پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Wednesday, 11 December , 2019
امروز : چهارشنبه, ۲۰ آذر , ۱۳۹۸ - 14 ربيع ثاني 1441
شناسه خبر : 43243
  پرینتخانه » آخرین اخبار, سیاست تاریخ انتشار : ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۸ | ارسال توسط :

فشارهای سنگین به وزیر نفت/ چه کسانی به دنبال حذف زنگنه‌اند؟

راه سوم: وزارت اطلاعات ضمن تکذیب ادعای کشف مقادیری طلا و ارز از نامبرده و یا دفتر وزیر نفت، تصریح کرد: «ادعای بروز بحث و اختلاف بین وزیران نفت و اطلاعات پیرامون این قضیه کاملاً کذب و خلاف واقع می‌باشد، کما اینکه در سایر اقدامات مقابله با مفاسد در وزارت نفت، وزیر نفت حمایت و […]

فشارهای سنگین به وزیر نفت/ چه کسانی به دنبال حذف زنگنه‌اند؟
راه سوم: وزارت اطلاعات ضمن تکذیب ادعای کشف مقادیری طلا و ارز از نامبرده و یا دفتر وزیر نفت، تصریح کرد: «ادعای بروز بحث و اختلاف بین وزیران نفت و اطلاعات پیرامون این قضیه کاملاً کذب و خلاف واقع می‌باشد، کما اینکه در سایر اقدامات مقابله با مفاسد در وزارت نفت، وزیر نفت حمایت و پشتیبانی از اقدامات ضد فساد وزارت اطلاعات داشته اند.»
بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت زیر سنگین‌ترین فشار‌ها از سوی برخی نمایندگان مجلس قرار گرفته است. طرح ادعا‌هایی درباره وجود کارتخوان در دفتر زنگنه و بحث پیرامون این موضوع که آیا وزارتخانه تحت مدیریت او در وضعیت کنونی آرایش جنگی گرفته است یا نه از بحث‌های داغ این روزهاست.
زنگنه ۱۴سال سابقه حضور در وزارت نفت را دارد
روز گذشته ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف‌آباد در مجلس مدعی شد ماموران امنیتی ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر وزیر نفت پیدا کردند. او مدعی شده که یکی از این کارت‌خوان‌ها به نام یکی از آبدارچی دفتر آقای زنگنه است.
به گفته ابوترابی “مأموران امنیتی علاوه بر کشف کارت‌خوان در دفتر وزیر نفت، مقادیری طلا و دلار را نیز در دفتر آقای وزیر کشف کرده‌اند، که این مسئله موجب اختلافات و بحث‌هایی بین زنگنه و وزیر اطلاعات در هیأت دولت شده است؛ وزیر نفت عنوان کرده که من در این زمینه با وزارت اطلاعات همکاری نخواهم کرد.”
پیشتر این ادعا از سوی هدایت الله خادمی نماینده ایذه مطرح شده بود. به ادعای خادمی این کارتخوان‌های برای دریافت پول از مراجعه کنندگان به دفتر بوده تا کارشان زودتر راه بیافتد.
ادعایی بسیار عجیب که از سوی وزارت نفت و دفتر رییس جمهور تکذیب شد. وزارت نفت تاکید کرد که این ادعا را از طریق مراجع قضایی پیگیری خواهد کرد.
در همین رابطه محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهور نیز این ادعا را رد و بر “پاکدستی” زنگنه تاکید کرد. اطلاعیه وزارت اطلاعت؛ تائید ماجرای کارتخوان و رد چند ادعای دیگر
با این وجود امروز وزارت اطلاعات کشف کارتخوان در دفتر وزیر نفت را تائید کرد. براساس این اطلاعیه “استفاده از پوز کارتخوان در دفتر وزیر نفت از سوی یک کارمند اداری آن دفتر بوده که این موضوع از سوی معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات پیگیری و با کارمند خاطی برخورد مقتضی صورت گرفت. متعاقباً به دستور وزیر نفت، کارمند (قراردادی) یاد شده، درآن زمان از ادامه خدمت معلق شد.”
وزارت اطلاعات با اشاره به این که گردش ۱۰ میلیارد تومانی پوز‌های یاد شده صحت ندارد، افزود: “همچنین میزان گردش و تراکنش‌های ثبت شده در کارتخوان‌ها صرفاً دلیل بر وجود و اثبات تخلف و جرم احتمالی در تمامی تراکنش‌های ثبتی نیست. مضافاً بررسی‌های تکمیلی پیرامون تراکنش‌های موجود در دستور کار قرار دارد.”
وزارت اطلاعات ضمن تکذیب ادعای کشف مقادیری طلا و ارز از نامبرده و یا دفتر وزیر نفت، تصریح کرد: «ادعای بروز بحث و اختلاف بین وزیران نفت و اطلاعات پیرامون این قضیه کاملاً کذب و خلاف واقع می‌باشد، کما اینکه در سایر اقدامات مقابله با مفاسد در وزارت نفت، وزیر نفت حمایت و پشتیبانی از اقدامات ضد فساد وزارت اطلاعات داشته اند.»
روابط عمومی وزارت اطلاعات رسانه‌ها و دیگر صاحبان تریبون درخواست کرد قبل از ذکر و انتشار اخبار و مطالب مرتبط با اقدامات وزارت متبوع، موارد را با این مرکز مطرح و پس از راستی آزمایی و اطمینان از صحت، اقدام به انتشار کنند.
فشارهای سنگین به وزیر نفت/ چه کسانی به دنبال حذف زنگنه‌اند؟
هدایت الله خادمی هدایت حملات بر زنگنه را برعهده دارد
جدال بر سر “آرایش جنگی” در وزارت نفت
دومین موضوعی که دو نماینده یعنی ابوترابی و خادمی علیه زنگنه مطرح کرده اند، این است که وزارت نفت “آرایش جنگی” ندارد.

