پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 6 June , 2020
امروز : شنبه, ۱۷ خرداد , ۱۳۹۹ - 15 شوال 1441
شناسه خبر : 47057
  پرینتخانه » آخرین اخبار, سیاست تاریخ انتشار : ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۹:۱۲ | ارسال توسط :

مواجهه روحانی با غیر مترقبه‌ها

راه سوم: آخرين چالش تمام رؤساي دولت‌هاي جهان در حال حاضر يک موضوع است؛ «کرونا». اتفاقي که گريبان کشور و رئيس‌جمهور ما را نيز گرفته و البته که تصميمات حسن روحاني موافق و مخالف بسيار دارد. از مخالفتش با قرنطينه کامل تا بازشدن مراکز خريد و پارک‌ها که باعث شده هنوز مردم مردد باشند فعاليت‌هاي […]

مواجهه روحانی با غیر مترقبه‌ها

راه سوم: آخرين چالش تمام رؤساي دولت‌هاي جهان در حال حاضر يک موضوع است؛ «کرونا». اتفاقي که گريبان کشور و رئيس‌جمهور ما را نيز گرفته و البته که تصميمات حسن روحاني موافق و مخالف بسيار دارد. از مخالفتش با قرنطينه کامل تا بازشدن مراکز خريد و پارک‌ها که باعث شده هنوز مردم مردد باشند فعاليت‌هاي اجتماعي خود را از سر بگيرند يا خير. کم و بيش يک سال از عمر دولت روحاني مانده و با توجه به شرايط طبيعي و غيرطبيعي موجود، احتمال اينکه کرونا آخرين درگيري غيرمترقبه او نباشد کم نيست. اما او در هفت سال گذشته با اتفاقات اين‌چنيني چگونه مواجه شده است. رئيس‌جمهور در مواجهه با  اتفاقاتي همچون  هدف قرارگرفتن اشتباهي هواپيماي اوکرايني در خاک ايران يا غرق‌شدن کشتي سانچي در اقيانوس چه واکنشي داشته و چه تصميماتي گرفته است. در اين اينفوگرافي به صورت کوتاه به مهم‌ترين اتفاقات دوران رياست‌جمهوري حسن روحاني و واکنش‌هايش پرداخته‌ايم.

حملات تروریستی
آبان ۹۲
شهادت مرزداران منطقه سراوان استان سیستان و بلوچستان  

رئيس‌جمهوري در پيامي نوشت: دولت مصمم است با اين‌گونه شرارت‌هاي هدايت‌شده برخورد نمايد، لذا از وزير کشور مي‌خواهم تا در اسرع وقت با تشکيل کميته‌اي ويژه با همکاري نيروي انتظامي جهت رسيدگي اين امر با اين شرارت‌ها برخورد و گزارش آن را در اسرع وقت به اين‌جانب ارائه نمايد. وزارت امور خارجه نيز موظف است اقدامات لازم جهت اجراي موافقت‌نامه امنيتي با پاکستان را پيگيري و نتيجه را گزارش نمايد.

اردیبهشت ۹۶
شهادت مرزبانان در میرجاوه

روحاني در پيامي به «نواز شريف» نخست‌وزير پاکستان ضمن ابراز نگراني عميق و تأسف شديد از تکرار تعرضات تروريستي از خاک پاکستان به خاک جمهوري اسلامي ايران، از او خواست براي حفظ و ارتقای روابط خوب و برادرانه دو کشور دستور دهد مسببين اين اقدام تروريستي تحت پيگرد قانوني قرار گرفته و به محکمه عدالت سپرده شوند.

خرداد۹۶
حمله تروریستی به ساختمان مجلس

روحاني در پيامي نوشت: قوا، دستگاه‌ها و نهادهاي امنيتي کشور با وحدت و هماهنگي و تا مشخص‌شدن همه ابعاد اين اقدامات کوردلانه و حاميان پيدا و پنهان آنها از پاي نخواهند نشست. او در حاشيه مراسم وداع با شهداي اين حادثه تروريستي، گفت: «اين اقدام تروريستي در واقع انتقام از دموکراسي بود».

آبان ۹۶
شهادت مرزبانان نیروی انتظامی  در منطقه مرزی چالدران
حسن روحاني بعد از حمله گروه الاحوازيه به مراسم رژه نظامي نيروهاي مسلح در اهواز گفت روشن است چه گروهي اين کار را کرده و به کجا وابسته هستند. او اعلام کرد ايران بي‌ترديد از اين جنايت نخواهد گذشت و پاسخ اين جنايت در چارچوب قانون و مصالح کشور داده خواهد شد.

