان‌طور که در جدول ۱ مشاهده می‌شود شاخص‌هایی مانند نرخ بیکاری و نرخ بیکاری جمعیت جوان روند صعودی داشته است.

◽️نکته‌ای که در مورد بازار کار ایران وجود دارد، ثبات نرخ بیکاری در ارقام ۱۱ تا ۱۴ درصد طی دوره‌های رونق و رکود ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۷ است زیرا بخش عمده‌ای از تغییرات ایجادشده در عرضه نیروی کار ایران با توجه به موج جمعیت جوان در انتقال بین جمعیت فعال و غیرفعال انعکاس می‌یابد و چندان نرخ بیکاری را متاثر نمی‌کند. بنابراین برای ارزیابی تغییرات اقتصاد کلان بر بازار کار شاخص‌هایی مانند تغییرات تعداد شاغلان تصویر گویاتری به دست می‌دهند.

◽️بنابراین در صورتی که این بنگاه‌ها در سال ۱۳۹۸ نتوانند در مقابل شرایط سخت اقتصادی دوام بیاورند حدود دو میلیون شغل در معرض از بین رفتن قرار خواهند گرفت که این مساله می‌تواند شوک بسیار سنگینی را به بازار کار ایران وارد کند./

آرش علویان/ تجارت فردا

| منبع خبر : تجارت فردا
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.