ابوترابی در این باره گفت: «آقای زنگنه امروزه در شرایط تحریم تمام سیستم را معطل کرده و هر روز بهانه می‌آورد، یک روز می‌گوید سران قوا باید به من اختیارات بدهند تا دیوان محاسبات وسازمان بازرسی گریبانگیر من نشوند.»به گفته او زنگنه مخالف ساخت پالایشگاه در کشور است و می‌گوید توجیه اقتصادی ندارد. به گفته این نماینده دیدگاه زنگنه کاملا در برابر دیدگاه رهبر انقلاب قرار دارد که معتقدند ” ما باید نفت را در داخل فرآوری کنیم و نفت خام نفروشیم.”

مشابه این انتقاد از سوی خادمی نیز مطرح شده است. این عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه متاسفانه نیرو‌هایی که به وزارت نفت آمده‌اند و در پست‌های معاونت فعالیت می‌کنند اصلا نفت را نمی‌شناسند که بخواهند تحریم‌ها را دور بزنند گفت: «هم اکنون صدر تا ذیل وزارت نفت باید آرایش جنگی داشته باشد که ما چنین چیزی را نمی‌بینیم.»
به گفته خادمی “وزارت نفت اعلام کرده است که آرایش جنگی با توجه به وضعیت فعلی گرفته است، اما این موضوع زمانی محقق می‌شود که بتواند در طول روز یک و نیم میلیون بشکه که در لایحه بودجه هم دیده شده است و درآمد آن را برای کشور ذخیره کند.”
او گفت: «باید با استفاده از اقدامات مختلف و دیپلماسی قوی‌تر در برابر تحریم‌های غرب دوستان شرقی خود را حفظ می‌کردیم، ولی در شرایط تحریم‌های فعلی برای اینکه تحریم‌های فعلی برای ما کارآمد باشد دوستان شرقی را هم از خود رانده‌ایم.»
خادمی خاطرنشان کرد: «متاسفانه نیرو‌هایی که به وزارت نفت آمده‌اند و در پست‌های معاونت فعالیت می‌کنند اصلا نفت را نمی‌شناسند که بخواهند تحریم‌ها را دور بزنند، زیرا اصلا در نفت نبودند و هیچ نیروی نفتی را در بین معاونین و وزرا مشاهده نمی‌کنیم و مانند آن است که من را به یک اتاق عمل جراحی برده و بگویند جراحی مغز انجام بده که البته نتایج آن مشخص است.»
در واکنش به این انتقادات وزارت نفت جوابیه صادر کرد. در این جوابیه آمده است “صنعت نفت ایران بیش از یک سال است در شرایط یک جنگ تمام عیار قرار دارد که تنها در آن صدای انفجار و صفیر گلوله شنیده نمی‌شود.”
این وزارت خانه تاکید کرد که در جنگی تمام عیار قرار دارد و به همین دلیل “یکی از مهم‌ترین مسائل، ضرورت حفظ اسرار چگونگی مقابله با این نبرد است. “به گفته این وزارتخانه عده‌ای در داخل و خارج “تدارکات پررنگی برای «تحریک کردن» وزارت نفت به افشای اسرار نبرد تهیه شده است.”
وزارت نفت ادعا‌های خادمی درباره ناراضی کردن مشتریان سنتی نفت ایران را رد کرد است.
پیشتر نیز زنگنه در پاسخ به توئیت ضرغامی که گفته بود “چرا وزارت نفت ارایش جنگی نمی‌گیرد؟ ” اعلام کرد: «وزارت نفت حدود یک سال است که نه تنها آرایش جنگی گرفته، بلکه درگیر جنگی خشن با یک تجاوزگر بی‌رحم و بی‌منطق شده است.»
به گفته زنگنه وزارت نفت ” نه می‌تواند از دستاورد‌های خود به علن سخن بگوید و نه می‌تواند، روش‌ها و حتی کلیات عملیات خود را حتی برای خواص تشریح کند.”
لازم به ذکر است که هدایت الله خادمی از مدیران نفتی در دولت‌های پیشین بوده که از سال ۹۲ به بعد به دلایلی به بیژن زنگنه وزیر نفت به اختلاف برخورد و با وجود اینکه با لیست امید به مجلس راه یافت حالا با نمایندگان عضو پایداری همراه شده و سنگین‌ترین حملات را علیه وزیر نفت مدیریت می‌کند.
 
| منبع خبر : فرارو
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.