شهریور۹۷
حمله به رژه نظامی در اهواز

حسن روحاني بعد از حمله گروه الاحوازيه به مراسم رژه نظامي نيروهاي مسلح در اهواز گفت روشن است چه گروهي اين کار را کرده و به کجا وابسته هستند. او اعلام کرد ايران بي‌ترديد از اين جنايت نخواهد گذشت و پاسخ اين جنايت در چارچوب قانون و مصالح کشور داده خواهد شد.

بهمن ۹۷
حمله تروریستی در جاده خاش- زاهدان

رئيس‌جمهوري در پيامي نوشت: بي‌ترديد آمران و تمام عوامل اين اقدام وقيحانه و شوم، با تلاش و همت نيروهاي پرتوان امنيتي و انتظامي کشور به‌زودي به سزاي جنايت خود خواهند رسيد و بار ديگر همدلي و يکپارچگي ملت ايران در دفاع از آرمان‌هاي بلند نظام اسلامي و کيان ملي، اميدهاي واهي آنها را به يأس تبديل خواهد کرد.

حادثه نفت‌کش سانچی
دی ۹۶

پس از اين حادثه روحاني دستور تشکيل کميته ويژه رسيدگي به حادثه نفت‌کش سانچي را صادر کرد. او همچنين درجلسه‌اي که با حضور وزيران خارجه، نفت و راه و شهرسازي برگزار شد، تأكيد کرد که مهم‌ترين موضوع تعيين سرنوشت و رسيدگي به وضعيت کارکنان اين نفت‌کش و خانواده‌هاي آنان است. او به محمدجواد ظريف دستور داد تا تمام امکانات دستگاه ديپلماسي براي پشتيباني سياسي و حقوقي، تسريع عمليات اطفاي حريق، رسيدگي به وضعيت کارکنان و مذاکرات لازم با کشورهاي هم‌جوار ساحلي فعال شود. روحاني همچنين در تماس تلفني با علي ربيعي  که به نمايندگي از او مأمور رسيدگي به وضعيت نفت‌کش ايراني و خدمه آن شده و به چين سفر کرده بود، گفت: «ضروري است با ادامه مذاکرات و پشتيباني بيشتر وزارت امور خارجه، تمام نيازها و امکانات لازم براي دسترسي سريع‌تر و اطلاع از وضعيت خدمه نفت‌کش از کشورهاي هم‌جوار و تسريع همکاري‌هاي دولت چين به کار گرفته شود». پس از تأييد جان‌باختن خدمه اين کشتي رئيس‌جمهور يک روز عزاي عمومي اعلام و در مراسم گراميداشت شهداي اين حادثه شرکت کرد.

حادثه معدن یورت آزادشهر استان گلستان
اردیبهشت ۹۶

روحاني با حضور در محل حادثه معدن زغال‌سنگ آزادشهر و در ديدار معدن‌کاران و کارگران گفت هيچ تفاوتي بين کسي که در اين محل حادثه ديده با کسي که در تهران يا ساير شهرها حادثه مي‌بيند، وجود ندارد. دولت برنامه‌هاي زيادي براي امنيت معادن دارد و آنها را با قوت دنبال مي‌کند و نبايد بگذاريم چنين حوادثي دوباره تکرار شود. او در ديدار خانواده جان‌باختگان اين حادثه را زنگ خطر، هشدار و بيدارباشي براي همه مسئولان دانست و بر ضرورت نظارت مداوم، تنظيم مقررات لازم و تأمين تجهيزات و امکانات پيشرفته در محيط‌هاي کار ناامن، تأكيد کرد. روحاني به وزيران کار و مسکن و استاندار گلستان دستور ويژه داد تا به خانواده‌هاي جان‌باختگان و رفع مشکلات آنان رسيدگي شود.

حادثه منا
شهریور ۹۴
رئيس‌جمهور که در حال سفر به نيويورک بود، بلافاصله پس از فرود هواپيما، در تماس تلفني با جهانگيري، دستورات لازم را براي تشکيل جلسه فوق‌العاده هيئت دولت براي بررسي ابعاد مختلف اين حادثه و تشکيل ستاد ويژه‌اي براي پيگيري موضوع صادر کرد. روحاني در کشور سه روز عزاي عمومي اعلام کرد و در پيامي، وزارت خارجه و سفير ايران در عربستان را موظف کرد ضمن بررسي چگونگي رخ‌دادن اين فاجعه، تمام اقدامات لازم را برای احقاق حقوق درگذشتگان و حادثه‌ديدگان انجام داده و از دولت عربستان خواست ضمن بر‌عهده‌گرفتن مسئوليت اين فاجعه، به وظایف قانوني و اسلامي خود در اين زمينه عمل کند. روحاني بلافاصله بعد از سخنراني خود در سازمان ملل، براي شرکت در مراسم انتقال پيکر جان‌باختگان به ايران بازگشت و در اين مراسم بر پيگيري‌هاي مجدانه دولت براي شناسايي علل و عوامل يا مقصران فاجعه منا تأكيد کرد و گفت: جمهوري اسلامي ايران به‌هيچ‌وجه از خون عزيزان خود نخواهد گذشت.

