پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Wednesday, 20 November , 2019
امروز : چهارشنبه, ۲۹ آبان , ۱۳۹۸ - 23 ربيع أول 1441
شناسه خبر : 43596
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۰۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸ | ارسال توسط :

بیماری مدرک گرایی و مدرک سازی

با این رزومه ها چه نخبگانی که حذف و نابود نشدند و چه پخمگانی که بر صدر ننشستند! دکتر رضا سپهوند عضو هیات علمی گروه فیزیک دانشگاه لرستان  راه سوم: نبود استراتژی معین در ایران برای تربیت، آموزش و مدیریت نیروی انسانی، موجب شده تب و تاب شدید مدرک گرایی در جامعه ایران ایجاد و […]

بیماری مدرک گرایی و مدرک سازی

با این رزومه ها چه نخبگانی که حذف و نابود نشدند و چه پخمگانی که بر صدر ننشستند!

دکتر رضا سپهوند عضو هیات علمی گروه فیزیک دانشگاه لرستان 

راه سوم: نبود استراتژی معین در ایران برای تربیت، آموزش و مدیریت نیروی انسانی، موجب شده تب و تاب شدید مدرک گرایی در جامعه ایران ایجاد و به یک آسیب اجتماعی بزرگ تبدیل شود. 

ما ایرانی ها به ویژه بعد از انقلاب استاد بزرگ لوث کردن عیارها و استانداردهای بشری در همه ی حوزه ها شده ایم. از صدور مدارک تحصیلی گرفته تا مدارک مدیریتی، درجه های نظامی، گریدهای شرکتی، استانداردها جهانی و … همه و همه را آنقدر بی حساب و کتاب صادر کرده ایم که دیگر هیچ کدام ارزش محسوب نمی شوند. البته تصور بر آنست که آگاهانه یا نا آگاهانه افرادی که خود در اخذ این مدارک و مدارج ناتوان بودند دست به لوث نمودن آنها در دیدگاه جامعه زدند.

با اینکار همه ی ساختارهای اجتماعی را دچار مشکل نموده ایم. آنقدر دانشگاه درست کردیم که اسم دانشگاه از اعتبار و کیفیت افتاد، آنقدر مدرک بی حساب و کتاب مهندسی و دکتری صادر کردیم که لق لقه و تمسخر زبان ها شدند. آنقدر درجه های نظامی کیلویی که چه عرض کنم تنی بر دوش ها نهادیم که ارشدیت در نظامی گری لوث شد.

حال مانده ایم با این همه مدرک، نماینده مجلس مان از تلفظ چند کلمه ساده می ماند، مهندس مان از طراحی یک نقشه، وکیل مان از نوشتن یک لایحه، ادیب مان از سرودن یک شعر و پزشک مان از نوشتن یک نسخه. ✅واقعا که همه چیزمان به همه چیز می آید!

حال آدم از این همه دکتر و مهندس، از این همه وکیل و حقوقدان، از این همه ادیب و سیاستمدار، از این همه  چه و چه بی محتوی خراب می شود. بعضی ها انگار به دنیا آمده اند که فقط مدرک جمع کنند! رزومه شان تزئین شده به انواع مدارک و مدارج عالیه. آن هم نه مدارک بی نام نشان، مدارکی که برای هر کدام باید عمری صرف نمود. ولی به راحتی در خیابان انقلاب تهران می شود تهیه کرد!

ما ایرانی ها به ویژه بعد از انقلاب استاد بزرگ لوث کردن اعیارها و استانداردهای بشری در همه ی حوزه ها شده ایم 

در این رزومه ها، پایان نامه کتاب می شود، کتاب پایان نامه، تازه می توان به راحتی مخترع و مولف جهانی شد! و حتی با مدارک رنگ وا رنگ مطب و کلینیک زد! فقط کافیست سری به خیابان انقلاب تهران بزنی! بدون آزمون می شود دانشجو شد و بدون حضور در کلاس می شود نمره ۲۰ و معدل ۲۰ شد!

 با این رزومه ها چه نخبگانی که حذف و نابود نشدند و چه پخمگانی که بر صدر ننشستند! کاش می شد دوباره از نو شروع کنیم، کاش به همان کلاس ششم، سیکل و دیپلم قدیم بسنده می کردیم. کاش می شد همه دکه های صدور مدرک را که اسم دانشگاه بر خود نهاده اند تعطیل کرد و کاش می شد دوباره همه چیز را از نو ارزش گذاری نمود.

نویسنده : رضا سپهوند |
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.