پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 31 March , 2020
امروز : سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹ - 7 شعبان 1441
شناسه خبر : 43818
  پرینتخانه » آخرین اخبار, فرهنگ تاریخ انتشار : ۱۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۱ | ارسال توسط :

وضعیت اسفناک آموزش عالی کشور /حقوق اساتید دانشگاه زیر خط فقر!

یک عضو هیات علمی این دانشگاه با توجه به شرایط فعلی زیر خط فقر زندگی میکند. بازهم بگذریم از اینکه دستمزد ایشان با دلار بین 230 تا 400 دلار در نوسان است و در مقایسه با سایر همکارانشان در سایر کشورهای همسایه نیز بسیار ناچیز است.
وضعیت اسفناک آموزش عالی کشور /حقوق اساتید دانشگاه زیر خط فقر!

راه سوم: خبرهای متعددی از وضعیت اسفناک آموزش عالی کشور حتی از تریبونهای رسمی حکومت به گوش میرسد. موضوعی که در این میان مغفول مانده، وضعیت نابسامان اساتید دانشگاه در سیستم آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی میباشد. سیتمی که در بسیاری از موارد با وجود تعداد بسیار زیاد پذیرش دانشجو در رقابت با وزارت علوم قرار گرفته و از آن به عنوان سیستم با کیفیت پایین تر یاد می گردد. در این میان آنچه مغفول مانده وضع نا بسامان معیشتی اساتید این دانشگاه است.

قبل از شروع توضیحات در اینباره لازم است گفته شود که تفاوت بسیاری بین دستمزد مستخدمین وزارت علوم و دانشگاه آزاد وجود دارد. همچنین در دانشگاه آزاد نیز بین رشته های پزشکی و غیرپزشکی نیز تفاوتهای پرداخت بسیار زیاد است. امری که در وزارت علوم هر چند نه به این شدت، جاری است و تبدیل به موضوعی بدیهی و طبیعی شده است.

از طرف دیگر بین اساتید مدعو که رابطه رسمی استخدامی با دانشگاه آزاد ندارند و هیات علمی نیز این تفاوت بسیار بارز است. این تفاوت در حوزه های مختلف مانند امنیت شغلی، نوع برخورد کادر اداری با ایشان و از همه مهمتر میزان دستمزد و رژیم دریافت آن بارز است. به گونه ای که یک استاد مدعو در انتهای نیمسال تحصیلی(چهار ماه) به صورت متوسط به اندازه یک ماه حقوق استاد هیات علمی دریافت میکند. البته این دریافت اغلب با تاخیرهای بیش از شش ماه اتفاق می افتد.

پرسش اصلی میزان دریافتی عضو هیات علمی است. مقدار این دستمزد بسته به سطح علمی و سابقه آنها در رشته های غیرپزشکی بین ۳٫۵ تا ۶ میلیون تومان است. در نظر داشته باشیم که غالب واحدهای دانشگاه آزاد رشته های پزشکی ندارند و یا تعداد معدودی رشته مرتبط دارند. همچنین اغلب دارای اساتید با سطح پایین تر هستند که این بدان معنی است که این روش دریافت ناچیز، برای اغلب اساتید این دانشگاه صادق است. بگذریم از دسته معدودی که با استفاده از رانتهای مختلف دریافتی های نجومی نیز دارند.

یعنی یک عضو هیات علمی این دانشگاه با توجه به شرایط فعلی زیر خط فقر زندگی میکند. بازهم بگذریم از اینکه دستمزد ایشان با دلار بین ۲۳۰ تا ۴۰۰ دلار در نوسان است و در مقایسه با سایر همکارانشان در سایر کشورهای همسایه نیز بسیار ناچیز است.

همین دستمزد ناچیز در بسیاری از واحدهای دانشگاهی به موقع پرداخت نمی شود و در بسیاری از موارد ناقص است یعنی بخشی از آن به عنوان طلب باقی میماند. رییس دانشگاه آزاد – دکتر طهرانچی- در برنامه تلویزیونی ادعا کرد که امسال در افزایش دستمزدها نظیر بخش دولتی، ۴۰۰ هزار تومان به حقوق پایه خواهد افزود و درصدی نیز افزایش را اعمال خواهد نمود. جدا از آنکه این افزایش در ساختار دستمزدی دانشگاه موضوعی نامفهوم است، تا کنون پس از گذشت نزدیک به چهار ماه از سال، محقق نشده است.

اینکه این نوع دستمزدها منجر به دلسردی اساتید شده است، فقط بخشی از مشکل است که در بسیاری از موارد افراد را به فکر مهاجرت انداخته است. ورود برخی از ایشان به نمره فروشی، سوال فروشی، مقاله نویسی و پایان نامه نویسی بخش دیگری از مشکلات است که پرداختن به آنها مقوله جداگانه ای می طلبد.

از طرف دیگر قانون کار حکومت اسلامی شامل اساتید نمیشود و اصولا معلوم نیست در چه نظام استخدامی در حال کار هستند و در همین سیستم اصولا راه شکایت بسته شده است. به نظر میرسد حکومت با این وسیله میخواهد بخش عمده ای از اساتید هیات علمی را وادار به خروج نماید و از اساتید مدعو که نیروی ارزانتری هستند و رابطه استخدامی لرزانتری دارند،استفاده نماید. البته بخش عمده ای از این نیروها، افراد مکتبی و دانش آموختگان جدیدی هستند که سودای تیتر دانشگاهی دارند و هیچگاه دانشگاه را به عنوان محل خدمت خود تلقی نمی نمایند.

مکاتبات گروهی، تک به تک و مذاکرات شفاهی با مسئولان دانشگاه در تغییر این وضع اثری نداشته است. در حقیقت به نظر میرسد با این روش در طی مدت کوتاهی دانشگاه از درون تهی و توخالی شده وبه صورت خزنده یکی دیگر از نهادهای بالقوه خطرناک برای حکومت، سترون و خاموش میگردد.

 

خبرآنلاین

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.