پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 15 December , 2019
امروز : یکشنبه, ۲۴ آذر , ۱۳۹۸ - 18 ربيع ثاني 1441
شناسه خبر : 43515
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۸:۲۸ | ارسال توسط :
ناخوش احوالی همدلی ها!

حال «اصحاب روزنامه همدلی» به دلیل همدلی و همنوایی با دشمنان کشور و القای یأس و ناامیدی به جامعه، اصلاً خوب نیست!! /نگاهی به مطالب عجیب و غریب و توهین آمیز روزنامه همدلی در رابطه با یکی از مقامات عالی رتبه کشور!

تنظیم کننده این گفتگوی تخریب گرانه اگر با الفبای اقتصاد آشنایی داشت باید می دانست که رشد اقتصادی یک کشور را با توجه عوامل و شرایط و پارامترهای سیاسی اقتصادی آن کشور در تعامل با دیگر کشورها و بازارهای جهانی و وضعیت سیاسی نظامی یک منطقه و مانند آن می سنجند، نه با یک شرایط ایده آل و آرمانی!
حال «اصحاب روزنامه همدلی» به دلیل همدلی و همنوایی با دشمنان کشور و القای یأس و ناامیدی به جامعه، اصلاً خوب نیست!! /نگاهی به مطالب عجیب و غریب و توهین آمیز روزنامه همدلی در رابطه با یکی از مقامات عالی رتبه کشور!

راه سوم: روزنامه «همدلی» در رفتاری عجیب، غیرحرفه ای و توهین آمیز در صفحه نخست در شماره ۲۵ خرداد ۹۸ تیتر درشت عنوان گفتگویی را با عنوان «حال نوبخت خوب نیست» درج کرد که ظاهراً حاصل گفتگویی با یک روانشناس(!!؟) در باره عملکرد دکتر نوبخت است. متن این گفتگو با دستاویز کردن بریده هایی از برخی عبارات دکتر نوبخت مانند: «ایران در سال ۹۷، بالاترین رشد اقتصادی منطقه را دارا بوده»، «کماکان ما یکی از ۱۸ اقتصاد بزرگ دنیا هستیم.»، «نفت را همچنان صادر خواهیم کرد.»، «تا اسفند سال ۹۷، زمینه اشتغال نزدیک به یک میلیون نفر را اعلام می‌کنیم.»، و «حال اقتصاد خوب است.»، … که در مقاطع و شرایط مختلف توسط رییس سازمان برنامه و بودجه بیان شده، در پی القای این مسئله است که سخنان نوبخت منطبق با واقعیات نیست و برخی شواهد یا سخنان دیگر مسئولان گفته های وی را نقض می کند!

از آنجا که نام روانشناسی که این گفتگو با وی صورت گرفته در این متن نیامده باید به مخاطبان این حق داده شود که مضمون و محتوای این متن ضعیف و غیرکارشناسانه و دروغپردازانه را نگاه و تحلیل شورای سردبیری این روزنامه بدانند و آن را همسو با موج تخریب دولت و رییس سازمان برنامه و بودجه ارزیابی کند.

پرسشی که ابتدا برای خواننده این گفتگو مطرح می شود این است که چرا یک گفتگوی سیاسی و اقتصادی با یک روانشناس انجام شده و از کی روانشناسان تحلیلگر مسایل سیاسی اقتصادی شده اند؟! و اگر روانشناس مزبور دارای چنین تبحری بوده چرا نامی از او برده نشده است؟