آتش سوزی و فروریزی ساختمان پلاسکو
دی ۹۵
رئيس‌جمهوري به وزير کشور دستور داد در اسرع وقت، علل حادثه و مسئوليت حادثه بررسي و گزارش شود و همچنين نسبت به رسيدگي به مجروحان و جبران خسارات آسيب‌ديدگان از سوی نهادهاي مسئول، اقدام فوري صورت پذيرد. او در محل حادثه نيز حضور يافت. روحاني به وزرا و مسئولان مأموريت داد در جهت بازسازي و ايجاد فرصت شغلي براي اصناف و کارگران شاغل در اين ساختمان، تصميم‌گيري کنند و کارگروهي ‏تخصصي را مأمور تدوين گزارش ملي از دلايل و عوامل بروز حادثه کرد. در فروردين ۹۶، روحانی در جلسه «هيئت ويژه گزارش ملي بررسي حادثه ساختمان پلاسکو» گفت: در بررسي اين حادثه کار ارزشمندي انجام گرفت و براي نخستين‌بار در کشور در حادثه‌اي مهم، دستگاه‌هاي اجرائي و به مفهومي ذي‌نفعان، براي بررسي وارد نشده و يک هيئت مستقل، بي‌طرف و آزاد، بدون تأثير از مسائل معمول سياسي، نسبت به بررسي اين حادثه تعيين و شروع به کار کرد.

سیل

آبان ۹۴
سیل در استان‌های ایلام و لرستان
روحاني به معاون اول و وزير کشور دستور داد تا پيگير خسارت‌ها و کمک به آسيب‌ديدگان باشند. او هيئت ويژه‌اي را نيز به مناطق سيل‌زده اعزام کرد.

فروردین ۹۵
سیل در استان‌های خوزستان، ایلام لرستان و آذربایجان غربی

روحاني که براي شرکت در اجلاس سران سازمان همکاري اسلامي به استانبول رفته بود در تماسي تلفني با اسحاق جهانگيري، بسيج همه امکانات براي مديريت سيلاب‌ها را ضروري دانست و با تأكيد بر گزارش‌دهي و اطلاع‌رساني به‌موقع به مردم، از همه دست‌اندرکاران در استان‌هاي مذکور خواست با آمادگي کامل تمهيدات و پيش‌بيني‌هاي لازم را انجام دهند و با مسئولان مربوطه همکاري کنند.

فروردین ۹۶
سیل در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی و  اردبیل
روحاني در پيامي اطمينان داد که دولت تا ساماندهي نهايي، رسيدگي مطلوب و کمک به جبران خسارت‌هاي وارده در کنار مردم اين استان‌ها خواهد بود. او همچنين براي بررسي وضعيت سيل‌زدگان به روستاهاي «چنار»، «مهماندار» و «ديوج حسن‌بيگ» در استان آذربايجان شرقي سفر کرد.

دی ۹۸
سیل‌ در استان سیستان و بلوچستان و شهرستان چابهار

رئيس‌جمهور براي بازديد از مناطق سيل‌زده به روستاي «کلاني» رفت و گفت: مطمئن باشيد دولت و همه ما در کنار شما هستيم، مشکلات شما را حل خواهيم کرد و شما را فراموش نمي‌کنيم.

فروردین ۹۸
سیل در استان‌های شمالی غرب و جنوبی کشور
رئیس‌جمهوری در دومین روز فروردین در تماس‌هایی با وزیر کشور و مسئولین استان‌ها دستورهای لازم را صادر کرد. او همچنین به استانداران و فرمانداران سراسر کشور آماده‌باش کامل داد. او از ارتش و سپاه خواست در تخلیه آب و امور مهندسی تسریع کنند. او در همان ماه برای بازدید از مناطق سیل‌زده به استان‌های گلستان، مازندران، خوزستان، لرستان و ایلام سفر کرد.

