پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 29 May , 2020
امروز : جمعه, ۹ خرداد , ۱۳۹۹ - 7 شوال 1441
شناسه خبر : 46605
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۵ | ارسال توسط :
موج سواری بر بال کارگران?!

آیا نوبخت مسئول حقوق کارگران و بازنشستگان تأمین اجتماعی است؟

برخی موج سواران انگار خدمتی چنین شایسته را نخواستند ببینند یا نمی خواستند دیده شود آنجا که قصد است افزايش ٥٠ درصدی حقوق شاغلين و اختصاص ده هزار ميليارد تومان به بازنشستگان را تحت شعاع قرار دهند و در شمایل يك مطالبه‌گري به تحریک كارگران بپردازند!
آیا نوبخت مسئول حقوق کارگران و بازنشستگان تأمین اجتماعی است؟

اختصاصی راه سوم:سال سخت ۱۳۹۸ در حالی به پایان رسید که برغم همه فشارهای بین المللی ناشی از تحریم ناجوانمردانه دولت آمریکا و بسته شدن مجاری درآمدی تأمین بودجه کشور، دولت در جهت کاهش آلام مردم اقدام به افزایش حقوق مستمری بگیران و ارتقای حقوق پایه کارمندان و متناسب سازی دریافتی بازنشستگان کشوری ولشگری نمود. اقدامی که برغم همه تنگناها و فشارهای مالی دولت ، نشانه همدلی و همدردی دولت خدمتگزار با مردم خود دارد.

کیست که نداند قشر کارگری و بازنشستگان تأمین اجتماعی نیز در معرض تلاطمات اقتصادی قرار گرفته اند و شایسته توجهی بایسته و درخور هستند.

رویه زیر سوال بردن توجه دولت به برخی از تلاشگران کشور و ترجیح دادن و ارزشمندتر ساختن بخشی از نیروی محرکه جامعه بر بخشی دیگر برای تامین نظر قشری از کشور ویا زیر سوال بردن خدمت دولت به اقشاری از جامعه ، دفاعی غیر عقلانی و ناکارآمد از عزیزان کارگری به نظر می رسد! و منجر به واکنش و پاسخگویی دیگر اقشار زحمتکش خواهد شد ! براستی دولتی که ترمیم حقوق اقشار آسیب دیده را مدنظر خود قرار می‌دهد آیا اتهام و نسبت برچسب بی خبری به دولت از وضعیت کارگران و بازنشستگان کارگری کشور می تواند تامین کننده مطالبات کارگران شریف و زحمتکش باشد؟

چنین منتقدینی و یا مدعیان مدافع حقوق کارگری یا از مکانیسم قانونی تعیین و افزایش دستمزدها و حقوق کارگری بی خبرند ویا در سر سودای دیگری دارند ؟!

پاسخی که رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ارائه می دهد در نوع خود جالب است:

««‏كارگر عزيزی مرا مخاطب قرار داد كه چرا فقط پیگیر افزايش حقوق شاغلين و بازنشستگان لشگری و كشوری هستم و در برابر ‎كارگران و ‎مستمری‌بگيران ‎تأمين_اجتماعی احساس مسؤ‌وليت نمی‌كنم؟ خدا می‌داند احساس شرمندگی كردم، اما قانون در خصوص این عزیزان سازوکاری مشخص کرده که خارج از اختیار من است».

واقعیت آشکار این است که بحث حقوق و دستمزد کارگری توسط کارفرمایان و نمایندگان کارگران با توافق طرفین و با نظارت سازمان تامین اجتماعی صورت می پذیرد و این موضوع ربطی به لایحه بودجه دولت و یا سازمان برنامه وبودجه و شخص دکتر نوبخت ندارد .واقعیتی که البته عیان است اما برخی موج سواران انگار خدمتی چنین شایسته به چند طبقه از حقوق بگیران کشور را نخواستند ببینند یا نمی خواستند دیده شود ! آنجا که قصد است طبق مواد قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب سال ۸۶ و دو برنامه پنج ساله ۹۰ الی ۹۵_ و ۹۶ … علی رغم مصوبات مجلس و دولت که برای سالیان متمادی به کما رفته بود اینک که قرار شد علی رغم همه مضایق منابع مالی ، دولت بخشی از عقب ماندگیهای گذشته را نسبت به کارکنان شاغل و بازنشسته کشوری و لشگری جبران کند با موج سواری بر بال کارگران ، اختصاص ده هزار ميليارد تومانی به بازنشستگان کشور و لشگری را نوعی عدم توجه دولت به کارگران تحت شعاع قرار دهند و در شمایل يك مطالبه‌گري ، کارگران را تحریک و اقدام‌ شایسته و توجه دولت به اقشاری دیگر را ناچیز جلوه دهند !

قابل توجه این آقایان: حقوق کارگران و بازنشستگان تأمین اجتماعی مستند به وطایف قانونی خارج از اختیارات سازمان برنامه بودجه و غیرقابل طرح در لایحه بودجه سالانه توسط دولت برای تصویب به مجلس است. لذا هر گونه اقدام برای تعیین و افزایش حقوق و متناسب سازی دریافتی بازنشستگان تحت عنوان کارگری که مشمول سازمان تأمین اجتماعی قرار می گیرند مکانیسم و فرایند مختص به خود را طلب می کند و خارج از وظایف سازمان برنامه و بودجه و رئیس این سازمان ” دکتر نوبخت ” می باشد .

 

| منبع خبر : اختصاصی
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.