پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 20 February , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱ اسفند , ۱۳۹۸ - 26 جماد ثاني 1441
شناسه خبر : 43600
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۰۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۵ | ارسال توسط :

چرا موشك ها به هدف مى خورند؟

راه سوم: در طول چند دهه اخير ،ايران در حوزه نظامى و صنايع مرتبط با آن به پيشرفت هاى خوبى دست يافته است و از اين جهت توانسته است موازنه قدرت را در منطقه به نحوى مديريت نماید . ممكن است در حوزه سياست هاى نظامى ايران در منطقه و يا سياست هاى ايران در […]

چرا موشك ها به هدف مى خورند؟

راه سوم: در طول چند دهه اخير ،ايران در حوزه نظامى و صنايع مرتبط با آن به پيشرفت هاى خوبى دست يافته است و از اين جهت توانسته است موازنه قدرت را در منطقه به نحوى مديريت نماید . ممكن است در حوزه سياست هاى نظامى ايران در منطقه و يا سياست هاى ايران در تقويت توان نظامى اش هر كسى نظر خاص خودش را داشته باشد . طبيعتا عده اى موافق اين رويكردها و اين سرمايه گذارى ايران در حوزه هاى نظامى هستند و عده اى منتقد و مخالف هستند.

اگر از موافقين سوال شود چرا ايران در حوزه نظامى و صنايع استراتژيك آن موفق بوده است در پاسخ خواهند گفت ، بواسطه حضور نيروهاى جهادى و ارزشى در اين بخش از سيستم و انگيزه هاى خدامحورى آنان و تعهدشان به نظام و ارزش هاى آن است .

اگر از مخالفين سوال شود علت اين موفقيت چيست در پاسخ خواهند گفت اساساً سيستم هاى ايدئولوژيك در بخش هاى نظامى بيشتر سرمايه گذارى مى كنند چون فكر مى كنند ضامن بقاء شان است.

بنظر ميرسد هر دو پاسخ ايرادات جدى دارد. واقعيت اين است كه نظامى سياسى ايران در چند دهه گذشته چند عامل را در حوزه نظامى بكار گرفت كه به اختصار به اين عوامل اشاره مى شود: 

۱- نظامى سياسى ايران در حوزه نظامى و دفاعى خود داراى يك دكترين مشخص و منسجم بود . ممكن است هر كسى با اين دكترين موافق و مخالف باشد ، و يا ممكن است اين دكترين مدافعین حداكثرى يا حداقلى در جامعه داشته باشد. مع الوصف اين دكترين هم مشخص بود و هم منسجم.

۲-كارگزاران اين دكترين كه همان بخش هاى نظامى سيستم هستند به اين دكترين وفادار هستند و آنرا باور دارند

٣- در تحقق اين دكترين و بكارگيرى كارگزاران آن ،نه مناسبات سياسى بكار رفته، نه مناسبات مبتنى بر منافع شخصى . كسانى كه در صنايع موشكى و بخش هاى استراتژيك صنايع نظامى بكارگيرى شدند،عمدتاً از متخصصين دانشگاه هاى برتر كشور هستند و اين افراد بر اساس آقازاده گى يا به سفارش اين نماينده و آن شخصيت سياسى بكارگيرى نشده اند ،بلكه صرفا به واسطه تخصص شان بكارگيرى شده اند.

٤-نظامى سياسى ،اراده موثر بر پيشبرد اين دكترين داشته است .

باز تاكيد مى شود ما مى توانيم با اين دكترين موافق يا مخالف باشيم اما عوامل موثر بر پيشبرد اين دكترين را نمى توانيم ناديده بگيريم. در حوزه هاى ديگر مانند حوزه اقتصادى ، اجتماعى ، فرهنگى و سياسى دليل عدم ِ پيشبرد موثر، فقدان همان عوامل چهار گانه است.

در حوزه اقتصاد، اساساً ما هيچ دكترين مشخص و منسجمى نداريم . هر دوره با آمدن يك رئيس جمهور به ظاهر، يك تئورى اقتصادى رو شده است که اين تئورى ها نه ليبراليسمى بود نه سوسياليستى، نه بازار آزادى بود نه متمركز و دولت محور ! تقريبا همه اينها بود، فقط بدون داشتن ظرفيت هاى مثبت اين مدل ها و فقط ظرفيت هاى منفى هر كدام از اين الگوها را در خود داشتند. كارگزاران اين دكترين ها در حوزه هاى اقتصادى و اجتماعى و فرهنگى خودشان هم باور به اين دكترين ها نداشتند و يا وفادار به آنها نبودند. عوامل و كارگزاران در اين حوزه ها متاسفانه مبتنى بر شايسته سالارى نبوده بلكه با تکیه و تاکید بر مناسبات سياسى ، گروهى ، خويشاوندى و منافع شخصى به كار گرفته شده اند. نظامى سياسى اراده منسجم و موثر و كارآمدى در حوزه هاى اقتصادى و اجتماعى و سياسى نداشت .

بنا به اين دلايل ذكر شده موشك ها در حوزه نظامى و صنايع استراتژيك به هدف خوردند ولى درحوزه هاى اقتصادى و اجتماعى و سياسى موشك ها به خطا مى روند! 

نویسنده : مختار جباری |
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.