اما اقدام ناشیانه و ضعیف این روزنامه این است که سخنان دکتر نوبخت را در نسبت با وضعیت عادی و مطلوب و ایده آل یک کشور سنجیده است و در نهایت نتایج نادرست و بی اعتبار و فاقد ارزشی از آن گرفته است. کیست که نداندکشور ما در شرایط کنونی در یک وضعیت استثنایی و بی سابقه ناشی از تحریم های شدید اقتصادی و کمبود منابع ارزی ناشی از فشارهای اقتصادی دشمنان جمهوری اسلامی بویژه دولت آمریکا قرار گرفته است و تمام تلاش دشمنان در سال جاری این است که فروش نفت، این مهمترین منبع درآمد اقتصاد ایران را به صفر برسانند. از سوی دیگر دولت یازدهم و دوازدهم وارث بسیاری از نابسامانی های اقتصادی بجامانده از دولت های نهم و دهم است. تأمین هزینه های جاری کشور و جبران خسارات ناشی از سیل و نیز انجام تعهدات مالی سنگین دولت نسبت به بخش خصوصی و پروژه  های عمرانی و غیره، وضعیت بسیار دشواری را برای دولت رقم زده است. اما دولت با تمام این اوصاف تمام تلاش خود را برای ایجاد یک انضباط مالی و بودجه ای و تأمین هزینه ها و ایجاد ثبات نسبی در بازار ارز و معیشت مردم بکار گرفته است و در حالی که حتی رهبر معظم انقلاب از شرایط جنگ اقتصادی در کشور و مقاومت در برابر آن سخن می گوید، دکتر نوبخت بعنوان رییس تیم برنامه ای و بودجه ای کشور توانسته است با تدوین و ارائه بودجه به موقع و مدیریت تخصیص اعتبارات و بودجه آرامش و ثبات را در عرصه اقتصادی کشور ایجاد کند که پرداخت بموقع حقوق و پاداش کارکنان و بازنشستگان، پرداخت یارانه ها، ابلاغ تخصیص هزینه های عمرانی پروژه های توسعه کشور، ساماندهی نسبی به ساختار بودجه و درآمدها و هزینه ها و غیره از جمله ابعاد مدیریت قوی و مدبرانه دکتر نوبخت است که با توجه به شرایط کنونی کشور، در چهل سال گذشته بی سابقه است.

باید از متصدیان روزنامه همدلی پرسید که آیا مسئولیت شرایط متغیر خرید و فروش نفت در شرایط تحریمی و وضعیت منطقه که بصورت روزانه و حتی در هر ساعت دچار نوسان و تغییر است، برعهده دکتر نوبخت است؟

تنظیم کننده این گفتگوی تخریب گرانه اگر با الفبای اقتصاد آشنایی داشت باید می دانست که رشد اقتصادی یک کشور را با توجه عوامل و شرایط و پارامترهای سیاسی اقتصادی آن کشور در تعامل با دیگر کشورها و بازارهای جهانی و وضعیت سیاسی نظامی یک منطقه و مانند آن می سنجند، نه با یک شرایط ایده آل و آرمانی!

باید از عوامل پشت پرده ی این گفتگوی ساختگی و مغرضانه پرسید که آیا شرایط اقتصادی تحریمی و جنگی کنونی کشور، نسبت به روزهایی عادی که مدیریت اقتصادی کشور بر عهده دوستان و همفکران شما بود و هر بشکه نفت بالغ بر صد دلار فروخته می شد، بهتر و مطلوب تر نیست؟ آیا روزنامه همدلی و همفکران سیاسی این نشریه در طی چند سال اخیر که دولت اعتدال با مشکلات بسیار طاقت فرسا ناشی از منازعه و چالش با آمریکا و هم پیمانان منطقه­ای­اش درگیر و مواجه بود، علی­رغم توصیه و درخواست رهبر معظم انقلاب و رییس دولت مبنی بر مشارکت و همکاری با قوه مجریه جهت مقابله با مشکلات ناشی از تحریم و گذر از موانع، حتی یک پیشنهاد و برنامه راهبردی و قابل اجرا به مجلس و دولت یا به مجموعه حاکمیت عرضه کرد؟

شاید روزنامه همدلی و مخالفان دولت انتظار دارند که در شرایط کنونی که همه هجمه ها و توطئه های دشمنان، اصل کیان نظام اسلامی را نشانه رفته اند و برای سقوط کشور لحظه شماری می کنند، دکتر نوبخت با عجز و ناله و ضعف و زبونی در برابر دوربین ها و رسانه ها ظاهر شود و فقط از دردها و مشکلات و تنگناها بگوید و موجب خرسندی و  رضایت دشمنان شود!؟ آیا انتشار چنین مطالبی، همسویی با دشمنان نظام و با بازی کردن در زمین گروه «ب» یعنی هم پیمانان ترامپ نیست؟ آیا چنین رویکردهای تخریبی حاصلی غیر از القای یاس و ناامیدی در جامعه و تضعیف روحیه مسئولان و خدمتگزاران نظام حاصلی در پی دارد؟

