پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 24 January , 2020
امروز : جمعه, ۴ بهمن , ۱۳۹۸ - 29 جماد أول 1441
شناسه خبر : 43557
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اقتصاد تاریخ انتشار : ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵ | ارسال توسط :
یوسفیان ملا، (عضو کمیسیون تلفیق ۹۸ و برنامه و بودجه مجلس):

از زمان ریاست نوبخت بودجه نویسی علمی تر شده است / بودجه ۹۸ قابل مقایسه به سال های گذشته نیست

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: از زمان ریاست آقای نوبخت در این سازمان، بودجه نویسی علمی تر شده است و چون اصلاح ساختار بودجه همراه با مصاحبه و سروصداهای معمول انجام نشده، کمتر کسی متوجه این تغییر مثبت شده است.
از زمان ریاست نوبخت بودجه نویسی علمی تر شده است / بودجه ۹۸ قابل مقایسه به سال های گذشته نیست

راه سوم: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم گفت: از زمان ریاست دکتر نوبخت در سازمان برنامه و بودجه، بودجه نویسی علمی تر شده است و بودجه ۹۸ قابل مقایسه با بودجه سال های گذشته نیست ولی هنوز راه زیادی تا رسیدن به نقطه مطلوب در پیش داریم. همچنین معتقدم اصلاح ساختار بودجه تاحدی اعمال شده ولی چون همراه با مصاحبه و سروصداهای معمول نبوده است کمتر کسی متوجه این تغییر مثبت شده است.

عزت الله یوسفیان ملا  با اشاره به اظهارات رئیس سازمان برنامه وبودجه درخصوص ضرورت اصلاح ساختار بودجه اظهار کرد: جدای از اینکه اصلاح ساختار بودجه در شرایط فعلی یک ضرورت است، معتقدم دکتر نوبخت این اصلاح را از بودجه ۹۸ شروع کرده است و این تغییر وتفاوت را می توان در میزان و حجم بودجه سال جاری با بودجه سال های گذشته به خوبی مشاهده کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: از زمان ریاست آقای نوبخت در این سازمان، بودجه نویسی علمی تر شده است و چون اصلاح ساختار بودجه همراه با مصاحبه و سروصداهای معمول انجام نشده، کمتر کسی متوجه این تغییر مثبت شده است.

نماینده مردم آمل در خانه ملت تصریح کرد: به نظر من اصلاح ساختار بودجه تا حد زیادی عملی شده است و بودجه ۹۸ قابل مقایسه با بودجه سال های گذشته نیست ولی هنوز راه زیادی تا رسیدن به نقطه مطلوب در پیش داریم و باید برنامه ریزی کنیم.

او در ادامه بیان کرد: اگر اصلاح ساختار بودجه انجام شود بودجه واقعی تر می شود و رفت تخصیص و برگشت اعتبار دیگر معنا پیدا نمی کند. مثلا در این صورت دیگر برای پروژه ای بدون برنامه پول اختصاص نمی دهند که نتواند بودجه لازم را جذب کند و برگرد. پس تاکید دارم که اصلاح ساختاربودجه مدتی است که شروع شده است.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ همچنین یادآور شد: زمانی بود که بعضی ماهها درآمد میلیاردی از فروش نفت داشتیم ولی در تخصیص اعتبارات مشکلاتی وجود داشت. ولی در حال حاضر با وجود کاهش درآمدهای نفتی که بودجه کشور محدود شده است ولی با تدبیر و برنامه ریزی های صورت گرفته مردم کمتر با مشکل مواجه می شوند و حتی یارانه های نقدی و حقوق کارمندان به موقع پرداخت می شود و مشکلات کمتر است.

یوسفیان ملا همچنین پیش بینی کرد که با کارهای انجام شده در این حوزه، بودجه سال ۹۹ با قانون و مقررات جدیدی اعمال خواهد شد. البته این موضوع را مشروط به این کرد که نمایندگان با طرح های خلق الساعه مثل ارائه ۲ بار بودجه در سال، بدون هماهنگی با دولت، مشکلاتی برای آن ایجاد نکنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بااشاره به ۴ محور اعلامی اصلاح ساختار بودجه مدنظر رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: یک محور این اصلاحیه این است که بودجه را واقعی کند. یعنی اینطور نباشد که سالانه برای یک پروژه ۱۰ میلیارد تعیین کنیم و ۲ میلیارد را تخصیص دهیم و ۸ میلیارد تخصیص داده نشود و تنها روی کاغذ بمانده که البته آثار تورمی ۱۰ میلیاردی به کشور تحمیل کند. پس در صورت اصلاح ساختار فقط همان ۲ میلیارد روی کاغذ می آید و بودجه واقعی نوشته می شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم در ادامه به یکی دیگر از محورهای تعیین شده در اصلاح ساختار بودجه اشاره کرد و گفت: استفاده از سایر امکانات و تسهیلات مثل اوراق را همه تصور می کردند واقعی و قابل اجرا نیست، در حالی که شرکت ها و پیمانکارهایی که برای تهدید با بنزین جلوی شرکت ها و وزارت خانه ها می رفتند تا طلبشان را بگیرند، با وجود مشکلات اقتصادی و کاهش بودجه کشور، مطالباتشان وصول شده و سود اوراق در وقت خودش پرداخت می شود و این یک قدم مثبت و رو به جلو است.

نماینده مردم آمل در خانه ملت در پایان گفت: پس سازمان برنامه و بودجه به خوبی توانسته است از پس کار بربیاید و اصلاح ساختار بودجه هم تا حد زیادی اجرایی شده و جواب هم گرفته است.

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.