پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 20 February , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱ اسفند , ۱۳۹۸ - 26 جماد ثاني 1441
شناسه خبر : 44477
  پرینتخانه » آخرین اخبار, جامعه تاریخ انتشار : ۰۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۹ | ارسال توسط :

فارغ التحصیلان کدام رشته بیکارترند؟

یکی از شاخصه‌های موثر در انتخاب رشته داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها به خصوص در سال‌های اخیر، بحث اشتغال است؛ به طوری که در سال‌های اخیر شاهد هستیم افراد نسبت به رشته‌هایی اقبال نشان داده اند که برای آن شغلی در جامعه فراهم باشد؛ بنابراین امروز دانشگاه‌ها و رشته‌هایی که به مسائلی همچون اشتغال پذیری و تربیت دانشجویان با مهارت، اهتمام ورزیده اند، بیش از سایر دانشگاه‌ها مورد توجه افراد برای تحصیل قرار گرفته است.
فارغ التحصیلان کدام رشته بیکارترند؟

راه سوم: میزان شاغلان و بیکاران گروه فنی و مهندسی تقریبا برابر است؛ به طوری که میزان شاغلان حدود ۱۲۹ هزار نفر و غیرشاغلان ۱۲۴ هزار نفر اعلام شده است.

 
 
آمار شاغلان و بیکاران در ۶ گروه تحصیلی نشان می‌دهد، علوم پزشکی بیشترین و هنر کمترین میزان اشتغال دانش آموختگان را دارا است.

به گزارش مهر، یکی از شاخصه‌های موثر در انتخاب رشته داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها به خصوص در سال‌های اخیر، بحث اشتغال است؛ به طوری که در سال‌های اخیر شاهد هستیم افراد نسبت به رشته‌هایی اقبال نشان داده اند که برای آن شغلی در جامعه فراهم باشد؛ بنابراین امروز دانشگاه‌ها و رشته‌هایی که به مسائلی همچون اشتغال پذیری و تربیت دانشجویان با مهارت، اهتمام ورزیده اند، بیش از سایر دانشگاه‌ها مورد توجه افراد برای تحصیل قرار گرفته است.وزارت علوم در آخرین پیمایش خود، میزان اشتغال افراد در ۶ گروه تحصیلی را اعلام کرده است. در این پیمایش ملی نسبت شاغلین به دانش آموختگان در هر گروه مشخص شده است.

در جدول زیر به تعداد شاغلین و غیرشاغلین در ۶ رشته تحصیلی اشاره شده است:

 
  هنر کشاورزی و دامپزشکی فنی و مهندسی علوم پزشکی علوم پایه  علوم انسانی
غیرشاغلین ۲۴ هزار و ۱۸۳ نفر ۱۸ هزار و ۸۵۸  نفر ۱۲۴هزار و  ۵۱۰ نفر ۸ هزار و  ۸۹۳ نفر ۱۹ هزار و ۳۳۹ نفر ۱۳۹ هزار و ۵۲۴ نفر
شاغلین ۱۹ هزار و ۵۳۶ نفر ۱۷ هزار و ۷۰۸ نفر ۱۲۹ هزار و  ۹۳۹ نفر ۲۳ هزارو ۱۸۲ نفر ۲۲ هزار و ۸۴۲ نفر ۱۶۵ هزار و ۸۶۱ نفر

گذاره‌های موجود در جدول بالا نشان می‌دهد؛ میزان غیر شاغلین رشته هنر از میزان شاغلان آن پیشی گرفته است؛ به طوری که بیکاران این رشته، ۲۴ هزار و ۱۸۳ نفر و شاغلان ۱۹ هزار و ۵۳۶ هزار نفر هستند.

اما آمار‌ها در گروه علوم پزشکی برعکس گروه هنر است؛ به طوری که شاغلان آن ۲۳ هزار و ۱۸۲ نفر و غیرشاغلین ۸ هزار و ۸۹۳ نفر است.

همچنین میزان شاغلان و بیکاران گروه فنی و مهندسی تقریبا برابر است؛ به طوری که میزان شاغلان حدود ۱۲۹ هزار نفر و غیرشاغلان ۱۲۴ هزار نفر اعلام شده است.

درصد اشتغال دانش آموختگان به تفکیک گروه‌های تحصیلی براساس پیمایش سال ۱۳۹۷ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به شرح زیر است:

 
گروه تحصیلی تعداد دانش آموختگان شاغلین نسبت شاغلین به دانش آموختگان (درصد)
علوم انسانی ۳۰۵ هزار و ۳۸۵ نفر ۱۶۵هزار و ۸۶۱ ۵۴.۳۱
فنی و مهندسی ۲۵۴ هزار و ۴۴۹ نفر ۱۲۹ هزار و ۹۳۹  ۵۱.۰۷
هنر ۴۳ هزار و ۷۱۹ نفر ۱۹ هزار و ۵۳۶  ۴۴.۶۹
علوم پایه ۴۲ هزار و ۱۸۱ نفر ۲۲ هزار و ۸۴۲ ۵۴.۱۵
کشاورزی و دامپروری ۳۶ هزار و ۵۶۶ نفر ۱۷ هزارو ۷۰۸  ۴۸.۴۳
علوم پزشکی ۳۲ هزار و ۷۵ نفر ۲۳ هزار و ۱۸۲ ۷۲.۲۷
مجموع ۷۱۴ هزار و ۳۷۵ نفر ۳۷۹ هزار و ۶۸  ۵۳.۶

 میزان اشتغال دانش آموختگان علوم پزشکی در جدول بالا قابل توجه است؛ چرا که نسبت شاغلین این گروه تحصیلی ۷۲.۲۷ درصد نسبت به دانش آموختگان آن است.

گروه‌های علوم پایه و علوم انسانی نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند در حالی که گروه هنر با ۴۴ درصد، کمترین میزان اشتغال را برای دانش آموختگان خود به همراه داشته است.

براساس این جدول، رشته علوم پزشکی بیشترین و رشته هنر کمترین میزان اشتغال را نسبت به دانش آموختگان خود دارند.

همچنین آمار نهایی موجود در این جدول، نسبت شاغلین به دانش آموختگان را ۵۳ درصد نشان می‌دهد که گویای آن است که نیمی از دانش آموختگانی که ۴ سال از فارغ التحصیل شدنشان گذشته، بیکار هستند.

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.