عجیب است که اصحاب روزنامه همدلی نمی دانند که گرانی ها و تورم اقتصادی ساماندهی وضعیت بنگاههای اقتصادی تابعی از متغیر صادرات و فروش نفت و فروش نفت نیز تابعی از متغیر سیاست ها و راهبردهای جهانی و منطقه ای است؟!!!  چرا روزنامه همدلی بجای نفی مستند ادعای گزارش صندوق بین المللی پول در سال ۹۷ مبنی بر اینکه ایران بالاترین رشد اقتصادی منطقه را دارا بوده و کماکان یکی از ۱۸ اقتصاد بزرگ دنیاست، رییس سازمان برنامه و بودجه را آماج حملات خود قرار داده و ظاهراً توقع دارد که دکتر نوبخت در برابر دشمنان و افکار عمومی دنیا، اشک ریزان و عاجزانه از بحران و ورشکستگی و فلاکت ملت و دولت ایران سخن بگوید!!

می دانیم که ایران هیچگاه کشوری فقیر و درمانده و دست و پا بسته در برابر دشمنان نبوده و نیست و رهبری نظام و رییس جمهور همواره از موضعی مقتدرانه و عزتمندانه با دنیا سخن گفته و می گویند؛ حال نمی دانیم اینکه دکتر نوبخت گفته است: «با وجود این ظرفیت‌ها دشمنان آرزوی از پا در آوردن ایران با ابزار تحریم را به گور خواهند برد.»؛ چرا موجب تکدر خاطر و انتقاد اصحاب روزنامه همدلی شده است؟!!

اگر روزنامه همدلی به سوابق سخنان و دیدگاههای دکتر نوبخت در آرشیو رسانه­ای مراجعه کند درخواهد یافت که رییس سازمان برنامه و بودجه اجرای برنامه های اقتصادی و مالی؛ بویژه در بخش تولیدی و عمرانی را مشروط و منوط به مسایل زیر می داند:

– بودجه‌های خود را با توجه به تقلیل منابع حاصل از فروش نفت تنظیم کرده‌ایم

– رشد و توسعه مطلوب مشروط بر تحقق برخی از درآمدها و منابع موجود و نیز عملکرد مثبت برخی دستگاهها است

– در شرایط کنونی دولت و سازمان برنامه بر اساس اولویت بندی ها عمل می کند

–  دولت و سازمان برنامه ای برای ثبات اقتصادی برنامه ای معطوف به درآمدهای پایدار دارد؛ مبنی بر اینکه امسال ۱۱ برنامه از ۲۳ برنامه اجرایی می‌شود و کار ۱۳ برنامه دیگر نیز امسال آغاز و در سال ۹۹ ادامه خواهد داشت

– با طرح و برنامه ای که برای اصلاح ساختار بودجه در چهار محور در دست تکمیل و تصویب است، وابستگی به نفت به حداقل و در ادامه قطع خواهد شد.

– دریافت‌ها و پرداخت‌ها در سال جاری متاثر از نوسانات قیمت نفت بوده است

– دولت در حال جایگزینی بودجه است که در نهایت وابستگی به درآمدهای نفتی به ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت

– با استفاده از ظرفیتی که مقام معظم رهبری در شورای عالی هماهنگی اقتصادی ایجاد فرمودند تا کارها کوتاه‌تر و سریع‌تر انجام شود، در کنار بودجه‌ای که در مجلس تصویب شده، بودجه دیگر برای کشور دیده شده تا منابع دیگری جایگزین نفت شود

– باید با تدبیر کاری که دشمنان با ابزار نفت انجام می‌دهند و نوسانات بودجه، دریافت‌ها، پرداخت‌ها و طرح‌ها را مورد تأثیر قرارمی دهد، کاری کنیم که عامل فشار و نوسان را از روی اقتصاد برداریم.