زلزله
آذر ۹۲
زلزله شهرستان برازجان

رئيس‌جمهور در پيامي از همه مسئولان ذي‌ربط ‌خواست با بسيج امکانات و نيروي امدادرساني، پشتيباني‌ها و کمک‌هاي لازم را از مردم مناطق زلزله‌زده به عمل آورند. روحاني به‌منظور ديدار و رسيدگي به وضعيت زلزله‌زدگان «برازجان» و منطقه «دشتستان»، به استان بوشهر سفر کرد.

فروردین ۹۶
زلزله در استان خراسان رضوی

در پي زلزله در ۶۷ روستا در شهرستان‌هاي مشهد، فريمان، تربت‌جام و سرخس در استان خراسان رضوي، به نمايندگي از رئيس‌جمهور، گروهي به رياست وزير بهداشت عازم اين استان شدند.

آبان ۹۶
زلزله در مناطق غربی کشور و استان کرمانشاه

روحاني به معاون‌اول خود مأموريت داد تمام امکانات کشور را براي نجات هم‌وطنان گرفتار زير آوار و همچنين رسيدگي کامل به مصدومان حادثه بسيج کند. او همچنين براي بازديد از مناطق زلزله‌زده و نظارت و بررسي بر روند امداد‌رساني، به شهرستان «سرپل ذهاب» سفر کرد. روحاني در جلسه هيئت دولت نيز گفت: «اينکه خانه ساخته خود مردم در منطقه سرپل ذهاب سالم مانده و در مقابل يک ساختمان دولتي فرو‌ريخته، نشان‌دهنده وقوع فساد در اين زمينه است». رئيس‌جمهور در شب سال نو و در آستانه سال ۹۷ به استان کرمانشاه سفر و از روستاي «فتاح‌بگ» در شهرستان قصرشيرين و روستاي «ميرميرو» در شهرستان سرپل ذهاب بازديد کرد.

شهریور ۹۷
زلزله تازه‌آباد  استان کرمانشاه

روحاني در تماس تلفني با وزير کشور و استاندار کرمانشاه دستور داد همه امکانات براي ارائه کمک‌هاي امدادي فوري به زلزله‌زدگان اين منطقه هماهنگ شوند.

آبان ۹۸
زلزله استان آذربایجان شرقی

رئيس‌جمهور در جلسه هيئت دولت تأكيد کرد  زلزله‌زدگان در اين سرما نبايد زير چادر بمانند بلکه خانه و اتاقي اجاره کنند و ما اجاره آنها را مي‌پردازيم. او از وزارت کشور، ستاد بحران و همه دستگاه‌ها خواست براي اسکان زلزله‌زده‌ها به‌صورت استيجاري به فوريت عمل شود.

برخورد  قطار
آذر ۹۵
برخورد دو قطار در استان سمنان

روحاني در نامه‌اي به معاون‌اول رئيس‌جمهوري، خواهان بررسي و اعلام دلايل وقوع اين حادثه تلخ و معرفي مقصران احتمالي و به‌کارگيري تمام اقدامات لازم براي درمان سريع‌تر مصدومان شد. او همچنين اقدام مدير‌عامل راه‌آهن را که با پذيرش مسئوليت و عذرخواهي از مردم، استعفا داده بود، سنجيده و مسئولانه دانست.

مهر۹۸
خروج قطار زاهدان-تهران از ریل

روحاني با ابراز همدردي و تسليت به خانواده‌هاي قربانيان سانحه، از دستگاه‌هاي امدادي و استاني، به‌ويژه وزارت بهداشت و وزارت کشور خواست با بسيج همه امکانات، اقدامات لازم را براي درمان سريع‌تر مصدومان انجام دهند. همچنين به وزارت راه دستور داد برای بررسي دقيق دلايل وقوع اين حادثه ناگوار اقدام کند.
 

ویروس کرونا
اسفند ۹۸
رئيس‌جمهور چهارم اسفند «ستاد ملي مبارزه با کرونا» را تشکيل داد و وزير بهداشت را به رياست آن برگزيد. روحاني در روزهاي پاياني سال ۹۸ اعلام کرد مقامات دولتي و اعضاي اين ستاد در روزهاي عيد تعطيلي نخواهند داشت و اگر نياز باشد، در جلسات حضور پيدا مي‌کند. او در دفتر خود حاضر شد و با سه مرکز درماني، يک مجتمع توليدي و مرکز کنترل ترافيک پليس راهور ناجا تماس گرفت. در ايام عيد نیز در چند نوبت در جلسات ستاد ملي مقابله با بيماري کرونا شرکت کرد. روحاني در نيمه دوم عيد از طرح «فاصله‌گذاري اجتماعي» رونمايي کرد و گفت اين تصميمات سخت براي حفاظت از جان مردم است. بعد از آن، دستور اجرائي‌شدن طرح «فاصله‌گذاري هوشمند» را داد و اعلام کرد کسب‌وکارهاي کم‌خطر در استان‌ها‌ از ۲۳ فروردين و فعاليت اقتصادي در پايتخت از ۳۰ فروردين از سر گرفته خواهد شد.۴

