راه سوم: وزیر راه و شهرسازی گفت: به آسیب شناسی مدیریتی بحران برف در گیلان خواهیم پرداخت و برخورد سیستمی، نه انتظامی با مدیران صورت می گیرد، زیرا سیستم مدیریت باید به روز باشد تا خدمات رسانی همگانی به نحو احسن انجام شود.

محمد اسلامی در حاشیه بازدید از محورهای شریانی استان گیلان در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: با تلاش راهداران از دیروز بعد از ظهر راه های اصلی و شریانی استان باز شد و بازگشایی تعدادی از راه های فرعی به عنوان پشتیبان راه های شریانی نیز دیشب صورت گرفت.

وی با بیان اینکه از صبح امروز بازگشایی راه های فرعی درجه دو و راه های روستایی را در دستور کار راهداران قرار دادیم، افزود: اولویت بازگشایی با محورهای مورد نظر وزارت نیرو جهت برقراری برق و آب است.

وزیر راه و شهرسازی از تقسیم استان گیلان به پنج مطقه خبر داد و یادآور شد: عملیات راهداری در هر یک از این مناطق پنجگانه توسط یک معاون وزیر یا مدیرکل ارشد هدایت و مدیریت می شود.

اسلامی با اشاره به استفاده از امکانات و تجهیزات بخش خصوصی استان های همجوار جهت بازگشایی راه های روستایی، اضافه کرد: با همکاری شکل گرفته تا فردا شب شاهد بازگشایی راه بیش از ۲۰۰ روستای دارای تراکم خواهیم بود. همچنین از دهیاران می خواهیم برای بازگشایی معابر روستای خود از تراکتورهای شخصی مردم استفاده کنند و وزارت راه سوخت مورد نیاز آنان را تامین خواهد کرد.

وی با بیان اینکه حجم بالای بارش برف و تردد کم در روستاهای مناطق کوهستانی هم ساله کار بازگشایی راه را زمان بر می کند، گفت: خوشبختانه کمبود ماشین آلات راهداری نداریم و نیاز شهرستان ها تامین خواهد شد.

وزیر راه وظیفه راهداران را باز نگه داشتن راه دانست و خاطرنشان کرد: زمانی که شرایط از کنترل خارج می شود حالت بحرانی رخ می دهد و لذا قضاوت کردن دشوار است.

اسلامی با بیان اینکه مسافران طی روزهای برفی از قزوین تا عوارضی رشت به راحتی آمدند، گفت: محور امامزاده هاشم – رشت واقعا گنجایش ترافیک را ندارد و همیشه شاهد ترافیک در ورودی رشت هستیم لذا باید ظرفیت پذیرش ترافیک رشت را حداقل در ورودی آن بالا برد.

وی از رشد ۴۰ درصدی ورود مسافر به گیلان طی روز ۲۱ بهمن همزمان با اوج بارش برف خبر داد و یادآور شد: وقوع طوفان با سرعت ۵۶ کیلومتر بر ساعت و دمای هوای ۲۰ درجه سانتی گراد زیر صفر شرایط را برای برفروبی راهداران دشوار کرد و متاسفانه هشدارها و اطلاعیه های هواشناسی و راهداری نتوانست مانع از سفرهای غیر ضروری مردم به گیلان شود. البته تلفات جانی در محورها نداشتیم.

وزیر راه ترافیک ورودی رشت در محدوده میدان گیل را مانع از حرکت ماشین آلات راهداری جهت بازگشایی راه دانست و اظهار کرد: قطعا به آسیب شناسی مدیریتی این بحران خواهیم پرداخت و برخورد سیستمی، نه انتظامی با مدیران صورت می گیرد، زیرا سیستم مدیریت باید به روز باشد تا خدمات رسانی همگانی به نحو احسن انجام شود.