– …… و مباحث و مواضعی از این دست.

(موارد فوق برگرفته از سخنان اخیر دکتر نوبخت است.)

دولت و دکتر نوبخت بارها صادقانه و شفاف اعلام کرده اند که در شرایط کنونی بخش‌های مختلف تولید و صنعت از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستند و قیمت ارز نیز به دلایل متعددی بالا رفته و لذا قیمت بسیاری از مواد اولیه برای تولید رشد بالایی را تجربه کرده است و این چیزی نیست که روزنامه همدلی موفق به کشف آن شده باشد!! باید از اصحاب روزنامه همدلی پرسید که اگر صادرات نفت ایران با فشارهای بین‌المللی به کمتر از یک میلیون بشکه در روز رسیده و اینکه وزیر نفت می‌گوید: «شرایط فعلی حتی سختتر از دوران جنگ با عراق است»، به این معناست که حال دکتر نوبخت خوب نیست و دکتر نوبخت نباید امید و نشاط و روحیه مقاومت را در جامع زنده نگهدارد؟!!! اگر رییس سازمان برنامه و بودجه توضیحاتی درباره برخی شاخص‌های اقتصادی می‌دهد که با واقعیت‌های اقتصادی فاصله دارد، این نشانه ی عدم صداقت دکتر نوبخت است یا نشانه تحلیل شفاف از شرایط اقتصادی مبتنی بر شرایط و امکانات کشور در جنگی اقتصادی با دشمنان؟!

این گفتگوی تخریب گرانه و تمسخر آمیز که البته در آن پرسش و پاسخی با روانشناس موهوم مطرح نیست(!!) با استناد به برخی آمارهای داخلی و بین المللی، از دولت و سازمان برنامه انتظار دارد که از موضع ضعف و درماندگی با افکار عمومی داخل و خارج سخن بگوید و حتماً انتظار دارد که دولت به دلیل عدم تحقق اقتصاد ایده آل و آرمانی، صحنه اجرایی کشور را به سود جناح ها و گروههای رقیب و منتقد ترک کند!!؟

خوشبختانه دکتر نوبخت که به اعتراف و اذعان بسیاری از اهالی سیاست و مدیریت از خوشنام­ترین و موفق­ترین چهره های مدیریت و برنامه ریزی در چهل سال اخیر است، همدل و همنوا با رهبری و دولت و مجلس و مردم با دشمنان از موضع عزت و قدرت سخن می گوید و اعلام می کند که  امروز یک قدرت زورگو که تعهد و قرارداد بین المللی را کنار گذاشته، می‌خواهد غرور ایرانیان را بشکند، باید فرصتی فراهم کنیم و از این گردنه عبور کنیم و همانطور که مشاهده می‌کنیم، دشمن گام به گام عقب تر می‌رود. وی تاکید کرد که ما از این وضعیت عبور خواهیم کرد و باید با تدبیر عمل کنیم و مدیریت یعنی تدبیر. ظاهراً اصحاب روزنامه همدلی معنای رشد و توسعه را نمی دانند و با اصول تدبیر و سیاست نیز آشنایی ندارند و گزارش منابع بین المللی را هم قبول ندارند!!

شواهد و قراین نشان می دهد که حال دولت و دکتر نوبخت به دلیل تلاش های مستمر و پیگیر و مجدّانه در مقابله با تحریم ها و جنگ اقتصادی دشمنان و نیز همدلی و همنوایی با رهنمودهای رهبری و منافع ملی و خنثی کردن توطئه های دشمنان ایران اسلامی بسیار خوب است و حال اصحاب روزنامه همدلی و تحلیلگر روانشناس ایشان به دلیل همدلی و همنوایی با دشمنان کشور و تضعیف و تخریب خدمتگزاران کشور و القای یأس و ناامیدی به جامعه، اصلاً خوب نیست.

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.