هواپیما
دی ۹۷
سانحه هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ نهاجا

رئيس‌جمهور در پيامي نوشت: لازم است دستگاه‌هاي مسئول ضمن بررسي دقيق علل اين حادثه، با اتخاذ تدابير و اقدامات ضروري، از تکرار اين‌گونه رخدادهاي ناگوار و جبران‌ناپذير، پيشگيري به عمل آورند.

 دی ۹۸
سقوط هواپیمای اوکراینی

اين حادثه ساعاتي بعد از آنکه نيروي هوافضاي سپاه در پاسخ به ترور سردار شهيد سليماني، با شليک موشک، پايگاه عين‌الاسد در عراق را مورد هدف قرار داده بود اتفاق افتاد. از انتقادهايي که در اين ماجرا رخ داد اين بود که چرا رئيس‌جمهور، دير از اين ماجرا باخبر شده است. او درباره اين موضوع پاسخ داده بود: «روز چهارشنبه آنچه در دولت مطرح شد، يک سانحه بود. بعد از ظهر آن روز جلسه شوراي عالي امنيت ملي بود اما هواپيما بحث اصلي ما نبود ولي آخر جلسه که مطرح شد باز هم مسئله سانحه مطرح بود نه چيز ديگر. شب که رئيس‌جمهور اوکراين با من صحبت کرد لحن او يک مقدار متفاوت بود و يک احتمالاتي را مي‌داد يا اطلاعاتي را برخي از کشورها به او داده بودند و من هم شب با وزير راه مفصل صحبت کردم. غروب پنجشنبه که با رئيس ستاد کل صحبت مي‌کردم تقريبا اين احتمال قوي بود که اين حادثه روي خطايي در پدافند صورت گرفته است. جمعه بعد از ظهر رئيس ستاد کل فرماندهي نيروهاي مسلح با من تماس گرفت و آنجا رسما به من اعلام کرد که اين خطا صورت گرفته است؛ يعني اولين لحظه‌اي که به طور رسمي به من اعلام شد سقوط هواپيما ناشي از خطاي انساني بوده، ساعت چهار و نيم بعد از ظهر جمعه بود و من همان لحظه هم گفتم که پس همين الان اعلام شود؛ گفتند باشد؛ بعدش که ديدم اعلام نشد. در نهايت تصميمي گرفته شده که جلسه شوراي عالي امنيت ملي تشکيل شود. به هر حال صبح شنبه اعلام شد. مي‌شد چند ساعتي يا لااقل مثلا جمعه‌شب اين اعلام شود و يک مقدار اين پروسه‌ها را تسريع کنيم». رئيس‌جمهوري همچنين از قوه قضائيه خواست يک دادگاه ويژه با يک قاضي عالي‌رتبه و ده‌ها کارشناس براي بررسي سانحه سقوط هواپيما تشکيل دهد.

اتوبوس
شهریور۹۷

برخورد اتوبوس با تانکر سوخت در محور نطنز – کاشان
روحاني در پيامي نوشت: متأسفانه تکرار چنين حوادث ناگوار و جبران‌ناپذير جاده‌اي، نشان از وجود ضعف‌هاي فني، مديريتي و نظارتي دارد که بايد مورد توجه جدي مسئولان ذي‌ربط قرار گرفته و چاره‌جويي اساسي صورت گيرد تا شاهد تکرار اين‌گونه رخدادهاي غم‌انگيز در کشور نباشيم.

دی ۹۷
واژگونی اتوبوس در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی
رئيس‌جمهور از مسئولان امر خواست ضمن بررسي دقيق علت اين سانحه، تمام راهکارهاي لازم براي عدم تکرار اين‌گونه حوادث را تمهيد و اجرا کنند و رسيدگي‌هاي پزشکي و درماني لازم براي بهبود هر چه سريع‌تر آسيب‌ديدگان مورد توجه قرار گيرد.

دی ۹۸
واژگونی اتوبوس در مسیر تهران – گنبد
روحاني گفت متأسفانه تکرار چنين حوادث اندوهبار جاده‌اي نشان مي‌دهد به رغم همه اقدامات انجام‌شده، بايد نظارت‌ها و برنامه‌ريزي‌هاي بيشتري در اين زمينه صورت گيرد.
 

 

| منبع خبر : شرق
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.